Změny pravidel soutěže přinesou Kontinentálnímu poháru dramatičnost a atraktivitu

Kontinentální pohár, který se uskuteční v září 2018 v Ostravě, bude mít nový formát soutěže. Rozhodla o tom Rada IAAF na svém víkendovém zasedání v Monaku. O jaké konkrétní změny se jedná?

„Nový formát soutěže má přinést větší dramatičnost nejen v rámci jednotlivých disciplín, ale i ve vývoji průběžného pořadí týmů. Má podpořit také zábavnou show pro diváky, kteří budou na stadionu i u televizních obrazovek,“ říká Libor Varhaník, předseda organizačního výboru Kontinentálního poháru 2018. Kontinentální pohár je týmová soutěž, ve které startují vždy dva nejlepší závodníci za daný světadíl a ti dle umístění přinášejí body pro své týmy – Evropu, Afriku, Ameriku a Austrálii – Oceánii. O vítězném týmu pak rozhoduje největší počet získaných bodů.

O jaké zásadní změny se tedy jedná?

Role kapitánů

„Týmovost budou podporovat nesoutěžní kapitáni jednotlivých kontinentů, kteří budou mít nejen roli motivační, ale budou mít aktivní možnost ovlivnit konečný výsledek svého týmu, a to nejen svými radami v taktice či při povzbuzování svých svěřenců,“ vysvětluje Varhaník a dodává: „Kapitáni budou mít k dispozici dva žolíky na každý soutěžní den, které je opravňují vsadit si na vítězství svého týmu v jedné mužské a jedné ženské disciplíně. V případě, že jejich sázka bude úspěšná, získají pro svůj tým dvojnásobek bodů,“ dodává. Při Kontinentálním poháru v roce 2018 se tak můžeme těšit na aktivní účast kapitánů Colina Jacksona v týmu Evropy, Mika Powella v týmu Ameriky, Jany Pittmanové v týmu Austrálie– Oceánie a Nezhy Bidouanové v týmu Afriky.

Změny v bodování disciplín

V jednotlivých disciplínách dochází ke změně v bodování tak, aby systém podpořil týmového ducha. Podle umístění závodníků daného kontinentu v jednotlivých disciplínách se určí pořadí kontinentů a následně jsou jim přiděleny body ve formátu 8 – 6 – 4 – 2 za každou disciplínu.

Systém v horizontálních skocích, hodech a vrzích

Ve vrzích, hodech, skoku do dálky a trojskoku bude každý závodník absolvovat tři pokusy. Do čtvrtých pokusů postoupí pouze lepší z každého týmu. Druzí si rozdělí body za páté až osmé místo podle dosažených výkonů. Ve čtvrtých pokusech pak bude soutěžit vždy nejlepší Evropan proti nejlepšímu závodníkovi z Afriky, Ameriky a Austrálie – Oceánie. Podle dosažených výkonů ve čtvrtých pokusech postoupí dva nejlepší do pokusů pátých, které rozhodnou o celkovém vítězi v dané disciplíně.

Dlouhé běhy

Běhy na 3000 metrů a 3000 metrů překážek budou mít formu vyřazovacího závodu. Prvních 1400 metrů poběží všichni závodníci, poté při proběhnutí cílem je v každém kole vyřazen ten, který protne cílovou čáru jako poslední. Poslední kolo tak poběží čtyři závodníci. Body získávají všichni závodníci.

Smíšená štafeta

Poslední novinkou je smíšená štafeta na 4×400 metrů. Za tým nastoupí dvě ženy a dva muži z každého kontinentu. „Pořadí závodníků je věcí taktiky jednotlivých týmů a může být velmi zajímavé, jak členy své štafety na jednotlivé úseky postaví,“ doplňuje Varhaník.

„Nová pravidla soutěže podporují týmového ducha a příslušnost k danému kontinentu,“ říká Libor Varhaník, předseda organizačního výboru Kontinentálního poháru a dodává: „Věřím, že Kontinentální pohár v nové podobě splní naše představy a bude nejen pro diváky a fanoušky, ale i pro samé závodníky a jejich kapitány, napínavou hrou a tím pádem i atraktivní podívanou až do úplného závěru soutěže. Těší nás, že jako pořadatel Kontinentálního poháru 2018 jsme součástí probíhajících změn v atletice a že IAAF přijalo řadu našich návrhů na změnu pravidel,“ doplňuje Varhaník.

Karolína Farská

Vedoucí oddělení komunikace ČAS,

 

 

Napsat komentář