Před 108 se měly konat první Primátorky, jmenovaly se Svatováclavské osmy

Dnes se zdá ten příběh téměř neuvěřitelný, ale nechybělo mnoho a přesně v tento den bychom byli svědky klání slavných Primátorek na pražské Vltavě. V úterý 28. září roku 1909 se měl konat historicky první ročník závodu, který změnil dějiny českého sportu.

„Všechno to odstartoval lodní správce Českého veslařského klubu František Kašpar, když v červnu 1909 napsal na magistrát žádost o založení velkého výročního závodu osmiveslic. Svou snahu odůvodnil potřebou vychovávat tělesně zdravé a duševně energické pokolení,“ vypráví předseda ČVK Josef Blecha.

Jmenovat se měl symbolicky „Svatováclavské osmy“. Nakonec ale z nápadu uspořádat závod na podzim sešlo. „Chtěli přivést k veslování širokou veřejnost. Usoudili však, že by bylo lepší navnadit je na začátku léta, kdy si budou moci veslování vyzkoušet během teplých měsíců,“ podává logický důvod odkladu Blecha. A tak se první Primátorky uskutečnily až 19. června roku 1910.

Na tehdejší Kašparův dopis přišla záhy kladná odpověď. „19. srpna 1909 přišlo potvrzení o možnosti konání a také o daru protektorátu v hodnotě 500 rakouských korun na zajištění putovní ceny i medailí,“ říká Blecha. Tím bylo vše připraveno k zahájení slavné historie závodu. Ta se však začala psát až o několik měsíců později než byl původní plán.

„Byla to správná volba, Primátorky s červnovým termínem slavily úspěch, sjížděly se nejlepší posádky z okolí. Závod se stal tak prestižním, že si konkurenční kluby dělaly špionáže z jízd kolem Vyšehradské skály. Úplně vidím ty šéfy týmů, jak stopují časy posádek z Vyšehradu,“ vášnivě vypráví Josef Blecha.

Ten je u tradice Primátorek již řadu let, zažil tak i rok 2013. Tehdy slavný závod pořádal stý ročník a paradoxně tomu bylo až na podzim, jak to plánovali pánové i na začátku 20. století. „My to ale neplánovali, v Praze byly povodně a my museli červnový termín zrušit. Počasí se naštěstí umoudřilo a my mohli jet v září,“ vysvětluje důvod nečekané změny termínu.

V červnu 2018 se uskuteční již 105. ročník Primátorek. Vše o závodě se můžete dočíst na primátorky.cz.

Richard Valoušek

Senior PR Manager

 

Napsat komentář