Ohlédnutí za podzimem: Radost sledge hokejistů i úspěch Paralympijské výzvy

Ještě nedávno se ani nevědělo, jestli dostanou šanci bojovat o účast na paralympiádě, po říjnovém turnaji v Östersundu je ale jasno. Čeští sledge hokejisté vybojovali postup do Pchjongčchangu. Úspěchů na poli sportu handicapovaných se ale urodilo mnohem víc – a nejen přímo na sportovištích. Naplno se totiž rozjela iniciativa Paralympijská výzva v rámci Sazka Olympijského víceboje.

Sledge hokejisté pojedou do Pchjongčchangu

Čeští sledge hokejisté nebudou chybět na paralympijských hrách v Pchjongčchangu. V kvalifikačním turnaji v Östersundu, který se hrál systémem každý s každým, vyhráli svěřenci trenéra Jiřího Břízy všechna čtyři utkání a kromě radosti z postupu na zimní paralympiádu je mohlo těšit i to, že byli díky prvenství na turnaji nasazeni do lehčí paralympijské skupiny.

„Především to byl nápor na psychiku. Kluci se hrozně toužili dostat na třetí paralympiádu v řadě, je to skvělá parta a pro mnohé z nich to asi bude paralympiáda poslední. Všichni proto udělali maximum ze sportovního i organizačního hlediska – a to se odrazilo na výkonech. Chtěli jsme se prostě vrátit tam, kam patříme,“ zhodnotil turnaj v Östersundu trenér Jiří Bříza.

Paralympijská výzva táhne děti ke sportu

Současná česká paralympijská reprezentace stárne, sport handicapovaných potřebuje mladé talenty. A zdá se, že v Česku jsme našli jednu z cest, jak je objevit. „Český paralympijský výbor navázal spolupráci s Českým olympijským výborem na projektu Sazka Olympijský víceboj a rozšířil jej o iniciativu Paralympijská výzva, která má obrovský potenciál,“ říká výkonná předsedkyně ČPV Alena Erlebachová.

Paralympijská výzva se zaměřuje na handicapované děti na školách se speciálním vzdělávacím programem. Jádrem projektu zůstávají sportovní disciplíny, které handicapované děti plní v pilotním ročníku stejně jako ty zdravé. Cílem je ukázat dětem sport jako zábavu a součást zdravého životního stylu.

Součástí Paralympijské výzvy jsou speciální Sportovní dny, na kterých si handicapované děti vyzkoušejí různé sportovní dovednosti pod vedením zkušeného trenéra a setkají se s osobnostmi sportu handicapovaných.

Parabadmintonisté se učili od Japonců

V Tokiu bude mít za tři roky premiéru na paralympiádě, v České republice se o něm ale vlastně skoro neví. Parabadminton je tady v plenkách, i přesto se ale dvěma českým hráčům naskytla příležitost nabrat zkušenosti v zemi badmintonu zaslíbené – v Japonsku. Tomáš Gryc a Dita Brabcová totiž absolvovali soustředění s japonskou reprezentací.

„Badminton Sharks Brno uspořádal v loňském roce první ročník parabadmintonového turnaje a na základě proběhlé akce byl osloven japonským velvyslanectvím v ČR náš trenér Tomáš Voves, zda bychom měli zájem o návštěvu Tokia spojenou s parabadmintonovým soustředěním. Zájem jsme samozřejmě měli,“ přiblížila Pavla Grycová, která byla součástí české výpravy v Japonsku.

Stolní tenisté mají z MS INAS šest medailí

Hradec Králové hostil v říjnu poprvé v historii MS INAS ve stolním tenisu pro hráče s mentálním postižením.

Jedenáctičlenný český tým vybojoval v konečném zúčtování šest medailí, dvě stříbrné a čtyř i bronzové. O světové tituly se na východě Čech utkalo 62 hráčů ze 13 zemí čtyř kontinentů – Evropy, Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Přes medailová umístění je nejhodnotnějším umístěním postup Denisy Macurové do čtvrtfinále dvouhry, prestižní ženské kategorie. Pro čtrnáctiletou stolní tenistku je účast mezi osmi nejlepšími hráčkami velkým úspěchem a povzbuzením do dalšího tréninku, který by ji měl za několik let dovést do nejužší světové špičky.

Adam Peška těsně čtvrtý na ME v boccie

Jen těsně pod stupni vítězů zůstal na letošním mistrovství Evropy v boccie český reprezentant Adam Peška, který je přitom na mezinárodní scéně prakticky nováčkem. Do Portugalska proto odlétal s cílem dostat se ze základní skupiny, ten ale dalece překročil. „Tohle bychom před turnajem nečekali ani ve snu,“ radovala se vedoucí české výpravy Michaela Řiháčková.

Pro Pešku bylo mistrovství Evropy teprve třetí oficiálním závodem pod hlavičkou Mezinárodní federace boccii. Prestižní turnaj hostil v portugalském městě Povoa hráče z 22 evropských zemí.

KONEC ROKU BUDE SPORTOVNĚ ATRAKTIVNÍ

Ani v závěru letošního roku nebudou chybět v kalendáři významné akce handicapovaných sportovců – třeba mistrovství světa v plavání, které bylo přesunuto z říjnového termínu až na konec listopadu kvůli zemětřesení v Mexiku. Mimo jiné půjde o jednu z posledních velkých sportovních akcí, které mohou výrazněji promluvit do ankety Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2017. Její výsledky budou vyhlášeny v období mezi olympiádou a paralympiádou – 1. března již tradičně v TOP Hotelu Praha. Nezapomeňte sledovat náš web a sociální sítě, ať vám nic neunikne!

Český paralympijský tým

 

Napsat komentář