Aerobik je stále mladý, právě slaví 25 let!

Když se u nás v 80. letech minulého století objevil nový sportovní směr spojující aerobní cvičení s hudbou, asi nikdo netušil, jaké nadšení vyvolá, a že se právě Česká republika jednou stane „aerobikovou“ velmocí. Velké zásluhy na vzniku široké členské základny, špičkové úrovni trenérů i výtečné pověsti našich závodníků ve světě má Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz. Právě nyní slaví 25 let své činnosti.

Čerstvý vítr od Pacifiku

Spojit aerobní cvičení s hudbou a tanečními prvky byl skvělý nápad. Zrodil se v hlavě Američanky Jacke Sorensenové, jež vyšla z poznatků amerického trenéra Kennetha Coopera, které popsal v roce 1968 v knize Aerobics. Nový sportovní směr, který byl velmi dynamický a mnohem zábavnější než všechna dosud známá cvičení, si rázem získal spoustu příznivců, a to hlavně mezi ženami. Jednou z těch, které se staly jeho nadšenými propagátorkami, byla i herečka Jane Fondová. Díky jejím videokazetám si pak mohly ženy dopřát lekce aerobiku i doma.

 

K nám začal aerobik pronikat až v 80. letech minulého století. Průkopnicemi aerobního cvičení u nás se staly Helena Jarkovská a Zlata Wálová, které v roce 1985 vydaly knihu Aerobní gymnastika. V té době u nás byly velmi oblíbené hodiny tzv. jazzgymnastiky, což bylo spíše klidnější taneční cvičení podle hudby. Pamětníci popisují první setkání s aerobikem asi takto – bylo to, jako by k nám najednou zavanul od Pacifiku čerstvý vítr. Dynamické cvičení doprovázené tanečními prvky a moderní rytmickou hudbou bylo nabité energií, živé a temperamentní. A přesně se hodilo do svobodné doby, která právě přicházela…

Jak se cvičilo u nás

 

 

Jednou z těch, které nové cvičení okamžitě oslovilo, byla i naše vynikající sportovní gymnastka Bohumila Řimnáčová-Řešátková, která patřila v 60. letech 20. století spolu se slavnou olympioničkou Olgou Čáslavskou ke světové gymnastické špičce. S aerobikem se seznámila právě v době, kdy se po ukončení profesní kariéry chtěla začít věnovat oboru (chemii), který původně vystudovala. Rozhodovala se ale jen chvíli a sport samozřejmě zvítězil. V té době už působila jako metodička v České Asociaci Sport pro všechny a v aerobiku viděla do budoucna skvělou příležitost, jak u nás zapojit do pohybové aktivity velké množství lidí různého věku. Proto spolu s další nadšenou propagátorkou aerobiku Jitkou Poláškovou založily v roce 1992 Český svaz aerobiku, jehož hlavním cílem bylo šířit nový sportovní směr mezi širokou veřejnost. „Český svaz aerobiku byl takové moje další dítě,“ vzpomíná dnes paní Bohumila Řimnáčová-Řešátková. „Byla to skvělá doba, s Jitkou Poláškovou a dalšími kolegyněmi jsme společně vymýšlely nové věci, tvořily a Svaz se perfektně rozvíjel po všech stránkách. Dařilo se nám budovat rekreační formu cvičení i tu nejvyšší profesionální.“

Zlatá Olga Šípková

V 90. letech k nám už ze západu pronikaly nové směry aerobiku, pořádaly se mezinárodní kongresy za účasti zahraničních lektorů, vznikala nová soukromá fitcentra. Postupně se u nás nejvíce prosadil sportovní aerobik. Přispěla k tomu i řada osobností z řad sportovních gymnastek a gymnastů, které nová a temperamentní disciplína oslovila. Podobnou ikonou, jako byla v Americe herečka Jane Fondová, se u nás stala Olga Šípková. Osmnáct let se věnovala sportovní gymnastice, ale – jak sama často zmiňuje v rozhovorech – až aerobik byl ta láska na první pohled. Díky svému pohybovému nadání, náročnému tréninku a cílevědomosti dokázala tahle usměvavá brunetka v roce 1997 v Sydney dosáhnout na nejvyšší post a stát se mistryní světa. Její triumfální vítězství nejenže zviditelnilo Českou republiku v oblasti sportovního aerobiku v zahraničí, ale zároveň inspirovalo mnoho dalších žen, které se začaly tomuto sportu intenzivně věnovat. Velkou měrou k tomu přispěla i její televizní vystoupení a videokazety se cvičením, které natočila.

Méně atraktivní než fotbal?

