Česká reprezentace v malém fotbale potřetí za sebou vyhrála turnaj v Rakousku!

Altheim – Vítej, zlatý hattricku. Známý slogan mohou křičet čeští reprezentanti v malém fotbale. Národní A tým potřetí za sebou ovládl mezinárodní halový turnaj v rakouském Altheimu. V sobotním třicátém ročníku se blýskla také česká reprezentace do 21 let, která obsadila čtvrtou příčku.

Áčko vyhrálo poslední tři ročníky a tentokrát prošlo turnajem bez jediného zaváhání. „Samozřejmě je to jiný fotbal, s jiným míčem, v jiném počtu, na jiném povrchu. Chtěli jsme pozvat zase další kluky, kteří s námi na jiných akcích zatím nebyli, ukázalo nám to jejich vlastnosti, jak se dokázali chovat v určitých situacích a řešit je. Většinu zápasů, i když jsme prohrávali, bylo vidět, že kluci tím žili a dokázali je otočit. Z mého pohledu byl turnaj velmi dobré zpestření,“ hodnotil asistent trenéra prvního týmu Jiří Novák.

Do Rakouska vybral realizační štáb úplné nováčky, jedinou zkušenost s reprezentačním dresem měl dodatečně povolaný Břetislav Tvrzník. „ Pro měl to byla super nová zkušenost. Šlo vidět, že naše první čtyřka z Brna byla dobře sehraná, zatímco my jsme se poprvé viděli v pátek na tréninku. Chvilkami to vázlo, ale nemyslím si, že to bylo tak zlé, jen jsme dělali netaktické věci,“ poznamenal olomoucký útočník Pavel Kryl.

Nejvíc se český obhájce prvenství zapotil s českým týmem. Po pěti výhrách v základní skupině A totiž nastal klíčový zápas v semifinále, v němž české áčko vyzvalo reprezentaci do 21 let. Lvíčata dokonce vedle po trefě Lubora Trojánka, jenže Martin Váňa srovnal. Rozuzlení přišlo až tři sekundy před koncem, když napřáhl David Presl a rozhodl o postupu seniorského výběru. „S naším áčkem jsem byl trošku přemotivovaný, vyhrát nad ním by mě potěšilo možná víc než ovládnout turnaj,“ pravil jeden z českých mladíků Dominik Fejl.

Pak už českého favorita neměl kdo zastavit. Dospělý národní tým ve finále přejel třetiligový rakouský celek Vorwärts Steyr suverénně 9:2. „Nechtěli jsme kluky před turnajem stresovat výsledkem, řekli jsme jim, ať ukáží svou hru, na druhou stranu jsme nejeli na výlet a chtěli jsme uspět. Po pátečním tréninku jsme věděli, že pětka z Brna je sehraná, druhou jsme nazvali takový mix světa. Kluci mě hodně příjemně potěšili, jak turnajem procházeli, vygradovalo to duelem s jedenadvacítkou, což byl podle mě jeden z nejlepších zápasů na turnaji, škoda že to nebylo finále. V něm jsme proti třetiligovému týmu měli doopravdy převahu a finále mělo jednoznačný průběh,“ doplnil Novák, který se v říjnu ještě jako hráč podílel na zisku titulu mistrů světa v Tunisku.

Lvíčata v boji o bronz podlehla celku Union Mondsee 1:2. Čeští mladíci ztratili bronz v oslabení, ve kterém duel dohrávali. „Z celkového hlediska turnaj splnil naše očekávání, vezeme si spoustu poznatků a hlavně zkušeností, které můžeme využít v budoucnu. Byla to první akce v tomto kalendářním roce, který na podzim vyvrcholí mistrovstvím světa, na něj tým stavíme a z klání v Altheimu budeme vycházet,“ uvedl trenér českých mladíků Zdeněk Parůžek.

I přes prvotní zklamání juniorští reprezentanti čtvrtou příčku vzali. „Beru ji úplně v klidu, nešlo nám o umístění. Líbila se mi týmová hra. Byl bych rád, kdyby se mi podařilo proniknout do nominace na světový šampionát. Uvidíme co bude,“ přál si Fejl, který se zúčastnil druhého reprezentačního srazu.

Jedenadvacítka před rokem nepostoupila ze základní skupiny, tentokrát šla do vyřazovacích bojů z druhé příčky. Po prohře 3:5 ve druhém kole se Stayerem se navíc výkonnostně zvedla a další tři duely vyhrála. „Stoprocentně převládají pozitiva, když odhlédnu od výsledku. Každý chce turnaj vyhrát, ale pro nás výsledek nebyl tak důležitý jako to, co nám cesta turnajem ukázala. První zápasy jsme nehráli, jak jsme si představovali, některé věci se nám nelíbily. Potřebovali jsme je zlepšit, provedli jsme nějaké pohovory a tým zareagoval fantasticky. Hráči si vše mezi sebou řekli a začali to plnit, s tím jsme maximálně spokojení,“ těšilo Parůžka.

