Sparta porazila Jihlavu a bodově se dotáhla na třetí Slavii

Fotbalisté pražské Sparty se v páteční předehrávce 14. kola HET ligy proti Jihlavě protrápili, ale nakonec zvítězili 1:0, zároveň se do soboty bodově dotáhli na třetí Slavii. Naopak Jihlava již prohrála čtvrtý z posledních pěti zápasů a od sestupového pásma jí dělí dva body, takže může klesnout na poslední místo. O výhře letenského celku rozhodl v úvodu Václav Kadlec.

V úvodu zápasu před výkopem předal generální ředitel Sparty Adam Kotálík k 124. výročí založení letenského klubu hráčům Lukáši Marečkovi a Costovi pamětní rudý dres za 1OO odehraných zápasů v rudém dresu.

Trenér Stramacionni poslal do zápasu po reprezentační přestávce uzdraveného útočníka a kapitána Václava Kadlece, do záložní řady Martina Frýdka a zahraniční posily Mavubu a Vataleju, ostatní posily poslal na lavičku náhradníků, včetně tureckého stopera Kaya, naopak scházel Tomáš Rosický.

Sparta se ujala vedení ve 4. minutě po centru Štetiny na nabíhajícího Kadlece do trestného území, ten si zpracoval míč, který z malého vápna poslal podél brankáře Hanuše do branky 1:0.

Hosté odpověděli rychlým protiútokem, který ale nedotáhli do finálního zakončení. V 11. minutě po chybě domácí obrany, mohl hostující Ikannieks vyrovnat, ale jeho snahu odvrátil brankář Martin Dúbravka perfektním zákrokem.

Obraz hry se nepatrně změnil a domácí, kteří měli herní převahu, se pomalu dostávali pod tlak, který ale nedokázali hosté zúročit k vyrovnání.

Sparta se po několika minutách opět začala herně prosazovat, takže si vypracovala několik brankových příležitostí, zejména po centrech Vatajelua a Costy, které prolétly malým vápnem, proti hlavičce Václava Kadlece a následné tvrdé střele Josefa Šurala, kterou vychytal brankář Hanuš.

Po půlhodině hry si sparťané vypracovali další čtyři vyložené centrované šance, které nabíhající hráči z malého vápna netrefili, nebo je zlikvidoval brankář hostí Hanuš.

Hráči Vysočiny se v závěru prvního poločasu ještě snažili o vyrovnání, jenže jejich snaha převážně končila nepřesným centrem nebo přihrávkou. Na druhé straně naopak zahrozili sparťané, ale neúspěšně a tak se nakonec spokojili s jednogólovým vedením.

Hned v úvodu druhého poločasu zahrozili hosté, centrem z pravé strany, kdy si naběhl na míč Zoubele, ale jeho hlavičku z malého vápna vyrazil brankář domácích na roh.

Ve 48. minutě došlo ve vápně hostí k nedorozumění mezi hráčem a brankářem, míč se dostal k Šularovi, jenže následná jeho střela skončila na boční síti.

Sparta ze své aktivní hry v dalších minutách neslevila a opět diktovala hru a tak si vypracovala další šance, které bohužel neproměnila. Naopak hostující tým se víc zaměřil na zajištěnou defenzivu a rychlé protiútoky, které končily převážně za polovinou hřiště.

Domácí se neustále snažili potvrdit vedení, které ale končilo v rozhodujícím okamžiku špatnou přihrávkou nebo nedůrazem.

V 82. minutě se dostal po centru z levé strany do šance střídající David Lafata, který z malého vápna neatakován poslal míč bez přípravy nad břevno.

V závěru zápasu se ještě snažil skórovat z vápna tvrdou střelou Ondřej Zahustel, ale minul jihlavskou branku.

Z výhry se radovali nakonec sparťané, kteří mohli jihlavskému soupeři vsítit další góly, jenže jejich hra postrádala v několika případech přesnou přihrávku k finálnímu zakončení.

Sparta si za vítězství vybojovala pracně tři body, v ligové tabulce má 25. bodů jako třetí Slavia. Jenže červenobílí hrají v sobotu doma proti Dukle, pátý Liberec hostí ostravský Baník, ale na letenský celek ztrácí dva body.

„Bylo velmi důležité vyhrát, ale byl jsem naštvaný na konci prvního poločasu, protože jsme nedokázali vstřelit druhý nebo třetí gól a zápas rozhodnout. Nechci se vymlouvat, ale výkonu nepomohl stav hřiště, který nám také nenahrál, abychom hráli tak, jsme si představovali. Mrzí nás nevyužité brankové příležitosti, neboť mohlo dojít k něčemu podobnému jako ve Zlíně, kde jsme přišli o body až v závěru,“ uvedl trenér Stramaccioni po zápase na tiskové konferenci.

„Měli jsme velmi dobrý start do zápasu, ale měli jsme vstřelit druhý gól, pak by se nám hrálo lépe. To, že jsme nerozhodli zápas druhým nebo třetím gólem, byla naše největší chyba,“ dodal trenér.

To mě těší, že jsme vyhráli a máme tři body, i když náš výkon nebyl ideální. Tomu, že to nebyl pohledný fotbal, přispěl i terén. Dotáhli jsme se v tabulce na Slavii. Ale je škoda, že jsme nedotáhli do vítězného konce zápas ve Zlíně, pak by to bylo veselejší. Pořád to není ideální, jdeme dál. Reálnou naději na druhé místo by určitě chtělo alespoň do konce podzimu neztratit ani bod. Síla na to je. Musíme ale dál podávat zodpovědné výkony,“ řekl po zápase Lukáš Štetina.

„Utkání pro nás nezačalo dobře, neboť jsme už ve 4. minutě inkasovali branku. Přitom jsme se na domácí nástup připravovali a chtěli jsme se brzkému gólu v naší síti vyvarovat. Přesto jsme se poté dostali do hry a vytvořili jsme si stoprocentní šanci, v níž neuspěl Ikaunieks. Sparta lépe držela balón a kombinovala, my jsme však byli dobře organizovaní v obranné fázi. V přechodové fázi nám ale chyběla přesnost a klid. Domácí hrozili z centrů a závarů. Blízko vyrovnání jsme byli hned zkraje poločasu, kdy měl velkou příležitost Zoubele, ale i jeho nadějné hlavičce scházela větší intenzita. Nadějné situace jsme si vypracovali, ale nedotáhli jsme je do konce. To se ostatně dá říci i o Spartě, takže zápas skončil její nejtěsnější výhrou,“ řekl trenér Vysočiny Ivan Kopecký úvodem tiskovky.

Jan Hanuš Vysočina po utkání:

AC Sparta Praha – FC Vysočina Jihlava 1:0 (1:0)

Branka: 4. V. Kadlec. Rozhodčí: Zelinka – Pelikán, Paták. ŽK: Costa, Dúbravka – Klíma. Diváci: 7 165.

Sparta: Dúbravka – Zahustel, Hovorka, Štetina, Costa – V. Kadlec (66. Néstor), Mareček, Frýdek (80. Lafata), Mavuba, Vatajelu (71. Biabiany) – Šural. Trenér: Stramaccioni.

Jihlava: Hanuš – Fulnek, Tlustý, Kryštůfek, Keresteš – Záviška (81. Klíma), Vaculík, Zoubele (68. Urblík), Popovič (60. Novotný) – Ikaunieks, Dvořák. Trenér: Kopecký.