Padesátka po padesátce. Chceme účastníkům dávat ještě více profesionálního servisu

ČEZ Jizerská 50 má za sebou 50. ročník, který byl v mnoha ohledech unikátní. Pořadatelé však nechtějí v trendu zlepšující se kvality závodů stagnovat ani po padesátce, naopak chystají řadu novinek, které by běžcům měly sportovní zážitek ještě více zpříjemnit.

„Jizerská 50, to není jen svět profesionálních závodníků, pro které je Bedřichov další ze zastávek světové série, pro nás je to především svět nadšených hobíků, kteří si každoročně stoupají do stopy, aby zažili něco unikátního,“ má jasno David Douša z agentury RAUL!, která je marketingovým partnerem Jizerské 50. „A my jim ten unikátní zážitek chceme pravidelně přinášet,“ dodává.

I proto měl každý z běžců možnost objednat si novou knihu k Jizerské 50 s vlastní fotkou na přebalu, může navštívit výstavu s motivem Jizerské tady v Mánesu nebo si stáhnout novou píseň od kapely Tata Bojs na téma Jizerské 50 s názvem „Pěšáci bíle stopy.“

Řada novinek se navíc účastníků přímo dotkne. Například v rámci pátečního programu 51. ČEZ Jizerské 50 se budou moci postavit po boku profesionálů v závodě Nyč sport sprintu. „Chceme dát šanci vyhrát každému. A i když nevyhrajete, budete mít možnost postavit se na start vedle skutečných světových hvězd,“ vysvětluje Douša.

Jednou z nich bude Lukáš Bauer, ten se se svým týmem připravuje na hlavní padesátikilometrový závod. „V minulosti mi vítězství na Jizerce těsně uniklo. Uvidíme, s jakou formou přijedu tentokrát,“ připomíná své nejlepší umístění na Jizerské 50 z roku 2013, kdy skončil druhý.

Pokud se nebude radovat Bauer samotný, je velká pravděpodobnost, že jeho tým přesto bude mít důvod k oslavám. Před sezonou do jeho služeb totiž přestoupila česká elitní běžkyně na lyžích Kateřina Smutná. „Letos dokázala vyhrát a my všichni věříme, že to v roce 2018 zopakuje,“ má jasno Bauer.

Pokud u toho chcete být, je potřeba se registrovat dříve, než bude kapacita závodů vyprodaná. Již nyní je pryč 1 500 registrací. Pořadatelé očekávají velký zájem přihlášek do konce září, kdy končí zlevněné startovné. „Pokud chtějí běžci ušetřit za registraci, nyní mají možnost, ještě necelé tři týdny bude na všechny závody za nižší cenu,“ upozorňuje Douša.

Registrace na 51. ročník ČEZ Jizerské 50 probíhají na webu: www.jiz50.cz.

Slavná Jizerská 50 inspiruje a pořádá výstavu dvanácti umělců v čele s Davidem Vávrou

Legendární závod v běhu na lyžích napsal za svou padesátiletou historii už tisíce příběhů sportovců všech úrovní, od naprostých začátečníků až po profesionály z celého světa. Teď píše další příběh, ojedinělý, jiný než všechny ostatní – umělecký. Je o zrodu kolekce obrazů, grafik, soch, kreseb a fotografií, kterou připravilo na téma Jizerská 50 tucet uznávaných autorů.

Rittstein, Cihlář, Špaňhel, Vávra, Kohout, Franta, Tesaro, Anderlová, Komárek, Vones, Flejšar, Wagenknecht. Na první pohled skupina umělců, u kterých byste jen stěží hledali společné rysy. Teď je však spojilo jedno téma – Jizerská 50. Téma, které ztvárnil každý svým jedinečným uměleckým pohledem v rámci své disciplíny.

Součástí této kolekce, kterou můžete zhlédnout v Galerii Mánes do 17. září, jsou mimo jiné i díla Davida Vávry, který se sám na start v Jizerských horách několikrát postavil. „Je to pro mě srdeční záležitost. Fascinuje mne start Jizerské 50 a zástupy běžců, které čekají na povel. Zažil jsem to na vlastní kůži. Několikrát. A pokaždé je to jako poprvé, něco těžko popsatelného,“ přiznává výtvarník.

Samotné výstavě byla inspirací i kniha kurátora výstavy Petra Volfa „Sport je umění“, v níž autor vykresluje krásu sportu zobrazeného umělci. „Záměrem bylo vytvořit kolekci uměleckých děl, která jsou inspirována Jizerskou 50, a oslavit tak jubilejní ročník tohoto závodu. Že se to povedlo, dokazují slavná jména autorů, počet děl a jejich rozmanitost. Ukázalo se jakým fenoménem Jizerská 50 opravdu je,“ říká Marek Tesař z agentury RAUL!, autor unikátního nápadu.

K výjimečnosti některých děl dopomohl i fakt, že se závodu jejich autoři zúčastnili. „Na okamžik jsem se vžila do role závodníka, který pohlcen hejnem „letí“ v proudu, hnán silou vůle, aby dosáhl vzdáleného horizontu vysněného cíle. Vyrobila jsem si několik šablon běžkařů z papíru a jejich obrys zmnožovala a posouvala do různých formací a skupin. Vznikla tak série obrazů, ve kterých jsou závodníci jednotkou, číslem, v oceánu celku,“ popisuje svou tvorbu účastnice 50. ročníku Jizerské 50 Alena Anderlová.

„Inspirovala mne fotka z archivu Jizerské 50. Je z roku 1976 a je tedy pochopitelně černobílá, což bezvadně korespondovalo s tím, že jsem chtěl cíleně dělat klasický černobílý linoryt. Myslel jsem si, že masovost závodu, o které fotografie skvěle vypovídá, je tím nejcharakterističtějším znakem tohoto běžkařského svátku. Ale to byl, jak jsem dodatečně na vlastní oči poznal, veliký omyl! Od letošního února je pro mne Jizerská 50 především o barvách, papouščí pestrosti na bílém pozadí a o tisícovkách žlutých pytlů pod modrým nebem,“ dodává výtvarník Michal Cihlář.

Vstupné je 100 Kč. ZTP, senioři a děti do 15 let zdarma, studenti 50 Kč. Účastníci závodů Jizerské 50 2017 a 2018 mají vstup za 50 Kč, stejně jako účastníci závodu Birell Grand Prix 2017.

Richard Valoušek, Senior PR Manager,
Foto: Tomáš Ditrich,

 

 

 

Napsat komentář