Video premiéra na Spartě!

Zápas 16. kola HET ligy mezi Spartou a Mladou Boleslaví byla poprvé v české nejvyšší soutěži použita video technologie. A hlavní rozhodčí Karel Hrubeš ji využil hned ve dvanácté minutě, kdy mu video potvrdilo regulérnost úvodního sparťanského gólu poté, co si brankář Jedlička srazil za brankovou čáru centr Eldara Ćiviće.

„Samotný proces z přenosového vozu, tak po dlouhých měsících příprav jsme došli do finále, i když je to začátek všeho. Technologie fungovala bez problémů od začátku až do konce. Zvolili jsme trojí kontrolu. Byli jsme v komunikaci přes klasický systém, druhý byl jistící systém na trase mezi mnou a čtvrtým rozhodčím. Třetí systém byl pomocí vysílaček,“ uvedl Roman Hrubeš, který vykonával funkci video rozhodčího.

„Z technologického pohledu vše probíhalo na výbornou. Věřím, že nedošlo k žádné situaci, kterou bychom nedokázali zkontrolovat,“ usmíval se Roman Hrubeš.

„Beru to tak, že je to pomoc pro nás rozhodčí i pro fotbal jako takový. Je potřeba, aby fotbal měl důvěru u fanoušků a veřejnosti. Věřím, že to fotbalu pomůže,“ uvedl hlavní rozhodčí zápasu Karel Hrubeš.

„Došlo k situaci, kdy míč šel za brankovou čáru, já jsem pohledem kontaktoval asistenta, který svým pohybem signalizoval gól. Z mého pohledu ale nebylo zřejmé, zda byl gól za brankovou čáru, tak jsem si vyžádal potvrzení situace a z video vozu mi to bylo potvrzeno, takže jsme gól uznali správně,“ uvedl Karel Hrubeš.

„Z protokolu FIFA je dáno, že video rozhodčí automaticky překontroluje správnost situace. V tomto momentě nemohl Karel vidět míč kvůli tělu brankáře, který mu míč zakrýval, takže bych tu situaci kontroloval automaticky. Ke spornému gólu z podobné situace došlo, myslím, v sedmém kole, takže je jedině pozitivní, že jsme to tentokrát mohli uznat správně,“ pokračoval Roman Hrubeš.

„Zapomněl jsem zmáčknout stopky, takže nevím, jak dlouho to vyhodnocení trvalo,“ smál se Roman Hrubeš. „Ještě si to zpětně pustím a zároveň to budeme posílat na vyhodnocení na UEFA, ale bylo to asi kolem deseti vteřin, což není na první pokus špatné,“ pokračoval Roman Hrubeš.

„Komunikovali jsme hlavně při obou vstřelených brankách, abych potvrdil jejich platnost. Řešil jsem ještě dvě situaci v pokutovém území, ale v obou případech se jednalo o běžné zákroky bez nutnosti nařízení penalty. Jednalo se o zákroky na Mageru a Plavšiće,“ uvedl Roman Hrubeš.

 

„Jsme u zrodu něčeho nového a náročného. Rodí se to těžce. Zkušenosti z ostatních zemí dokazují, že to bylo podobné, jako u nás. Jsou ale i výjimečné země, kde to mají okamžitě na všech stadionech, ale musíme být trpěliví. Věřím, že v budoucnu se zápasy s touto technologií budou jen navyšovat. Celý tým lidí, kteří se na tom podílí, musí nabrat zkušenosti,“ řekl Roman Hrubeš.

„Jak už jsem zmiňoval, vnímám to jako pomoc, větší tlak jsem na sebe necítil, to bych nemohl řídit zápasy první ligy. Bral jsem to jako každý jiný zápas,“ dodal Karel Hrubeš.

Tisková konference po utkání:

Čtsa, kc, audio, zdroj sparta, foto: LFA,

 

Napsat komentář