Do Jablonce míří pražská Sparta!

Druhou třetinu ligové soutěže začne Jablonec očekávaným domácím duelem 11. kola HET ligy se Spartou Praha. Letenský klub zatím zůstává za očekáváním, na Střelnici tak změří síly čtvrtý a šestý tým ligové tabulky.

Sparta měla bojovat o titul, ale místo toho ztrácí na vedoucí Plzeň po třetině soutěže už propastných patnáct bodů. Velkolepý projekt letenského týmu za nemalé peníze, který zastřešuje italský kouč Stramaccioni, budí letos na české fotbalové scéně zatím největší rozruchy.

Sparta v touze probojovat se do základní skupiny milionářské Ligy mistrů neváhala investovat tři sta milionů. Začala angažováním italského kouče a jeho trenérského týmu. Vzápětí se na Letné hlásilo hned jedenáct nových hráčů, mimo jiné Ben Chaim z Maccabi Tel Aviv, Plavšič z Bělehradu, Janko z Basileje, Kaya z Galatasaray, Mavuba z Lille, Mandjeck z Mét, Biabiany z Interu Milán. Domácí hráče zastupovala enkláva Vukadinovič ze Zlína, Dúbravka z Liberce a Štetina z Dukly. V záplavě nových jmen se tak ztratily postupné odchody a hostování Holka, Hybše, Váchy, Vukadinoviče, gólmana Koubka, Konatého, Pulkraba či Jiráčka.

Masa změn ale zatím nepřinesla kýžený efekt, ba naopak, Sparta od začátku nové sezony začala s rozpaky. Hned v úvodu přišel krach v předkole Evropské ligy, Sparta potupně nestačila na srbský Bělehrad. Záhy přišly další zaváhání v lize, domácí ztráta bodů s Bohemians, remíza v Liberci a porážka na půdě posledního Brna.

Fanoušci se musí vyrovnat i s porážkami od největších konkurentů, bez odezvy tak nezůstaly prohry v prestižním derby se Slavií ani vyhrocený duel s vedoucí Plzní. Na Spartu je vyvíjen tlak každoročně, ale spolu s mohutnými změnami a investicemi do kádru jsou očekávání veřejnosti enormní. Sparta stihla v první třetině ligové soutěže získat jen čtyři vítězství a s patnácti body se nachází až na šesté pozici. Logicky se tak začíná přetřásat otázka změny na trenérském křesle, kterou ale vedení odmítá.

Už loni jsme si vyzkoušeli, že výměna trenéra není samospásná. Tento projekt jsme stavěli s tím, vrátit Spartu do Ligy mistrů. Mysleli jsme při tom na titul a přímý postup, což je ale v této chvíli už nepatřičné,“ říká k aktuální situaci Pražanů generální ředitel Kotalík.

Cíl bojovat o Ligu mistrů ale zůstává, spolu s úspěchem v tuzemském poháru. Trenérům jsme slíbili prostor a podporu. Změna na pozici trenéra tak není v tuto chvíli není téma,“ dodává Kotalík.

Asistent hlavního kouče Sparty Radoslav Kováč se chce odrazit od posledního výkonu s Plzní. „Chceme navázat na zápas s Plzní. V Jablonci nás čeká těžký a urputný tým se silnými hráči a dobrými standardními situacemi. Domácí mají výsledky a je vidět, že jsou v pohodě,“ uvedl před vzájemným sobotním duelem sparťanský asistent.

Sparta dorazí na Střelnici bez razantních změn a moc dobře ví, že jí na severu Čech opět nečeká jednoduchá úloha. Na jabloneckém stadionu totiž dokázala v ligové soutěži naposledy vyhrát před čtyřmi lety. Letos na jaře si z jabloneckého stadionu odvezla porážku 1:3, dva góly vsítil Mehanović, jeden Mihálik, za hosty snížil v nastavení z penalty Lafata.

Jablonecký tým získal v posledním kole další plusový bod v Olomouci a prodloužil tak svou neporazitelnost. Teď se domácí hráči soustředí na tradičně zajímavý duel se Spartou. „Jméno týmu samozřejmě budí respekt, ale hrajeme v domácím prostředí a já nevidím jeden jediný důvod, proč se jich bát. Respekt máme, ale budeme hrát tak, abychom zvítězili,“ velí jablonecký lodivod Zdeněk Klucký.

Na zápas se těšíme. Sparta nakoupila hráče za stovky milionů, jejich mužstvo si pomalu sedá. Přijde mi, že pomalu zvedají hlavu, proti Plzni byli jejich fotbalisté v druhé půli lepší, prakticky dobývali plzeňskou bránu, ikdyž nakonec prohráli,“ uvedl dále Klucký. Jablonecký kouč bude v sobotu postrádat defenzivního záložníka Kubistu, který obdržel v Olomouci čtvrtou žlutou kartu a do hry ho nepustí disciplinární trest.

Utkání začíná v sobotu 21. října od 18:15 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou. Rozhodčí: Ardeleanu – Kubr, Fišer.

Čtsa, zdroj: www.fkjablonec.cz

 

Napsat komentář