Další hvězdná jména pro Czech Indoor Gala

Organizátoři mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě odhalili jména dalších hvězd domácí i světové atletiky, které budou ve vítkovické hale startovat. Příznivci královny sportu se mohou těšit na kvalitní mužskou šedesátku překážek s Petrem Svobodou i na rychlé běhy na 3000 metrů se Simonou Vrzalovou, Kristiinou Mäki či Filipem Sasínkem, kteří se utkají se silnou africkou i evropskou konkurencí.

Závod na šedesát metrů překážek slibuje opravdu atraktivní podívanou. Do bloků totiž zaklekne český rekordman, halový mistr Evropy a bronzový medailista z halových evropských šampionátů v Turíně 2009 a Bělehradě 2017 Petr Svoboda. Bylo to právě loni v srbské metropoli, kde Petr získal svou první medaili po vleklých zdravotních problémech a ukázal, že se s ním musí stále počítat. Od té doby má opět políčeno na velmi rychlé časy. „Na Czech Indoor Gala se moc těším. V Ostravě jsem kdysi v podstatě zahájil svou kariéru, když jsem tam zaběhl na Zlaté tretře limit na olympiádu, proto se tam moc rád vracím. Navíc miluji závodění před domácím publikem. To mě vždy ještě víc vyhecuje. Příprava šla skvěle a neměl jsem žádné výpadky, takže není na co se vymlouvat a věřím, že předvedu kvalitní výkon. Rád bych svůj čas stlačil pod 7.60. Sezónu zahájím o několik dní dříve v Jablonci, tak věřím, že budu už i trochu rozzávoděný,“ vzkázal.

V Ostravě to však nebude mít vůbec jednoduché. Jedním z hlavních soupeřů mu bude Američan Jarret Eaton. Čtvrtý z halového mistrovství světa v Portlandu a americký halový šampion s osobním rekordem 7.49 má na Českou republiku dobré vzpomínky. V roce 2016 dokázal v Jablonci ovládnout první ročník Czech Indoor Gala a v téže sezóně zvítězil i na Zlaté tretře v Ostravě ve svém dosud platném osobním rekordu 13.26. Polskou překážkářskou školu bude zastupovat Damian Czykier. Semifinalista olympijských her 2016 i mistrovství světa 2017 vystoupal v loňském roce na bronzový stupínek při Světové letní univerziádě na Taiwanu. Na mistrovství Evropy v Amsterdamu 2016 skončil jen těsně pod stupni vítězů. Jeho překážkářské osobní rekordy jsou 7.65 a 13.28.

V běhu na 3000 metrů žen bude usilovat duo Simona Vrzalová a Kristiina Mäki o splnění limitu na halový světový šampionát v Birminghamu. Obě potřebují zaběhnout čas rovných devět minut, což je hodnota nominačního standardu. „Bude to můj první letošní závod, na který se moc těším. Před ním ještě pojedeme na týden doladit formu do Tater. Určitě by mě potěšil výkon pod devět minut,“ nechala se slyšet Vrzalová, která loni startovala jak na HME v Bělehradě, tak i na světovém šampionátu v Londýně. „V Ostravě absolvuji svůj letošní první start a ráda bych utočila na svůj osobní rekord. V přípravě se cítím výborně, tak uvidíme, jaké to bude v závodě. Minulou halovou sezónu jsem musela vynechat kvůli zranění, takže budu šťastná, že můžu v hale zase vyběhnout,“ uvedla Mäki, která loni vybojovala bronz na univerziádě.

Ke splnění limitu by jim měla pomoci silná zahraniční konkurence. Hlavní favoritkou by měla být Keňanka Beatrice Chepkoechová. Ta se loni stala čtvrtou nejrychlejší stýplařkou historie, když zaběhla čas 8:59.84. Ve své hlavní disciplíně obsadila na olympijských hrách v Riu 2016 i na loňském světovém šampionátu v Londýně čtvrté místo. Její osobní rekord na hladké trojce je 8:28.66 a zaběhla ho na mítinku diamantové ligy v Monaku. Na startu nebude chybět ani rychlá Polka Sofia Ennauiová. Běžkyně s marockými kořeny má ve své sbírce například bronz z HME v Bělehradě nebo stříbra z evropských šampionátů do 22 let v Tallinnu 2015 a Bydhošti 2017. Těchto úspěchů dosáhla na trati 1500 metrů. Na trojce je její osobní maximum 8:45.29.

Na stejné distanci mužů se můžeme těšit na Filipa Sasínka. Tomu se v loňském roce opravdu dařilo, když vybojoval na HME v Bělehradě na 1500 metrů bronzovou medaili a na mistrovství Evropy do 22 let v Bydhošti vystoupal na stříbrný stupínek. V Ostravě absolvuje svůj první opravdu rychlý závod na 3000 metrů.

Z afrických konkurentů, kteří se mu postaví, lze vyzdvihnout Etiopana Gebremedhina Mekonnena, jenž je například majitelem bronzové medaile z halového světového šampionátu v Istanbulu 2012 či bronzovým medailistou z afrického šampionátu 2010. V témže roce si doběhl i pro cenné stříbro na kontinentálním poháru ve Splitu. Na trati 3000 metrů zatím disponuje kariérním maximem 7:41.59.

Mezinárodní mítink Czech Indoor Gala proběhne 25. ledna v ostravské atletické hale. Vstupenky jsou již v prodeji na www.ticketart.cz. Kapacita ostravské haly je omezená, proto neváhejte a vstupenky si opatřete co nejdříve. Cena vstupenky je 200 Kč. Pro ostatní bude možnost sledovat skvělou podívanou prostřednictvím přímého přenosu České televize.

Již potvrzené hvězdy Czech Indoor Gala

Koule – Tomáš Staněk, Konrad Bukowiecki

Výška – Michaela Hrubá, Briggete Barrettová

300 m – Pavel Maslák, Yusif Rabah

Dálka – Radek Juška, Maykel Masso

Petr Jelínek, Oddělení komunikace ČAS,

 

 

Napsat komentář