Premiéra Letní Grand Prix: Dvořák ve finiši porazil Frenzela a s Portykem zvítězili v týmovém sprintu!

Vynikající vstup do nové sezony se povedl českým reprezentantům v severské kombinaci. Hned v úvodním dějství – týmovém sprintu – letošního ročníku Letní Grand Prix 19. srpna v Oberwiesenthalu vystoupila dvojice českých sdruženářů Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk na nejvyšší stupínek. V přímém souboji porazili největší favority Erika Frenzela s Fabianem Riesslem z Německa, když v dramatickém finiši dokázal Miroslav Dvořák o tři desetiny vteřiny udolat pětinásobného vítěze Světového poháru Frenzela!

Základem tohoto úspěchu byl výborný výkon obou závodníků Dukly Liberec ve skoku. Ačkoliv v tréninkovém kole na můstku HS106 Miroslav Dvořák dopadl jen na metu 83,5, v samotné soutěži však naplno zabral a přistál na 100,5 m. A protože Tomáš Portyk se vrátil do své špičkové skokanské formy, zdolal 101 m, což celkově znamenalo po úvodní disciplíně 4. místo s odstupem 21 vteřin na vedoucí Rakousko I.

Podmínky ve skoku nebyly jednoduché, vítr se točil a účastníci premiéry s ním bojovali. „O to víc mě těší, jak si na můstku vedli všichni čeští reprezentanti. Dokázali navázat na výkony, kterých dosahovali v tréninku. Kromě Portyka s Dvořákem skáče stabilně i Ondra Pažout a zabojoval také Lukáš Daněk. Opět se ukázalo, že když vyjde úvodní disciplína, dá se v běhu udělat dobrý výsledek,“ pochvaloval si trenér Vladimír Šmíd.

Druhá česká dvojice Pažout, Daněk se po skoku vyhoupla na 6. příčku se ztrátou 27 vteřin. Zvítězili Rakušané Franz-Josef Rehrl (103 m), Mario Seidl (99,5 m) o pět vteřin před Německem II (Björn Kircheisen 104 m, Terence Weber 95 m) a 10 vteřin před Japonskem I (Hideaki Nakai 99,5 m, Akito Watabe 107 m – nejdelší skok). Německo I s Fabianem Riesslem a Erikem Frenzelem bylo 8. s odstupem 31 vteřin.

V běžecké části, v níž každý sdruženář absolvoval na kolečkových lyžích tři okruhy dlouhé 2,5 km, se velice brzy spojilo prvních osm týmů. Z tohoto souboje odpadli jako první čeští mladíci Pažout, Daněk – i proto, že Pažout zlomil hůlku. Zbývající sedmička se držela pohromadě až do závěru pátého okruhu. V něm nastoupil německý reprezentant Riessle, na něhož se dokázal pověsit jako jediný Tomáš Portyk. Ačkoliv Riessle předával s menším náskokem, Němcům se rozhodující trhák nepovedl. Miroslav Dvořák totiž Frenzela dojel, trpělivě mu dýchal na záda a v závěrečném finiši ho také porazil.

„Je to samozřejmě super! V posledních dvou letech jsme v týmovém sprintu usilovali o vítězství, a teď se nám to konečně podařilo! Za Frenzelem jsem vyrážel se ztrátou asi padesáti metrů a říkal si, že tu díru musím dojet před sjezdem, což se podařilo. Držel jsem se za ním, ale když v konci zrychlil, tak jsem toho také začínal mít plné zuby. Nesetřásl mě však a v konci už jsem si na něj docela věřil. V cíli mi gratuloval a řekl, že to byl ode mne dobrý finiš,“ popsal Miroslav Dvořák rozhodující okamžiky úvodní partie Letní Grand Prix.

„Kluci předvedli v běhu výborný a taktický výkon, kterým si získali respekt. Na začátku sezony je to nečekaný, ale skvělý úspěch, který pro nás bude znamenat velké povzbuzení. Pochválit však musím i mladíky, kteří skončili celkově osmí. Pro ně účast v takovém závodě představovala velkou zkušenost a hodně jim dala,“ zhodnotil vydařené vystoupení svých svěřenců Vladimír Šmíd.

Letní Grand Prix, Oberwiesenthal – 1. závod, týmový sprint (HS106, 2 x 7,5 km): 1. Česko I (Portyk, Dvořák) 28:52,9 min., 2. Německo I (Riessle, Frenzel) +0,3 s, 3. Německo II (Lange, Geiger) +11,2, 3. Rakousko I (Rehr, Seidl) +13,1, 5. Německo III (Weber, Kicheisen) +13,4, 6. Finsko I (Hirvonen, I. Herola) +16,4… 8. Česko II (Pažout, Daněk) +1:50,4 min.

Vladimír Zemánek, komunikace PR ,                                                                                                                      

 

Napsat komentář