Úspěch na Mistrovství světa Tornád v Řecku

Mistrovství světa na katamaránu Tornádo se v Řecku ve dnech 28.8.-5.9.2017 zúčastnilo 23 posádek z deseti zemí – (AUS,BUL,CZE,ESP,GBR,GER,GRE,ITA,NZL,POL). Rozjížďky byly startovány v zálivu středozemního moře před historickým městem Thessaloniki, o organizaci se skvěle postaral místní klub. Zvolená lokalita slibovala teplé, slunečné počasí, stálý střední vítr, moře bez větších vln.

Českou flotilu reprezentovala posádka CZE 62 – Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová a na lodi POL 600 – Dominika Haltmarová, která pomohla na kosatce polskému kormidelníkovi Zbigniewu Piekarskému. Odjelo se celkem devět z deseti plánovaných rozjížděk s jedním škrtem a jedna tréninková rozjížďka. A jak to dopadlo? Pro naší posádku velice dobře. Celkové 7. místo a titul Mistrů světa v kategorii mix !!

Průběh mistrovství popisuje kormidelník Zdeněk Pavliš:

Před světovým šampionátem jsme se s bratrem ve stejné lokalitě zúčastnili řeckého mistrovství, odjeli tři rozjížďky a s dojezdy 3,5,9 se ujistili, že loď máme dobře nastavenou. Před závodem jsme s Míšou trénovali další dva dny společně s ostatními zúčastněnými týmy a startovali v oficiální tréninkové rozjížďce, ve které jsme obsadili slibné 6. místo. Závod mistrovství světa jsme zahájili po výborném startu a ve stálém slabším větru 5. místem. Při druhém startu prvního dne nám taktika jízdy středem nevyšla, levá strana startovního pole získala velký náskok. Špatně rozjetou rozjížďku se nám podařilo postupně sjet a nakonec jsme brali pro nás cenné 10. místo. Ukázalo se, že v odpoledním větru to pojede pouze v levé části rozlehlé zátoky. To platilo i v dalších dvou dnech. Vítr postupně sílil a dosti pulsoval. Začaly se tvořit krátké vlny, které se nám při dlouhých stoupačkách nedařilo optimálně projíždět. Starty se vedly, přišly však technické problémy s výtahem genakru. Nejprve se nám výtah zaklínil do úchytu vantů na stěžni, Míša se nadřela a manévry u bojek byly pomalé. Dojezdy 11. a 11. ve druhém dnu byly odrazem této situace.

Třetí den ráno jsme problém s výtahem odstranili a preventivně jsme vyměnili i výtah předního lemu genakru. To byla ale chyba. Použité lano ve spinlocku prokluzovalo, museli jsme improvizovat. Výtah jsme zasekávali do záseku na palubě, který ale obrovské zatížení nevydržel a rozlomil se. Nakonec jsme museli výtah omotávat kolem torza záseku a držet v ruce. K tomu se nám utrhla přední hrazda na pravoboku. Rozjížďky toho dne byly ztraceny a šlo nám pouze o dojetí v limitu. Dojezdy 14. a 19. pro nás znamenaly propad v pořadí do druhé desítky a v boji v kategorii mix pokles na čtvrté místo. Rezervní den jsme využili k regeneraci a opravě lodi.

Na poslední dva dny mistrovství se podmínky změnily. Vítr se otočil a zesílil. Hodně směrově přeskakoval, tvořily se poryvy. Vlny nešly z moře, podmínky celkově dosti divoké. To nám vyhovovalo. Dokázali jsme se v poli zorientovat a i defekty naštěstí žádné nebyly. Loď nám jela a my se 9. a 4. místem čtvrtého závodního dne dostali zpět do popředí a získali možnost bojovat o titul. Naopak podmínky nevyhovovaly polsko-české posádce, kormidelník navíc onemocněl a s dojezdy ve druhé desítce spolu s převrácením a nedojetím znamenaly pro zatím skvěle jedoucí dvojici pád a odstup z boje o některou z medailí. Poslední den přišla větrná loterie. Komise dlouho nedokázala postavit trať, časově se stihla pouze jedna rozjížďka. Do té jsme nastupovali s dvoubodovým náskokem před ostatními čtyřmi pronásledovateli.

Závod byl odstartován až po dvou dlouhých hodinách čekání a čtyřech nezdařených pokusech. My jsme dobře odstartovali, ale při první stoupačce jsme nemohli najít správný rytmus a postupně se propadali v pořadí. Do dalšího kola jsme točili kolem 15. místa a sen o dobrém umístění se rozplýval. V dalším průběhu rozjížďky nám přišla na pomoc štěstěna. Každá změna podmínek přicházela nečekaně, soupeři ztráceli, my získávali. V posledním kole jsme se probojovali vpřed, zajeli 7. místo a mohli se v cíli radovat z celkového 7. místa a titulu v mixech.

Závod byl zorganizován velmi dobře. Zázemí klubu, perfektní práce rozhodčích i celé skupiny sehraného organizačního týmu, doprovodný program na vysoké společenské úrovni. Toto vše přispělo k důstojnému vyvrcholení oslav 50. výročí vzniku lodní třídy Tornádo. Třídou prošly za ta léta jachtařské legendy. Dlouhá léta byla součástí olympijského programu. Je nám velkým potěšením, že i naše jména přibydou po tomto mistrovství do v historických záznamů mezinárodní třídy Tornádo.

Výsledky Mistrovství světa ve třídě Tornado:

Pořadí OPEN: (23 lodí)

1. místo – GRE 1   Iordanis Paschalidis/Petros Konstantinidis ……9b.

2.místo – GRE 11   Nikolaos Mavros/Alexandros Tagaropoulos ……17b.

3.místo – GER 14   Bob Baier/Marc Baier………………………….…… 27b.

4.místo – CZE 62    Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová ………..……. 71b.

7.místo – POL 600  Zbigniew Piekarski/Dominika Haltmarová ..……. 90b.

Pořadí MIX: (10 lodí)

1. místo – CZE 62   Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová     ……………….71b.

2.místo – GER 211 Jurgen Jentsch/Sarah Jentsch……………………..77b.

3.místo – GER 2   Markus Betz/Monica Schuster   ……………………..80b.

Odkaz na stránky třídy:     www.tornado-class.org

Odkaz na video : Tornado World Championships 2017 Day 5 – YouTube

Výsledky MS Tornád 2017

Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu

 

 

 

Napsat komentář