Czech Indoor Gala čekají rychlé sprinty!

Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala nabídne velmi zajímavé souboje i na sprinterské rovince. K závodům na 60 metrů se sejde skutečně kvalitní konkurence včetně juniorské světové rekordmanky Ewy Swobodové nebo pekelně rychlého Španěla Yuniera Pereze.

Hlavní favoritkou ženské šedesátky by měla v Ostravě být polská sprinterská hvězda Ewa Swobodová. Ta platí za jeden z největších evropských sprinterských talentů. Již v roce 2015 se stala ve švédské Eskilstuně juniorskou mistryní Evropy na stovce. O rok později dokázala na domácí půdě v Toruni zaběhnout vynikající čas 7.07, čímž vylepšila hodnotu juniorského světového rekordu na trati 60 metrů. V průběhu letní sezóny 2016 pak vybojovala v Bydhošti stříbro na stovce.

Dařilo se jí také v loňském roce, když nejprve vystoupala na bronzový stupínek na halovém evropském šampionátu v Bělehradě a v létě kralovala na trati 100 metrů při mistrovství Evropy do 22 let, které opět hostila její zaslíbená Bydhošť. Přítomnosti rychlé Polky budou jistě chtít využít k co nejlepším časům naše nejlepší sprinterky v čele s Klárou Seidlovou a Barborou Procházkovou.

V mužském závodě se můžeme těšit na kubánského rodáka, který nyní již reprezentuje Španělsko Yuniera Pereze. Pro toho je šedesátka oblíbenou distancí, což naznačuje i jeho nesmírně kvalitní osobní rekord 6.49, kterého dosáhl v roce 2014 v Moskvě. Český atletický fanoušek si na něj může vzpomenout v souvislosti s loňským ročníkem Zlaté tretry, kde až do posledních metrů zdatně proháněl legendárního Jamajčana Usaina Bolta. Jeho životní maximum na stovce je též z roku 2017 a má hodnotu 10.00.

Do bloků proti němu zaklekne kometa loňské sezóny Slovák Ján Volko. Ten má za sebou přímo snový rok 2017. Na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě šokoval ziskem stříbrné medaile, když ve finále zaběhl národní rekord 6.58. Neméně se mu dařilo i pod otevřeným nebem. Na evropském šampionátu do 22 let si dosprintoval pro stříbro na stovce a poté jasně dominoval i na dvojnásobné trati, kde svůj triumf navíc ozdobil rekordem šampionátu 20.33. Na mistrovství světa v Londýně pak dokázal v rozběhu posunout i hodnotu slovenského historického maxima na stovce, které má nyní díky němu hodnotu 10.15.

Z nejlepších domácích borců se představí zkušený Jan Veleba s osobním rekordem 6.65 i jeho tradiční rival Zdeněk Stromšík, jehož osobák je 6.69. Oba by jistě rádi usilovali o splnění nominačního kritéria pro start na halovém světovém šampionátu v Birminghamu.

Maslák proti tradičnímu rivalovi

Organizátoři také odhalili jméno největšího soupeře Pavla Masláka na třístovce. Bude jím jeho tradiční soupeř Dominikánec Luguelin Santos. Ten se může pyšnit olympijským stříbrem z her v Londýně 2012 a světovým bronzem z Moskvy 2013, což byl závod, ve kterém byl Pavel Maslák pátý. Oba se již několik sezón pravidelně potkávají jak na mítincích Diamantové ligy, tak i na velkých mezinárodních akcích a vždy se jedná o velmi vyrovnaný souboj.

Hrubá versus silné Ukrajinky

Michaela Hrubá bude ve výškařském sektoru obhajovat prvenství z loňského roku, ale nebude to mít vůbec jednoduché. Do cesty se jí postaví hned trio kvalitních výškařek z Ukrajiny. Iryna Herašenková je finalistkou olympijských her a v loňském roce dokázala vybojovat stříbro na mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti i na univerziádě na Taiwanu. Její reprezentační kolegyně Jaroslava Mahukičová je pro změnu dorosteneckou mistryní světa z loňského šampionátu v Nairobi. Ukrajinskou sestavu doplňuje juniorská mistryně Evropy z roku 2013 Katerina Tabačniková, která si loni vylepšila osobák na 195 centimetrů. Těšit se můžeme také na Levern Spencerovou ze Svaté Lucie. Šestá žena z posledních olympijských her a pátá z halového mistrovství světa v Portlandu startuje v České republice pravidelně. Její osobní maximum má hodnotu 198 centimetrů.

Potrápí Jušku řecký supertalent?

Nejnovějším soupeřem pro českého rekordmana Radka Jušku bude v dálkařském sektoru řecký mladík Miltiadis Tentoglou, který loni prošel velkým výkonnostním růstem. Svůj osobní rekord si vylepšil na 830 centimetrů a o pouhých pět centimetrů zaostal za juniorským evropským rekordem. Na mistrovství Evropy juniorů v Grossetu vystoupal na nejvyšší stupínek a ve své sbírce má i stříbro z juniorského světového šampionátu o rok dříve.

Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala proběhne 25. ledna v ostravské atletické hale. Vstupenky jsou v prodeji na www.ticketart.cz. Kapacita ostravské haly je omezená, proto neváhejte a vstupenky si opatřete co nejdříve. Cena vstupenky je 200 Kč. Pro ostatní bude možnost sledovat skvělou podívanou prostřednictvím přímého přenosu České televize.

Již potvrzené hvězdy Czech Indoor Gala

Koule – Tomáš Staněk, Konrad Bukowiecki

Výška – Michaela Hrubá, Levern Spencerová, Iryna Herašenková

60 m muži – Ján Volko, Yunier Perez

60 m ženy – Ewa Swobodová

300 m – Pavel Maslák, Luguelin Santos

Dálka – Radek Juška, Miltiadis Tentoglou

60 m př. – Petr Svoboda, Jarret Eaton, Damian Czykier

3000 m ženy – Simona Vrzalová, Kristiina Mäki, Sofia Ennauiová, Beatrice   Chepkoechová

3000 m muži – Filip Sasínek, Gebremedhin Mekonnen.

Karolína Farská, Vedoucí oddělení komunikace ČAS,

 

 

 

Napsat komentář