V Lize mistrů došel nejdál opět pražský tým Restaurace U Pecků

Terme Čatež – Ještě o osm týmů víc se zúčastnilo druhého ročníku evropské Ligy mistrů EMF v malém fotbale. V konkurenci 76 mužstev se ve slovinském lázeňském městě Terme Čatež neztratily ani české celky, byť před rokem zanechaly výraznější stopu. Ze základní skupiny postoupily všechny, jak Restaurace U Pecků Praha, tak Ostravský Zábřeh i Laguna Pardubice.

Nejlépe si opět vedl pražský výběr, který před rokem v Mariboru postoupil až do čtvrtfinále. Tentokrát se probojoval mezi nejlepších 32 celků. V kvalifikaci mužstev z druhých míst ze základních skupin a se sedmi nejlepšími ze třetích pozic prošel přes bulharský tým Active Commerce Sofia, který porazil 3:0.

V boji o postup mezi poslední šestnáctku Restauraci U Pecků vystavil stopku rumunský celek Ary & Roby, který zvítězil 4:1. „Projevilo se, že v osmi lidech to nejde zvládnout, po fyzické stránce to bylo doopravdy hodně náročné, asi ani výkonnostně jsme nehráli úplně ideálně. Hlavní příčina spočívá v tom, že jsme odešli fyzicky, když jsme v baráži porazili Sofii 3:0, na poslední zápas večer už byla únava zřejmá. Kluci se snažili nechat na hřišti všechno, jenže v akceleraci, v soubojích, ve snaze vybojovat míč a jít nahoru, už jsem viděl, že to nešlo. Kluci šlapali vodu, bylo toho moc. První zápas ve skupině ráno, druhý po poledni, třetí kolem sedmé večer, únava i z předchozího dne z cesty se nastřádala,“ popsal pražský trenér David Pecka.

Přemožitel jeho týmu vypadl následující den v osmifinále, kde podlehl izraelskému celku Mexicans 0:1. „Docela mě překvapilo, že nedošel někam dál, protože za oba dva roky to pro mě byl nejkompaktnější tým, který proti nám nastoupil. Hráči se mi hrozně líbili, měli vířivý pohyb, zřejmě futsalisté, uměli si hru roztáhnout, měnili posty, de facto celou dobu jsme tahali za kratší konec. Podařilo se nám ukrytou střelou vyrovnat v první půli, což je trošku rozhodilo, ale na začátku druhé dali gól na 2:1 a pak byli doopravdy páni na hřišti. Klukům však chci poděkovat, že se vydali ze všech sil,“ ocenil svůj tým Pecka. Pražané v základní skupině J obsadili druhou pozici za výhru, remízu a prohru, předstihl je irský celek Transylvania FC.

Ostravský Zábřeh obsadil se stejnou bilancí rovněž druhé místo v základní skupině G, první skončil rumunský tým Old Boys, jemuž podlehl 1:4. „Extra se s nimi hrát nedalo. Šlo vidět, že si balon strkali, hráli s gólmanem, jak se moderní malý fotbal hraje, kvalita nám proti nim bez diskuzí chyběla. O tom se přesvědčili i jiní, kdo na Rumuny v turnaji narazili,“ uznal zkušený ostravský hráč René Bulař.

V kvalifikaci o postup mezi 32 nejlepších Ostravský Zábřeh podlehl španělskému celku Recambios Pando 1:4. „Cíl jsme nesplnili, ale zklamaní taky v žádné případě nemůžeme být. Nemáme podmínky, abychom trénovali jako některé mančafty, ať už Španělé nebo Rumuni, s nimi se rovnat nemůžeme. Když se víceméně scházíme jen na zápasy, občas nějaké tréninky, asi to nepůjde lépe nikdy. Můžu teoreticky kádr doplnit lepšími hráči, které v Ostravě máme, ale bereme to rodinně, nějak jsme začali před pár lety a v tom pokračujeme. Progres nepřichází, asi stagnujeme, už však máme nějaké roky, do sebe to už nedostanete, návyky nejsou,“ přiznal Bulař.

Laguna Pardubice vyhrála Český národní pohár a v evropské Lize mistrů se oproti dalším dvěma českým týmům představila poprvé. V základní skupině H obsadila s jednou výhrou, remízou i prohrou také druhou příčku za polským celkem Dentim Clinic Katowice. „Zápasy byly hodně vyhecované, vyhrocené, silně emotivní, musely se řešit různé zákroky a situace, ale zůstávali jsme profesionálně v klidu, abychom nedostávali karty a soustředili se na vlastní výkon. Z toho hlediska jsme turnaj zvládli, naopak ne z herní pozice, naše nesehranost hrála velkou roli. Měli jsme jen dva tréninky před odjezdem, měnili jsme různě styl a trochu jsme asi přehltili hráče, takticky byli svázaní. Nedoladili jsme to nejlépe,“ uznal pardubický trenér Luděk Hanč.

