Stolní tenisté vezou z ME stříbro a bronz!

Jako úspěšné mohou handicapovaní stolní tenisté hodnotit letošní mistrovství Evropy, které od 1. října probíhalo ve Slovinském Lašku. Češi si totiž ze šampionátu přivezou domů hned dva cenné kovy. O singlovou medaili se postaral Jiří Suchánek, který v kategorii SM2 vybojoval bronz. Stříbro pak přidali Češi v soutěži týmů TM2, když ve „federálním“ finálovém souboji podlehli Slovensku.

Suchánek mezi jednotlivci sice nejprve nestačil na Francouze Vincenta Bouryho, i tak ale díky dalším výsledkům postoupil ze skupiny z prvního místa. V osmifinále porazil hladce 3:0 Poláka Tomasze Jakimczuka a mohl se těšit na boj o medaili. V duelu s Ukrajincem Olexandrem Jezykem to bylo drama a rozhodla až koncovka páté sady, kdy Suchánek nejprve odvrátil dva mečboly a poté zápas výsledkem 17:15 vyhrál. V semifinálové souboji s Rafalem Czuperem, udělal Suchánkův polský soupeř méně chyb a Jiřího Suchánka porazil. Český reprezentant se tak nedostal k zápasu o zlato tak pověsil na krk bronz.

„Je to pro mě úspěch, samozřejmě, spíš mě mrzí, že jsem v začátcích prohrával zápasy, ale jel jsem sem s nachlazením, takže medaile je pro mě úspěch,“ radoval se z bronzu Suchánek.

Kromě něj startoval v Lašku mezi vozíčkáři ještě Martin Zvolánek, také v kategorii SM2. Ten v rozhodujícím souboji o druhé postupové místo ze skupiny prohrál s Francouzem Stephanem Molliensem 2:3 na sety.

Zastoupení měla Česká republika i v kategorii stojících, kde reprezentovali Ivan Karabec (SM10) a Daniel Horut (SM7). Oba Češi postoupili ze skupiny, Horut dokonce přímo do čtvrtfinále z prvního místa. Karabcova cesta skončila v osmifinále na raketě Bulhara Denislava Kodjabaševa. Horut v souboji o medaili podlehl Ukrajinci Michajlu Popovovi, s nímž prohrál 0:3 na sety.

Hned pětici zástupců mělo Česko v kategorii TT11 stolních tenistů s intelektuálním znevýhodněním. Do závěrečných bojů ale Ondřej Vitvar, Pavel Richter, Lukáš Shauer, Jana Feixová ani Denisa Macurová nepostoupili.

Federální derby

Jiří Suchánek přidal další do své sbírky úspěchů v týmové soutěži, kde vybojoval stříbro. Společně se zkušeným Martinem Zvolánkem totiž nejdřív vyhráli svou kvalifikační skupinu kategorie TM2 a z prvního místa postoupili do semifinále.

V boji o postup do finále Češi prohráli se Srby Perličem a Stoiljkovičem čtyřhru, potom srovnal Suchánek stav na 1:1 a o tom, že si Češi zahrají o zlato, rozhodl skvělým výkonem Martin Zvolánek, který získal rozhodující bod.

Ve finále se čeští reprezentanti potkali se Slováky Riapošem a Ludrovským, kteří přešli v semifinále před Francouze. V souboji o evropské zlato ale Češi podlehli Slovákům 0:2. I přes finálovou prohru jsou stříbrné medaile z týmové soutěže kategorie TM2 obrovským úspěchem.

„Před finále jsme si řekli, že si to chceme hlavně užít, už dostat se do souboje o zlato byl pro nás obrovský úspěch!“ zmínil Jiří Suchánek.

„Proti Slovákům to bylo samozřejmě zvláštní, navíc jsme věděli, že mají papírově navrch, ale stát se mohlo cokoli,“ připomněl Jiří Suchánek, že mají s Martinem Zvolánkem na kontě skalpy jiných vynikajících soupeřů.

Kompletní výsledky z ME handicapovaných stolních tenistů v Lašku najdete zde: http://www.ipttc.org/upload/results/files/

Web ČPV: paralympic.cz

Facebok: ceskyparalympijskytym

Instagram: paralympic_cz

Twitter: paralympiccz

Mgr. Tereza Kubíčková (Jelínková), tisková mluvčí ČPV

 

Napsat komentář