Bronz v mixech a sedmička celkově – Mistrovství světa třídy RS Feva

Skvělý výsledek zajeli sourozenci Dobří v juniorské lodní třídě RS Feva na mistrovství světa v holandském Medembliku, které se konalo ve dnech 23.–27. 7. 2017 za účasti 177 lodí ze 17 zemí (nejexotičtější Hongkong a Čína). Českou republiku reprezentovalo 14 posádek pod vedením trenérů Milana Hájka, Martina Váchy a Michala Voženílka.

„Na šampionát jsme přijeli o tři dny dříve, abychom potrénovali na místní specifické podmínky. V průběhu tréninku jsme si vyzkoušeli převážně střední vítr a trénovali manévry a jízdu na vlnách jak na stoupačku, tak na zadní vítr. Důležité bylo také trénovat starty ve větší skupině a doladit rychlost lodí. Vše proběhlo, jak jsme chtěli a po tréninku jsme nadále pracovali na lodích,“ pochvaloval si Milan Hájek.

V kvalifikaci se odjely čtyři rozjížďky, jedna se škrtala. První den jsme si užili jak slabý, tak silný vítr s deštěm, odjely se tři rozjížďky. Druhý den se po dlouhém čekání na břehu a pak na vodě odjela podvečerní rozjížďka. Po kvalifikaci, kterou vyhráli Novozélanďané Eli Liefting – Rose Dickson (loni 4. místo na MS), se do zlaté skupiny dostali Michal Koštýř – Klára Kulhánková, Jakub Dobrý – Tereza Dobrá a velké překvapení, mladá brněnská posádka Jakub Nejezchleba – Monika Křenková.

Ve stříbrné skupině byla většina našich posádek. Trochu zklamání to bylo pro posádky Petr Tupý – Dan Visčor a Jaroslav Čermák – Petr Košťál. Ty pomýšlely výše.

V úterý začalo finále ve skupinách, vypsané na 8 rozjížděk. Jedna se škrtala. Posádky si do něj nesly neškrtatelné body za celkové umístění v kvalifikaci. První den začal velice silným větrem, který v nárazech dosahoval až 15 m/s.

„Den prověřil jachtařské schopnosti a dovednosti v silném severním větru, a hlavně materiál. Většinu věcí jsem stihnul opravovat na vodě, bohužel zlomený stěžeň, zlomený čelen a utopené kormidlo už ne…,“ posteskl si Milan Hájek.

Ve vedení byli stále Novozélanďané, z našich byli sourozenci Dobří na 17. místě, Michal Michal Koštýř a Klára Kulhánková po technických problémech spadli na 42. místo. Ostatní naši závodníci začali okupovat přední místa ve stříbrné i bronzové skupině. Druhý den sourozenci Dobří po skvělém výkonu poskočili na celkové 8. místo a Michal s Klárou na 19. místo. Třetí finálový den měl na programu 2 rozjížďky sourozenci Dobří jeli stále dobře a poskočili na celkové 7. místo. Michal s Klárou zajeli v poslední rozjížďce 2. místo, a dostali se tak na celkovou 14. pozici. Vyhráli Novozélanďané.

A jak hodnotí závod kormidelník celkově sedmé Jakub Dobrý? „S konečným umístěním jsme nadmíru spokojeni. Cílem bylo dostat se do první desítky, a to se nám povedlo. Dokonce jsme navíc skončili na druhém místě v kategorii family a na třetím místě v mixovaných posádkách. V kvalifikačních rozjížďkách se nám první den moc nedařilo, ale i tak se nám povedlo zajet v poslední rozjížďce 6. místo.

Druhý den kvalifikace byly dvě rozjížďky s krásným průběžným umístěním do pátého místa přerušeny, nicméně třetí, poslední rozjížďku toho dne, jsme již dojeli a s velkým náskokem vyhráli. To nám zajistilo 14. místo z kvalifikace a další závodění ve zlaté skupině.

Ve finálových rozjížďkách první den foukalo přes 10 m/s. V tomto silném větru se nám povedlo zajet již ve zlaté skupině páté a čtvrté místo. Bohužel v poslední rozjížďce dne jsme se na zaďák převrátili, a protože v Nizozemsku jsou vody hodně mělké, tak jsme se zabodli stěžněm do bahna a loď nám nešla postavit. Rozjížďku jsme museli proto vzdát a požádat o pomoc. Jiné posádky v tomto velmi silném větru lámaly stěžně.

Po druhém dnu finálových rozjížděk jsme se dostali do první desítky, a to na osmé místo. Poslední den mistrovství světa jsme se snažili udržet v té nejlepší desítce. První rozjížďku jsme špatně zvolili stranu startovní čáry a dojeli do cíle na 16. místě. V poslední rozjížďce jsme tedy museli ještě hodně bojovat. Vystartovali jsme na správné straně startovní čáry a do cíle jsme dovezli 3. místo. Díky tomuto umístění jsme celkově skončili na sedmém místě.

Mistrovství se nám moc líbilo. Užili jsem si spoustu zábavy s celou partou českých posádek pod vedením Milana Hájka. Nyní nás čeká poslední závod Evropského poháru, který v tuto chvíli s velkým náskokem vedeme. Zároveň v tomto závodě, který se pojede od 17. do 20. srpna na Lipně, budeme obhajovat potřetí titul mistrů ČR.“

Česká republika opanovala vyhlašování vítězů ve všech kategoriích (ve zlaté skupině šlo na podium prvních 10 posádek). „Organizace byla super, všichni jsme spokojeni ze závodů a víceméně i z výsledků,“ uzavřel Milan Hájek.

Příští MS třídy RS Feva se pojede na Floridě 1.– 8. dubna 2018.

Umístění českých posádek:

Celkově (zlatá skupina) 7. Jakub Dobrý – Tereza Dobrá (navíc 3. místo mix) 14. Michal Koštýř – Klára Kulhánková 54. Jakub Nejezchleba – Monika Křenková

Stříbrná skupina 2. Petr Tupý – Dan Visčor 3. Jára Čermák – Petr Košťál 23. Bára Košťálová – Anna Košťálová 31. Anna Justová – Nela Visčorová 36. Veronika Cibulková –  Vojtěch Cibulka 44. Jakub Václavík – Štepán Sedlák 53. Lucie Košatová – Eliška Richterová

Bronzová skupina 1. Matouš Hlaváček – Klára Kaltounková 3. Štepán Mann – Jan Richter 4. Jiří Smrčka, Lukáš Košata 17. Jáchym Kubů – Samuel Kiszka

Celkové výsledky: http://www.rsfeva.org/index.asp?selection=News%20Detail&nid=237&Fleet=RS%20Feva

FOTO PETER NEWTON

Videa:

LIVE at the RS Feva Worlds

Final race in Gold fleet. 2017 RS Feva World Champions are……

Zveřejnil(a) RS Feva dne 27. červenec 2017

LIVE at the RS Feva Worlds

Zveřejnil(a) RS Feva dne 27. červenec 2017

Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu

Napsat komentář