O víkendu proběhlo halové mistroství Evropy žen v pozemním hokeji

Češky získaly krásné 4. místo a jen tak, že nedosáhly na bronzovou medaili. Mistrem Evropy se stal výběr z Německa, který na samostatné nájezdy porazil Nizozemky. Níže posílám tiskovou zprávu (kratší i delší verzi popisující naše utkání) a na tomto linku 1url.cz/Ot5hP naleznete pár fotek.

Tento víkend se v Praze hrálo Mistroství Evropy v halovém hokeji žen. Do Arény Sparty se sjelo osm nejlepších týmů se starého kontinentu (Německo, Nizozemsko, Rusko, Bělorusko, Polsko, Ukrajina, Švýcarsko a domácí tým z České Republiky). Naše reprezentantky připravily všem nezapomenutelné chvíle, které byly plné napětí, radosti a i zklamání. Medaile byla na dosah. Výběr České republiky skoro při každém zápase musel dokazovat svoji sílu, bojovnost a schopnost otočit výsledek.

V prvním zápase ve skupině „B“ s Ruskami naše ženy měly remízu na dosah, i když v jednu chvíli prohrávaly 1:4. Konečný výsledek byl 3:4. Aby mohly naše ženy pomýšlet na postup ze skupiny, druhý zápas musely vyhrát proti Němkám. Naštěstí, zde se povedlo a české bojovnice otočily výsledek z 1:3, na 4:3. Byla z toho naše první výhra, a tím i ohromná radost. Třetí zápas ve skupině naše reprezentantky opět musely vyhrát. Povedlo se. 2. minuty před koncem kapitánka týmu Adéla Lehovcová proměnila trestný roh, Česká republika zvítězila 2:1 nad Ukrajinou. Celá hala byla na nohou a oslavovala postoupení do semifinále.

V boji o finále se naše ženy utkaly s favorizovanými Nizozemkami. Při tomto zápase platilo pravidlo: Nedáš, dostaneš a naše reprezentantky se musely potýkat v 15. minutě s výsledkem 1:4. Opět naše lvice bojovaly ze všech sil a povedlo se jim snížit na 3:4, na Nizozemský výběr to ale nestačilo. Konečný výsledek 3:6.

V zápase o bronzovou medaili naše ženy bojovaly proti Bělorusku. Bohužel české lvice opět byly nuceny dotahovat výsledek, protože prohrávaly 1:3. Opět bojovaly ze všech sil a povedlo se jim vyrovnat na 3:3. Zaplněná Aréna Sparta povzbuzovala naše bojovnice, jak jen to šlo. I přes veškeré úsilí všech, náš výběr podlehl Běloruskám 3:5.

Naše ženy tímto obsadily krásné 4. místo na Halovém Mistroství Evropy v pozemním hokeji, které se hrálo v Praze. „Upřímně jsme z takovýmto umístěním ani nepočítaly. Sice je tam malinko zklamání, že medaile nakonec nevyšla, ale i tak je to úspěch,“ neskrývala radost hráčka reprezentačního družstva Anna Vorlová.

Je to velký příslib na Mistroství Světa, které se koná v Berlíně již od 7.2. 2018. Titul Mistryň Evropy si odnesl výběr z Německa, kdy na samostatné nájezdy porazil tým z Nizozemska.

Delší shrnutí našich zápasů:

V prvním utkání se náš výběr žen představil proti Ruskám. První zápas a napětí by se dalo krájet. I když náš výběr nezačal špatně, osm minut před koncem prohrával 1:4. Avšak naše lvice bojovnice ukázaly svoji sílu a 4 minuty před koncem prohrávaly jenom o jeden gól 3:4. Celá hala je na nohou, avšak ani to nestačilo. První zápas tedy končí naší prohrou.

Druhé utkání se hrálo proti favorizovaným Němkám a naše ženy musely vyhrát, pokud chtěly postoupit do semifinále. První gól padl až ve 14. minutě, Česko vede 1:0. Bohužel následovalo otočení zápasu a v 5. minutě druhého poločasu Češky prohrávaly 1:3. Opět bylo v hale cítit napětí a všichni čekali, zda lvice ukáží své odhodlání. 10. minuta před koncem, sníženo 2:3, 8. minuta před koncem další branka – vyrovnáno na 3:3. Hala opět žene Česky k vítězství. Podařilo se! Pár minut před koncem utkání, kapitánka Adéla Lehovcová proměňuje z rohu na 4:3. Češky si připisují první tři body.

V sobotu naše ženy nastoupily k dalšímu utkání s Ukrajinou, kdy musely vyhrát, aby se dostaly do semifinále. Ukrajinkám stačila k postupu, díky vstřeleným brankám, jenom remíza. Hrál se velmi aktivní hokej, bylo se na co dívat. Ukrajinky střelily svojí první branku v 7. minutě a my opět prohrávali 0:1. Do druhého poločasu nastoupil Český tým s takovým chtíčem po balonku, stupňovaný ještě skandováním fanoušků, že soupeřky neměly vůbec prostor na nějakou větší kombinaci. Jejich snažení jim po necelých osmi minutách přineslo konečně zasloužené ovoce, kdy z trestného rohu skórovala Adéla Lehovcová a srovnala tak stav zápasu 1:1. Hala byla opět na nohou. 2 minuty před koncem naše ženy vybojovaly trestný roh. K radosti všech kapitánka týmu opět proměnila. Toto zcela zásadní utkání naše ženy zaslouženě vyhrály 2:1.

Sobotní večer se naše ženy utkaly o finále s Nizozemskem. Češky si na výběr z Nizozemska věřily, protože v přípravném utkání těsně před ME hrály nerozhodně. Toto utkání se hrálo ve velmi vysokém tempu a explicitně se zde uplatnilo pravidlo – nedáš, dostaneš. Na začátku utkání si náš výběr vytvořil několik šancí, které bohužel neproměnil. Naopak Nizozemský výběr byl úspěšnější a v 15. minutě utkání jsme prohrávali 1:4. Jak už ale víte, naše ženy nic nevzdávají a bojují. 9. minut před koncem zápasu jsme prohrávali o jeden gól 3:4. Bohužel na lepší Nizozemky jsme ale nestačili, závěrečný výsledek byl 3:6. Právě při tomto zápase byla nejvíce vidět výhoda domácí půdy. Fanoušci skoro zaplnili celou Sparta Arénu a hnali náš výběr kupředu, jak jim jenom síly stačily.

V neděli od jedné hodiny odpolední se hrálo naše poslední utkání o bronz s Běloruskem. Česká republika vstoupila do zápasu velice aktivně a ofenzivně. To vyústilo v první branku zápasu – prosadila se Anna Kolářová z trestného rohu. Od té doby se hra přelévala ze strany na stranu, zápas byl vyrovnaný a plný šancí. V páté minutě druhého poločasu padla další branka a my prohrávali 1:3. Tento stav je nám ale bohužel již dobře známý. V halovém hokeji rozdíl dvou branek neznamená skoro nic. Naše ženy opět ukázaly svoji sílu a 8 minut před koncem byl zápas vyrovnaný 3:3. I přes naše vyložené úsilí, naše ženy nakonec prohrály 3:5.