Nominovaní fotbalisté si řekli o pokračování v národním dresu. „Nikoho vyzdvihovat nechci, tým sám sobě dnes ukázal obrovský charakter, soudržnost a spolupráci. Všichni pochopili, co znamená hrát za reprezentaci, mít lvíčka na prsou. S někým jsme spokojení víc, s někým míň, ale jako tým hráči fungovali výborně. Dá se s nimi pracovat, proto plánujeme, že stejné složení pojede na další akci, jen jej doplníme dalšími hráči,“ dodal trenér mladíků.

Aktivitou hýřil například pardubický útočník Fejl, který dvě branky dal a čtyři připravil. „Mám k sobě určitě výtky, nikdo nejsme stoprocentní. Mohl jsem proměnit víc šancí, jinak řešit finální situace, šlo toho změnit spousta,“ uznal mladík, který se dlouho sžíval s atypickou hrou s plyšovým balonem a mantinely. „Čekal jsem to trošku jiné, tady nepomůžou zkušenosti. Je to jiný sport, jestli se tomu tak dá říkat. Turnaj jsem si však užil parádně,“ usmál se Fejl.

Stejně obtížně se sžívali s turnajovými podmínkami i hráči áčka. Olomoucký forvard Kryl se trefil poprvé až ve finále. „Čekal jsem od sebe trochu víc, zápas s českými mladíky se mi moc nepovedl, pak to bylo trochu lepší. Jsem hlavně nadšený, že jsem dostal nominaci, bylo hodně zajímavé sžívat se s takovou partou. Rád bych si to zopakoval, kdo by nechtěl reprezentovat Českou republiku,“ prohlásil Kryl.

Stejně jako jeho olomoucký spoluhráč v brance, čtveřice Brňanů, dva ostravští i dva pražští fotbalisté ukázali potenciál. „Chválím všechny kluky, jak se k tomu postavili a doopravdy za nároďák odvedli maximum. Mám trošku slabost pro Tadeáše Zezulu, protože je podobný typ hráče, jako jsem byl já. Preslík byl rozdílový, kluci v brněnské čtyřce se velmi dobře doplňovali, Tomáš Pospiš dával branky, Standa Lerch je mozek útočných akcí. Ve druhé čtyřce Jirka Sodoma střílel plno branek, kluci z Ostravy Martin Váňa a Karel Klos se taky chytli a dali góly, dobře že Pavel Kryl se v posledním zápase taky prosadil. Hodně pomohl Bob Tvrzník a určitě pochválím brankáře Jardu Běhalíka. Pro gólmany to bylo hodně náročné, velké branky jsou těžké na přehled, jinak lítal míč, i Jarda však předváděl postupem turnaje lepší výkony. V posledních dvou zápasech to potvrdil. Nerad bych někoho vyzdvihoval, ani jsme se v realizačním týmu blíž nebavili, ale pokud budu mluvit za sebe, někdo se z nich se v nějaké další nominaci objeví, minimálně pro rozšíření kádru,“ podotkl Novák.

Základní skupina A

ČR A – Union Mondsee 5:3

Branky ČR: 2x Klos, Pospiš, Váňa, Lerch

SK Gallspach – ČR A 1:3

Branky ČR: Zezula, Pospiš, Presl

SK St. Magdalena – ČR A 0:2

Branky ČR: Sodoma, Presl

ČR A – SV Wörgl 5:2

Branky ČR: 2x Pospiš, Presl, Váňa, Sodoma

Junge Wikinger Ried – ČR A 2:6

Branky ČR: 2x Váňa, Sodoma, Lerch, 2x Pospiš

Základní skupina B

ATSV Ranshofen – ČR U21 0:1

Branka ČR: Lošťák

ČR U21 – SK Vorwärts Steyr 3:5

Branky ČR: Širůček, Trojánek, Kunický

ČR U21 – SK Altheim 2:0

Branky ČR: Hulinský, Trojánek

SV Grieskirchen – ČR U21 1:4

Branky ČR: 2x Lošťák, Mařík, Fejl

ČR U21 – Union Kopfing 4:1

Branky ČR: 2x Širůček, Fejl, Mařík

Semifinále

ČR A – ČR U21 2:1

Branky: Váňa, Presl – Trojánek

SK Vorwärts Steyr – Union Mondsee 3:2

O 3. místo

ČR U21 – Union Mondsee 1:2

Branka ČR: Trojánek

Finále

ČR A – SK Vorwärts Steyr 9:2

Branky ČR: 3x Sodoma, 2x Pospiš, Tvrzník, Kryl, Lerch, Váňa

Česká reprezentace A

Jaroslav Běhalík – Tomáš Pospiš, Stanislav Lerch, David Presl, Tadeáš Zezula – Pavel Kryl, Karel Klos, Martin Váňa, Jiří Sodoma – Břetislav Tvrzník

Realizační tým: Luděk Zelenka, Stanislav Bejda, Jiří Novák

Česká reprezentace U21

Dominik Kunický – Lukáš Haspra. Petr Hulinský, Tomáš Mařík, Dominik Šibal – Lubor Trojánek, David Lošťák, Dominik Fejl, Adam Širůček – David Baran

Realizační tým: Petr Brejla, Zdeněk Parůžek, Jaroslav Kára, Petr Dům.

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí,

Napsat komentář