Přestože aerobiku u nás nikdy nebyla ve sdělovacích prostředcích věnována taková pozornost jako třeba fotbalu nebo tenisu, Česká republika si dlouhodobě drží v tomto sportu pověst světové jedničky a mezi ostatními zeměmi jsme považováni za aerobikovou velmoc. Stačí se podívat na výsledkové listiny z posledních let – Česká republika sbírá zlaté medaile ve všech disciplínách – v jednotlivcích, párech, triech i týmech. Mezi jména, jež nás proslavila ve světě, patřil například stepový fitness tým Těžká směs, který zvítězil na mistrovství světa v letech 2002 a 2003. Jeho členkou byla i Jana Havrdová, současná prezidentka FISAF.cz, a také Jana Boučková, jež nyní v rámci FISAF.cz zodpovídá za významný projekt Česko se hýbe, jehož cílem je přimět obyvatele České republiky k větší pohybové aktivitě a zdravějšímu životnímu stylu.

K dalším známým tvářím pak patří třeba Denisa Barešová, která jako jediná dosáhla stejně velkého úspěchu jako Olga Šípková, nebo Barbora Šulcová Ptáčková, mistryně světa ve fitness aerobiku 2005 a 2006, která vede náš dlouhodobě nejúspěšnější klub aerobiku v České republice. Jmenovat by se ovšem daly desítky dalších úspěšných závodnic.

Ovšem je třeba zdůraznit, že aerobik i ve svých počátcích zdaleka nebyl pouze výsadou žen, i když ty mají v tomto sportu stále převahu. Díky své všestrannosti a dynamičnosti zaujal i řadu mužů. K jeho nadšeným propagátorům tak dodnes patří David Huf (spolu s Radkou Hanákovou se stali mistry světa 1999), nebo úspěšné trio Jakub Strakoš – David Holzer – Vladimír Valouch (trojnásobní mistři světa z roku 2000, 2001 a 2003). Na jejich úspěchy navázal i dvojnásobný mistr světa Petr Jánský (2003 a 2005) a po něm i Jan Pochobradský (2006, 2008).

K aerobiku se přidalo i fitness

Od svého založení v roce 1992 vychovává Český svaz aerobiku bez přerušení činnosti generace pohybově nadaných dětí a mládeže, ale také fitness profesionálů, kteří s nadšením předávají své znalosti a dovednosti ve fitness či školicích centrech po celé České republice. Protože činnost svazu významně překročila hranice klasického aerobiku, rozhodlo se v roce 2010 o jeho přejmenování na Český svaz aerobiku, fitness a tance FISAF.cz. V listopadu 2013 pak byl schválen stávající název Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz.

„Zpočátku se Svaz specializoval na šíření aerobiku mezi širokou veřejnost, postupně sílila závodní sekce a přicházely úspěchy našich reprezentantů. Zatímco dříve byly pouze kategorie mužů, žen, párů a trií, od roku 1999 se závody rozšířily také o fitness týmy, které přivedly na závody v aerobiku doslova masy diváků. Svaz také několikrát úspěšně hostil evropská a světová mistrovství,“ upozorňuje Jitka Literová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a na otázku, zda také jinde ve světě fungují podobné organizace s tak dlouhou dobou působnosti jako FISAF.cz, odpovídá: „Je to naopak naprosto ojedinělé. U nás má tato činnost velkou podporu státu, zaštiťuje ji Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR a FISAF.cz se snaží vytvořit pro závodníky ty nejlepší podmínky. Myslím si, že kromě Ruska a Austrálie jinde ve světě tak silné organizace nemají.“

Patříme ke světové elitě

„Česká republika má v aerobiku obrovskou závodnickou základnu a je mezinárodně oceňována pro výborné choreografie a skvělé technické provedení. Právě díky nim a skvělým trenérům se naši závodníci právem řadí ke světové elitě,“ říká Jana Havrdová, která je od roku 2010 prezidentkou Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a v roce 2013 byla zvolena prezidentkou mezinárodní organizace FISAF. „Jen v loňském roce vybojovala Česká republika na Mistrovství Evropy 2016 celkem 16 zlatých medailí ve všech soutěžních a věkových kategoriích. Českou republiku, a tím i Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz, přitom reprezentovalo 380 závodníků,“ připomíná Jana Havrdová s tím, že mezi nejúspěšnější kluby na mezinárodních soutěžích patří v současnosti například Fitness center Báry a Hanky Šulcové, Aerobik Team Chuchle, Oxygen Příbram nebo Fitness Studio Louny.

A jak si tyto úspěchy vysvětluje? Čemu vděčíme za to, že máme tolik šampionů právě v aerobiku? „Zásadní podíl na úspěších našich reprezentantů v aerobiku má kvalitní vzdělávání trenérů, zázemí svazu, které je stabilní a všestranně kluby podporuje, stejně tak naši rozhodčí mají špičkové znalosti. A protože jedním z hodnocených parametrů je i celkové působení závodníků na ploše, určitě se na úspěších českých závodnic podílí kromě odvedeného výkonu i jejich pověstná fyzická krása, šarm a vkus,“ domnívá se Jana Havrdová.