Laguna v kvalifikaci o postup mezi nejlepších 32 vzdorovala bulharskému týmu Lev Ins Sofia, v normální hrací době skončil duel 1:1, jenže na pokutové kopy uspěla Sofia 3:1. „Měli jsme třináct střel, soupeř jen tři a dopadlo to 1:1, vypadnout na penalty už je o náhodě. Neuspěli jsme, jak jsme chtěli, jeli jsme tam s vysokými ambicemi, nicméně jsme se bohužel nepropracovali k sehranosti, která nám chyběla. Nehráli jsme tak dobře jako v Praze na Českém národním poháru. Na Ligu mistrů jsme postavili silný a kvalitní tým, jenže jsme se nesešli s aktuální formou. Soupeři přitom byli adekvátní naší kvalitě, v turnaji se dalo dojít dál, třeba i do čtyřky, ale to je fotbal,“ podotkl Hanč.

Poražený rumunský finalista z loňského ročníku Juventus Sibiu ve slovinském Terme Čatež vrátil porážku z předchozího boje o zlato maďarskému týmu Aramis SE – Mad Dogs, když jej v utkání o postup do osmifinále vyřadil po pokutových kopech. Pak překonal 4:1 rumunský výběr Old Boys, přemožitele Ostravského Zábřehu v základní skupině, a podlehl až v semifinále 0:1 týmu Ecos z Bosny a Hercegoviny.

V souboji o bronz Juventus Sibiu nastoupil proti dalšímu rumunskému týmu MAV Glissando, v normální hrací době skončil duel 2:2 a na penalty prohrál Juventus 0:2. „Puknul zase až v semifinále, což dokazuje jeho kvalitu, když dva roky po sobě v takové soutěži došel tak daleko,“ vysekl Sibiu poklonu Bulař. Triumf v Lize mistrů patří černohorskému celku Dadi/Eurozox NO-MI. Finále s týmem Ecos v normální hrací době bylo nerozhodné 1:1, maraton pokutových kopů Dadi/Eurozox NO-MI ovládl 12:11.

Zábřeh opět doprovázela horda fanoušků, ostravská výprava měla téměř padesát členů. „V žádném případě nikdo neměl takovou podporu, užili jsme si pak všichni spolu do sytosti závěrečný den, když jsme vypadli, byl to parádní výlet pro ně i pro nás. Teď je třeba přeorientovat se na domácí ligu a dělat všechno proto, ať se nás příští rok opět týká mistrovství republiky. Cíle u nás zůstávají stejné jak v lize, tak i na republice, abychom se zase probojovali do Ligy mistrů,“ vyhlásil Bulař.

Přímo na místě týmu pomáhal český člen organizačního výboru Ligy mistrů Jakub Štefek, jehož práci Ostravané vyzdvihují. „To vyšlo na jedničku, absolutně suprová věc oproti loňskému roku, na kterou jsme nadávali, že tam někdo takový chyběl. Jednoznačně kvitujeme, že tam Kuba byl, pro nás znamenal obrovskou pomoc, co se týká organizačních věcí. Cokoli jsem potřeboval, obrátil jsem se na něho a všechno vyšlo. Doufám, že tam příští rok někdo takový za Českou republiku taky bude,“ ocenil ostravský hráč.

Naopak na organizaci turnaje a především ubytování si čeští zástupci stěžovali. „Pro nás bylo ohromné zklamání, že jsme spali ve stanech. Minulý ročník jsme vyzdvihovali do nebes, ale tohle byla trošku degradace, před rokem jsme za stejné peníze bydleli v centru Mariboru v hotelu. Člověk není nějaký fouňa, ale potřebuje si odpočinout, roztáhnout věci, dát si sprchu na pokoji, to už se bere jako normální věc. Z mého pohledu byl letos turnaj o level níž, z prvního ročníku jsme byli paf a nadšení, tentokrát naopak. Trápilo nás taky, že jsme neměli osobu od pořadatelů, která by se starala o nějaký počet týmů, říkala kde a v kolik máme být. Prezentace produktu mi přišla níž než minulý rok, představoval bych si Ligu mistrů o něco důstojnější,“ doplnil Pecka.

Základní skupina J

Restaurace u Pecků Praha – Imperium EBS lasi 2:2

Restaurace u Pecků Praha – ECECE 2:1

Restaurace u Pecků Praha – Transylvania FC 1:2

Základní skupina G

Ostravský Zábřeh – IKZ Graz 1:0

Ostravský Zábřeh – Old Boys 1:4

Ostravský Zábřeh – L-Trade Zvolen 2:2

Základní skupina H

Laguna Pardubice – L Lourosa FC/ Florgrade 1:1

Laguna Pardubice – Zenit Nord 4:2

Laguna Pardubice – Dentim Clinic Katowice 1:2

Kvalifikace o postup mezi nejlepších 32 týmů:

Restaurace u Pecků Praha – Active Commerce Sofia 3:0

Ostravský Zábřeh – Recambios Pando 1:4

Lev Ins Sofia – Laguna Pardubice 1:1, na penalty 3:1

Souboj o postup do osmifinále:

Ary & Roby – Restaurace u Pecků Praha 4:1

Jaroslav Kára, komunikace PR,

Napsat komentář