Po bitvě se Švédy slaví Češi postup!

Cíl, se kterým přijeli čeští sledge hokejisté na turnaj do Östersundu, je splněn. Tým vedený trenérem Jiřím Břízou si dokázal zajistit postup na paralympijské hry do Pchjongčchangu, a to ještě před tím, než odehraje na turnaji poslední zápas. Po výhrách nad Slovenskem a Německem porazili Češi po velké bitvě i Švédsko a o postup na ZPH už je nemůže nikdo připravit.

Už úvod zápasu proti Švédům dával tušit, že tohle utkání bude jiné než dvě předchozí proti Slovensku a Německu. Hráčům Tre Kronor šlo vzhledem k předchozím výsledkům o všechno a navíc je dopředu hnalo domácí publikum. Gólman Matoušek, který se na turnaji postavil do brány poprvé, tak musel hned na začátku čelit švédskému tlaku a zlikvidovat slibnou šanci Holma. Tutovku pak zlikvidoval Lundgrenovi, když jeho dělovku pod břevno zázračně ukryl v lapačce.

Češi se do větších šancí příliš nedostávali a spíš čekali na chybu soupeře. Jenomže to se jim mohlo šeredně vymstít v 9. minutě, když Rakos našel přihrávkou před bránou osamoceného Menga – naštěstí jeho pokus Matoušek dokázal vyrazit k tyčce a k dorážce už se Meng nedostal.

Svěřenci trenéra Jiřího Břízy pak přeci jen změnili styl hry a hned vzápětí se švédský gólman Nilsson jen tak tak natáhl po střele Kubeše. V čase 12:22 se pak poprvé měnilo skóre. Kubeš poslal puk před bránu, kde číhal nikým nehlídaný Hábl, který neměl problém hrubé chyby švédské obrany využít a poslat český celek do vedení 1:0.

Jenomže o chvíli později se červené světlo rozsvítilo pro změnu za Matouškovými zády. Jen půl minuty před koncem první třetiny zužitkovali Švédové tlak, který si vytvořili, Rakos se protlačil českou obranou a pod českým gólmanem zametl puk do brány. Do šaten se tak šlo za nerozhodného stavu 1:1.

Druhé dějství začal český tým úplně jinak než tu úvodní. A vyplatilo se. V 18. minutě duelu šlo České znovu do jednobrankového náskoku. Wágner nahazoval od mantinelu puk, který Krupička sklepl tak šikovně, že Nilsson nestačil zareagovat a kotouč zapadl do švédské brány. Švédové ještě protestovali s tím, že branky bylo dosaženo vysokou holí, rozhodčí ale branku uznali.

Domácí celek měl vzápětí výhodu přesilové hry, v ní ale jen spálil dvě obrovské příležitosti. Ovšem jen co byli Češi znovu v plném počtu, dokázali hráči Tre Kronor přeci jen vyrovnat. Po Ingvarssonově střele zůstal puk ležet vedle Matouška, odkud jej pohotově zametl do brány Kasperi. A bylo z českého pohledu ještě hůř. V 26. minutě šli totiž Švédové poprvé v zápase do vedení, to když čeští hráči zapomněli mezi kruhy Hedberga a ten z první propálil přesouvajícího se Matouška.

Jenže Češi zareagovali nejlíp, jak mohli – dvěma brankami v rozmezí pouhé půlminuty! Nejprve srovnal na 3:3 krásnou ranou pod břevno Kubeš a krátce nato znovu strhl vedení na českou stranu po skvělé souhře se Šafránkem a Krupičkou Palát.

Do třetí třetiny poslal trenér Bříza hájit českou branku Michala Vápenku. Hra se přelévala z jedné strany na druhou, domácí se snažili za každou cenu vyrovnat, hosté zase urputně bránili náskok. Švédové pak sáhli velmi brzy po power-play, už v 41. minutě utkání. Ani to, ani závěrečná hra proti čtyřem českým hráčům při vyloučení Krupičky ale nepomohlo. Češi těsný náskok udrželi a mohli oslavit vítězství i jistotu postupu na paralympijské hry do Pchjongčchangu.

V závěrečném utkání čeká Českou republika v sobotu od 15 hodin Japonsko.

Branky a nahrávky: 15. Rakos (Hedberg), 22. Kasperi (Ingvarsson), 26. Hedberg (Rakos) – 13. Hábl (Kubeš), 18. Krupička (Wágner), 28. Kubeš (Hábl, Motyčka), 28. Palát (Šafránek, Krupička)

Švédsko: U. Nilsson (Neuman) – Ingvarsson, Lundgren, Hedberg, Holm – P. Nilsson, Karlsson, Kasperi, Magnevill, Meng, Jonsson, Cederstam, Ojala, Rakos

Česko: Matoušek (Vápenka) – Motyčka, Kubeš, Hrbek, Doležal – Wágner, Šafránek, Klíma, Geier, Raul, Palát, Hábl, Krupička

Rozhodčí: Martin Rapák, Tony Rundström, Igor Hus.

Mgr. Tereza Kubíčková (Jelínková), tisková mluvčí ČPV

 

Napsat komentář