Vychováváme skutečné profesionály

Dnes je FISAF.cz moderní a silnou základnou pro všechny zájemce o sport, zdravý životní styl i kariéru ve fitness. Mezi hlavní činnosti patří vzdělávání, pořádání soutěží, workshopů a konferencí, jednání s mezinárodními organizacemi, jako jsou FISAF International či Europe Active.

Jednou z hlavních činností svazu je Škola fitness profesionálů FISAF.cz, která je předním českým poskytovatelem národně i mezinárodně uznávaného vzdělávání ve fitness. Může se pochlubit širokou škálou kvalitních rekvalifikačních vzdělávacích kurzů pro různé styly cvičení. „Všechny kurzy jsou speciálně navrženy tak, aby pomohly klientům co nejlépe nastartovat kariéru v oblasti zdraví a fitness povolání. Ať už hledají kurzy instruktora jógy, aerobiku, body and mind, instruktora ve fitness centru nebo další, mají jistotu, že budou vedeni špičkovými lektory, kteří ve fitness profesích působí řadu let, sledují nejmodernější trendy a rozvíjejí mezinárodní spolupráci ve svých oblastech specializace. Všechny kvalifikace jsou akreditovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a garantované mezinárodní organizací FISAF International. Jsou rovněž plně podporovány Českou komorou fitness a Českým registrem fitness profesionálů. Škola je organizátorem již třetího evropského projektu ve vzdělávání a podpoře osob pečujících o děti do 15 let věku a maminek na MD,“ připomíná Jana Hubačová, manažerka vzdělávání FISAF.cz.

Projekty, které mají rozhýbat Česko

Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz se stal iniciátorem preventivní kampaně Česko se hýbe, zaměřené na podporu pravidelné fyzické aktivity obyvatel ČR. „V době, kdy je každý druhý Čech ohrožený nadváhou či obezitou, si tato kampaň klade za úkol rozhýbat celé Česko a prostřednictvím propagace pravidelné přiměřené fyzické aktivity nastartovat proces ozdravení tloustnoucí české populace,“ vysvětluje záměry preventivní kampaně koordinátorka projektu Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz. Kampaň chce do svých aktivit zapojit více než 500 podporovatelů z řad měst a obcí, škol, odborných lékařských společností, sportovních klubů, svazů a asociací, sportovních center či profesionálů, a především desetitisíce aktivních účastníků každého věku, od malých dětí až po seniory. Mezi její významné projekty patří především dva významné projekty – Česko se hýbe ve školách a Děti na startu.

Česko se hýbe ve školách je celorepubliková taneční soutěž týmových skladeb si klade za cíl motivovat českou populaci k pravidelnému pohybu a zdravějším stravovacím návykům. Soutěž je určena mateřským, základním a středním školám. Zapojit se mohou i školní kluby a zájmové kroužky. Primárním cílem je motivace dětí a mládeže k fyzické aktivitě formou hry a zábavy. Více na www.ceskosehybe.cz

Děti na startu je celorepublikový projekt, jehož podstatou je přinést dětem ve věku od 4 do 9 let radost z pohybu, bez stresu z očekávaných výkonů. Trenéři děti v hodinách pozitivně motivují a záměrně potlačují prvky vzájemného soutěžení. Cvičí tady spolu děti více i méně pohybově nadané, bez ohledu na jakýkoli handicap, štíhlé i s nadváhou, ale všechny s nadšením. Cílem projektu je umožnit sportovat všem dětem bez ohledu na sociální postavení rodičů, rasu či národnost, stmelit dětský kolektiv a seznámit je s aktivním životním stylem jako účinnou prevencí proti nadváze i civilizačním chorobám, a smysluplným trávením volného času. (Více na www.detinastartu.cz)

 

Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz patří mezi nejaktivnější sportovní svazy v ČR. Sdružuje na 80 sportovních klubů, 2 500 aktivních členů a každoročně pořádá přibližně 40 sportovních soutěží.

Fotografie v tiskové kvalitě najdete zde (zdroj archiv Fisaf.cz, archiv Heleny Jarkovské, Radky Hanákové, Olgy Šípkové, Gabriely Havlůjové a Jaroslava Appeltauera): https://www.dropbox.com/sh/q6h9z4a9msf9hif/AAAFS3g4SmAlRUAUgU6AX1zza?dl=0

Zuzana Rybářová, WWW.AMAZE.MEDIA

Napsat komentář