Viktorka má velkou šanci postoupit do Evropské ligy

Fotbalisté Viktorie Plzeň zvládli úvodní 4. předkolo play-off Evropské ligy, když porazili kyperský celek AEK Larnaka 3:1. Zasloužené vítězství se nerodilo hladce, když museli viktoriáni otáčet nepříznivý stav 0:1, přesto se ujali do poločasu vedení gólem Bakoše a Koláře, které potvrdil třetím gólem ve druhém poločase Marek Bakoš z penalty.

Viktoria nastoupila do utkání play-off Evropské ligy v pozměněném složení. Do obrany se vrátil uzdravený kapitán týmu Roman Hubník, v záloze od první minuty Tomáš Hořava s Václavem Pilařem a na hrotu útoku Marek Bakoš.

Pro Viktorii nezačal úvodní duel play-off dobře, již v osmé minutě hosté zahrozili rychlou útočnou akci, kdy střelu Jorgeho z velkého vápna dokázal brankář Hruška vyrazit, ale dobíhající Acorán dorážkou poslal míč do sítě 0:1.

Domácí mohli vyrovnat v 15. minutě, jenže Řezník po hezké akci poslal míč do náruče gólmana Juana Pabla. Na druhé straně mohli hráči AEK navýšit vedení po úniku útočníka Tričkovského, jehož následnou střelu podél vyběhnuvšího brankáře Hrušky, vykopl z brankové čáry Tomáš Hájek.

Ve 27. minutě po kombinaci Daniela Koláře s Markem Bakošem, nedokázal slovenský útočník uklidit míč ke vzdálenější tyči. Přesto se radoval o dvě minuty později, kdy po faulu na Pilaře, se trefil z přímého kopu do tyče a do branky 1:1.

Hosté zahrozili opět po třiatřiceti minutách hlavičkou Tričkovského zblízka, ale vše úspěšně vyřešil brankář Hruška. Skvělou akci rozehráli domácí v 36. minutě, kdy se míč po výměně Pilaře s Limberským, dostal ve vápně ke Kolářovi, který se ideálně uvolnil, přestože byl tísněn obránci, z otočky prostřelil brankáře Pabla 2:1. Do kabiny odcházeli po prvním dějství spokojeni domácí hráči.

Hned v úvodu druhého poločasu v 52. minutě se snažil skórovat z hranice velkého vápna Hořava, jenže jeho snaha skončila vysoko nad brankou. V dalších minutách se tempo hry uklidnilo a vyložené šance nepřicházely.

Trenér Vrba se rozhodl střídat, takže poslal v 63. minutě na hřiště místo Pilaře čerstvého Jana Kopice. Naopak Larnaka se soustředila na defenzivu a rychlé protiútoky. Dobře si vedl Hubník, který na poslední chvíli skluzem odkopl míč Tričkovskému.

V 73. minutě z rohového kopu zahrál jeden z hostujících hráčů ve vápně rukou a nařízený pokutový kop bez problémů proměnil Bakoš a tak přidal svůj druhý gól 3:1. O tři minuty později dochází v plzeňském celku k dalšímu střídání, za bouřlivého potlesku odchází ze hřiště dvougólový střelec, kterého nahradil Jakub Řezníček. Při dalším střídání nahradil Zemana na trávníku Čermák, který se pokusil z přímého kopu z levé strany trefit do branky, jenže míč skončil těsně nad břevnem. V závěru zápasu se ještě hostující hráči snažili náporem o snížení nepříjemného skóre, ale domácí Viktorka je do žádné nebezpečné střelecké šance nepustila a zaslouženě si vybojovala do odvety přijatelný výsledek k postupu do základní skupiny Evropské ligy.

„Za stavu 1:2 po dvou gólových situacích Larnaky musíme být s výsledkem spokojeni. Při druhém obdrženém gólu by to bylo velmi složité. Měli jsme špatný vstup do utkání, v obraně jsme soupeři třikrát nabídli gólovou šanci, naštěstí jsme obdrželi jen jednu branku. Na druhou stranu musím pochválit mužstvo, jak jsme se v dalším průběhu zvedli a dokázali zvítězit 3:1. Ve druhém poločase jsme si vypracovali několik situací, ve kterých jsme měli být přesnější. Mě to mrzí, neboť jsme ze zápasu mohli vytěžit víc,“ hodnotí utkání trenér Pavel Vrba.

„Dnešní utkání bylo hodně náročné, jak fyzicky, tak fotbalově. Jsme rádi za výhru, ale nacházíme se teprve v poločase,“ řekl kapitán Daniel Kolář, který se z otočky podílel brankou.

„Čeká nás hodně náročné odvetné utkání, už kvůli teplotám, které na Kypru budou. Jsme ale devadesát minut od toho, abychom v Plzni hráli Evropské poháry, takže se musíme připravit na odvetu po všech stránkách,“ řekl obránce Tomáš Hájek.

Odveta je na programu 24. srpna v Larnace od 18:00 SEČ. Přímým přenosem vysílá ČT sport.

FC Viktoria Plzeň – AEK Larnaka 3:1 (2:1)

Branky: 29. Bakoš, 36. Kolář, 74. Bakoš (pen.) – 8. Acorán, ŽK: Bakoš, Kolář – Truyols, Laban, Mojsov, Rozhodčí: Jug – Žunič, Vidali (všichni SVN). Diváci: 10 654.

Plzeň: Hruška – Řezník, Hubník (C), Hájek, Limberský – Hořava, Hrošovský – Zeman (83. Čermák), Kolář, Pilař (63. Kopic) – Bakoš (76. Řezníček).

Larnaka: Pablo – Truyols, Mojsov, Catala (C), Antoniades (74. Tete) – Jorge, Murillo, Laban (82. Hevel) – Tomàs (86. Mytidis) – Tričkovski, Acorán.

Čtsa, kc, foto, audio: www.fcviktoria.cz

 

Napsat komentář