Sedm hráčů z extraligy v týmu pro olympijský turnaj!

V úvahu ještě přicházel M. Růžička, Klepiš, R. Hanzl, Z. Michálek a Nečas – Patnáct nominovaných z klubů NHL –  Kapitán mužstva Martin Erat už na čtvrté  ZOH – Odlet do Korejské republiky za tři týdny.

Trenér reprezentačního hokejového týmu J. Jandač oznámil na pondělní tiskové konferenci nominaci hráčů na olympijský turnaj 2018 v korejském Pchjongčchangu.  V pětadvacetičlenném týmu bude patnáct hráčů z KHL, sedm z Tipsport extraligy a tři hráči z nejvyšší švýcarské soutěže.

Trenér čekal s nominací až do sehrání 40. kola extraligy, zda se některý z vybraných hráčů nezraní. Podrobně zdůvodnil proč, kterého hráče ve spolupráci se svými asistenty vybral.  Odpověděl na otázky, kdo ještě přicházel v úvahu. V hledáčku byli M. Růžička, Klepiš, R. Hanzl,  Z. Michálek a Nečas, diskutovalo se i o dalších, např. L. Šmídovi, Douděrovi, Krejčíkovi a brankáři Hrubcovi.

Nominace pětadvaceti hráčů na olympijské hry 2018:

Brankáři:

Patrik Bartošák (HC Vítkovice), Pavel Francouz (Traktor Čeljabinsjk), Dominik Furch (Avangard Omsk).

Obránci:

Ondřej Němec (Kometa Brno), Jan Kolář, Michal Jordán (oba Amur Chabarovsk), Adam Polášek (Soči),  Vojtěch Mozík (Víťaz Mosk.oblast), Ondřej Vitásek (Jugra Chan.Mansijsk), Tomáš Kundrátek (Toepedo N. Novgorod ), Jakub Nakládal (Lokomotiv Jaroslavl).

Útočnici:

Roman Červenka, Michal Birner (oba HC Fribourg), Dominik Kubalík (Ambri- Piotta), Petr Koukal (Mountfield HK), Jan Kovář (Magnitogorsk), Roman Horák (Víťaz Mosk.oblast), Michal Řepík (Slovan Bratislava), Jiří Sekáč (Kazaň), Lukáš Radil (Spartak Moskva),  Milan Gulaš, Tomáš Mertl (oba Škoda Plzeň), Tomáš Zohorna (Amur Chabarovsk), Michal Vondrka (Piráti Chomutov) a Martin Erat (Kometa Brno).

Kapitánem týmu bude Martin Erat.  Třiceti šestiletý nejzkušenější hráč  týmu pojede už na čtvrté zimní olympijské hry.  Pouze Jágr byl na více  ZOH,  pěti.  Nejvíc zápasů za reprezentační  mužstvo sehrál Červenka, kdy nastoupil sto třicet osm krát a olympijský turnaj bude hrát potřetí.

Závěrečná příprava národního mužstva začne 29. ledna v Praze. V Tipsport aréně bude reprezentace trénovat do 5. ledna. První část výpravy odcestuje do Soulu 6. února, druhá část o den později. V Soulu bude příprava  vrcholit 11. února přípravným zápasem s Finskem. Do dějiště her, do Pchjongčchangu, odcestuje mužstvo o den později autobusem.

Olympijský turnaj má tři skupiny. Češi hrají ve skupině A s Kanadou, Korejskou republikou a Švýcarskem.  Přímou účast ve čtvrtfinále mají tři vítězové skupin a nejúspěšnější tým z druhého místa. Ostatních osm  mužstev čeká o postup do čtvrtfinále, jeden kvalifikační zápas.

První zápas v turnaji čeká český tým 15. února s Korejskou republikou ve 21: 10 (ČT sport od 13,10 hod.).  Další utkání: 17. února s Kanadou (4: 10 hod.) a  18. února se Švýcarskem (8:40 hod.) Mezi ČR a Korejskou republikou je osmihodinový časový rozdíl.

Na dnešní nominační tiskové konferenci předložil trenér národního mužstva Josef Jandač závěrečnou nominaci hráčů na zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu. „U některých hráčů jsme měli jasno delší dobu, poslední otazníky však zmizely až v neděli večer, když skončilo extraligové kolo. Do prvního utkání na turnaji zbývá měsíc, stát se může cokoli,“ řekl v úvodu Jandač.

„Chceme sázet na vazby dvojic nebo trojic, zejména na kluky, kteří už mají něco za sebou, takže mají moji důvěru. Měli jsme hodně schůzek, s Václavem Prospalem jsme byli každý den na telefonu. Nominaci jsme dlouho řešili, vybírali jsme na jednotlivé pozice tak, abychom poskládali vyvážené mužstvo. Naší předností bude týmový hokej a skvělá parta,“ dodal kouč.

„Brankáři Pavel Francouz s Dominikem Furchem chytali na minulých reprezentačních akcích a současné době vykazují výbornou výkonnost, tak jsme jim dali důvěru. Bartošák chytá rovněž výborně, má formu. Jsem přesvědčen, že se zhostí role třetího brankáře. Francouz na podzim sice moc v KHL nechytal, proto jsme ho vytáhli v listopadu a dali mu možnost odchytat zápasy. Takže věříme, že on i Furch mají velké zkušenosti. Zatím ale nebudu komentovat, kdo začne jako jednička. Oba jsou vyrovnaní, nechme to otevřené,“ informuje a dodal,“ Přiznávám, že trenéři sledovali další kandidáty. Například Hrachovinu, výborně si v Lize mistrů vede Hrubec, Kašík zase v extralize. My se rozhodli určitě dobře.“

„Nominovali jsme čtyři praváky a stejný počet leváků. Hodně jsme to zvažovali, ale padaly úvahy, že někoho posuneme jinam. Zároveň jsme chtěli zkušené kluky, kteří už něco úspěšně odehráli. Zejména to splňuje Ondra Němec, Honza Kolář a Jakub Nakládal. Michal Jordán je dělník a vždycky odvedl dobrou práci. Prostor dostanou obránci, které čeká první velká olympijská akce. Adam Polášek hraje rovněž dobře, Vojta Mozík nás přesvědčil. Neměl to sice jednoduché, neboť Turnaj Karjala mu moc nevyšel, ale v prosinci už v Moskvě hrál výborně. Letos patří k produktivním hráčům KHL. Určité otazníky byly u Ondry Vitáska, přesto ho bereme jako spolehlivého defenzivního hráče, v mezinárodních zápasech nás nikdy nezklamal,“ zhodnotil Jandač.

„Co se týká kapitána Martina Erata, budeme na něj spoléhat, má za sebou kariéru v NHL, čeká ho čtvrtá olympiáda. Je nejzkušenější hráč a bude správným lídrem. V extralize si výborně vedou Milan Gulaš s Tomášem Mertlem a Roman Červenka, u něhož spoléháme na jeho šikovnost v přihrávkách. V sezoně měl různá zranění, jenže teď se dostal do výborné formy. Zatím v letošní sezoně není tolik vidět v KHL Honza Kovář, ale přesto nás na Euro Hockey Tour přesvědčil,“ řekl kouč.

Milan Hnilička generální manažer:

Čtsa, ph., kc, audio, foto,

 

 

Napsat komentář