Zimní příprava: Slavia s Duklou klopýtaly, Ben Chaim spustil kanonádu!

Už tento týden startuje jarní část nejvyšší fotbalové soutěže, na kterou se všech 16 týmů snažilo vyladit formu během zimní přípravy. Komu se v ní dařilo a komu naopak přátelské zápasy ukázaly spoustu rezerv?

Poměrně spokojená může být s přípravou Plzeň, kterou ve čtvrtek čeká vstup do jarní fáze Evropské ligy na půdě bělehradského Partizanu. Viktoriáni si z osmi utkání připsali šest výher a dvě porážky, když vysoko porazili třeba nabitou Legii Varšava nebo čínskou Šanghaj (dvakrát 5:1), přičemž v obou utkáních demonstrovali svou nejsilnější zbraň – sílu na míči a dominantní způsob hry. Varováním pak pro Západočechy může být hlavně souboj s rakouským Salcburkem, jemuž pro změnu podlehli 0:5.

Nutno ale říct, že zvlášť u Plzně nehrají výsledky v přípravě nijak velkou váhu. Třeba loni v létě utrpěla Viktoria porážek hned několik, v samotné lize pak však válcovala jednoho soupeře za druhým. Mnohem víc než debakl se Salcburkem tedy trenéra Vrbu mrzí asi fakt, že se v generálce zranila ofenzivní posila Tomáš Chorý.  Podobný problém ale musí řešit i Sparta, která pro změnu přišla o klíčového útočníka Josefa Šurala. Ten si navíc zlomil malíček na noze a nikdo teď přesně neví, kdy bude zase brzy fit. Může to být měsíc, ale také mnohem déle…

Zranění Šurala je však jedinou kaňkou Letenských na jinak vydařené přípravě, v níž hned pětkrát zvítězili. Nestačili pouze na Spartak Moskva, kterému v generálce podlehli 1:2. Hlavně se však v dresu Sparty rozehrálo ke kvalitním výkonům hned několik hráčů v čele s Izraelcem Talem Ben Chaimem. Za celý podzim rychlonohý záložník ani jedou neskóroval, během zimy se mu to ovšem povedlo rovnou šestkrát. Stal se tak nejlepším střelcem zimní přípravy ze všech hráčů z české ligy.

Pro koho naopak musí být výsledky z přípravy varováním, to jsou fotbalisté pražské Slavie. Ti se učí náročný herní styl, jenž jim ordinuje nový trenér Jindřich Trpišovský, a to samozřejmě potřebuje čas. V přípravě tak slávisté prohráli s ukrajinským Šachtarem (1:2) i ruským Zenitem Petrohrad, v úvodu přípravy zase nestačili na třetiligové španělské Linense (2:4).

Příliš se nevedlo ani pražské Dukle, která ke třem výhrám zaznamenala hned šest porážek. Tolik jich během zimy nenasbíral žádný jiný tým HET ligy. Naopak nejvíc vítězství si připsalo Brno, které ovládlo osm zápasů. Také ale sehrálo nejvíc přípravných duelů ze všech, a sice 11. Naopak nejméně přípravných soubojů si naplánovala Sparta, které stačilo jen šest utkání.  Hodně cenné skalpy pak v přípravě získaly třeba celky Liberce, Olomouce či Bohemians. Slovan zdolal 2:1 Partizan, Sigma rozstřílela 3:0 slovinský Maribor a „klokani“ porazili 3:1 Gabalu z Ázerbajdžánu.

Čtsa, zdroj: www.hetliga.cz

 

Napsat komentář