Češi porazili Ázerbájdžán 2:1 díky gólu Antonína Baráka

Česká fotbalová reprezentace dokázala zvládnout předposlední kvalifikační zápas MS 2018, z Baku si odváží zaslouženou výhru 2:1 a tři body. Úvodní gól zařídil v prvním poločase Jan Kopic, na který odpověděli domácí po změně stran nařízenou penaltou, kterou proměnil Ismajlov. O výhře českého celku rozhodl v 66. minutě Antonín Barák.

Čeští fotbalisté porazili v kvalifikaci mistrovství světa Ázerbájdžán, zároveň ukončili sérii tří zápasů bez vítězství. Výhra výběru trenéra Karla Jarolíma, byla již bez šance na postup. Přesto Češi v průběhu odehráli velice aktivní fotbal, který se musel líbit.

Češi nastoupili do zápasu s brankářem Jiřím Pavlenkou, který si připsal ve své kariéře první prémiový start v základní sestavě národního týmu, místo Tomáše Vaclíka. V záložní řadě dostal šanci Josef Hušbauer a opět Kopic, vykartovaného stopera Kalase nahradil Jakub Brabec.

Do první brankové šance se dostal už v páté minutě Krmenčík, ale jeho hlavičku zlikvidoval mladoboleslavský brankář Kamran Agajev. V 18. minutě zahrozili domácí, po rychlém přenesení hry se dostal do výhodné příležitosti Nazarov, ale zaváhal a jeho střela skončila v boční síti.

Ve 30. minutě se volný Jankto netrefil zblízka do odkryté branky a po dvou minutách si s jeho nebezpečnou technickou střelou poradil brankář Agajev. O pět minut později se Češi po neustálém obléhání domácí branky mohli radovat z vedení, kdy z dorážky nedal Kopic domácímu gólmanu žádnou šanci 0:1.

Po změně stran zahrozil hned v úvodu Krmenčík, jenže jeho hlavička byla nepřesná. V 55. minutě na druhé straně po rychlém protiútoku domácích odpískal hlavní rozhodčí penaltu po zákroku Marka Suchého na pronikajícího Ruslana Gurbanova a pokutový kop proměnil Afran Ismajlov, ale jeho spoluhráč pád ve vápně pravděpodobně nasimuloval.

Na křivdu odpověděli Češi větším důrazem a v 66. minutě se z rohového kopu opět ujali vedení, kdy se Barák přesně trefil hlavou do horního rohu branky, zároveň si vylepšil skvělou střeleckou bilanci v národním týmu, když se trefil ve čtyřech zápasech čtyřikrát.

V 70. minutě mohli domácí vyrovnat po chybě hostující obrany a následném úniku Šejdajeva, ale brankář Pavlenka se blýskl skvělým zákrokem a dorážku pohotovým skluzem odvrátil obránce Brabec. Poté mohl přidat pojistku Vladimír Darida, který místo přihrávky na zprava nabíhajícího Jankta před prázdnou branku, volil střelu, kterou Agajev vychytal.

Česká reprezentace se po vítězství posunula na třetí místo ve skupině C o dva body před Ázerbájdžán. V posledním kvalifikačním zápase Češi přivítají v neděli 8. 5. 2017 od 20:45 hod. v plzeňské Dossan areně poslední San Marino, Ázerbájdžán čekají mistři světa Němci.

„Zbytečně jsme si zápas zdramatizovali. Soupeř se dostal do několika rychlých brejků, na které jsme upozorňovali. Bylo to ze zbytečných ztrát. Jsme na začátku nové cesty, kádr by se měl stabilizovat. Zápas jsme brali tak, že se připravujeme na další cyklus,“ ohodnotil zápas trenér Karel Jarolím.

„Jsem hlavně rád, že jsme vyhráli. Bylo vidět, že chceme. Na hřišti jsme odvedli velký kus práce. Náš výkon byl velmi slušný, byli jsme silní na míči, byly i nevynucené chyby. Soupeř byl velice nepříjemný. Po vyrovnání jsem věřil, že vyhrajeme a dáme další gól. Vůbec si nedovedu představit, že by někdo šel na hřiště bez velké motivace,“ řekl střelec vítězného gólu Antonín Barák.

Marek Suchý, Jiří Pavlenka, Jan Kopic po utkání:

Výsledek kvalifikace MS 2018 v Baku, skupina C:

Ázerbájdžán – Česká republika 1:2 (0:1)

Branky: 55. Ismajlov z pen. – 35. Kopic, 66. Barák. Rozhodčí: Millot – Pacelli, Jouannaud (všichni Fr.). ŽK: Suchý, Hušbauer, Barák (vš. ČR).

Ázerbájdžán: K. Agajev – Mirzabekov, B. Gusejnov, Sadygov, Pašajev – Ismajlov, D. Gusejnov (79. Madatov), Almeida, Amirgulijev, Nazarov (65. Garajev) – Gurbanov (62. Šejdajev).

ČR: Pavlenka – Kadeřábek, Suchý, Brabec, Bořil – Kopic, Hušbauer, Barák, Darida (78. Souček), Jankto – Krmenčík (89. Kliment). Trenér: Karel Jarolím.