Stříbro pro českou posádku Mistrovství Evropy katamaranů Tornado

Závodu mistrovství Evropy třídy Tornado se ve dnech 19.–23. 7. zúčastnilo 21 posádek z osmi zemí. Jezdilo se v Itálii na jezeru Como, zázemí poskytl klub v Derviu. Tato lokalita je známa teplým, slunečním počasím a odpoledním termickým větrem. Z českých jachtařů se na start postavily dvě posádky, CZE 62 – Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová a CZE 57 – Miroslav Falta/Tomáš Vastl. Ve čtyřech závodních dnech bylo odjeto celkem 8 plánovaných rozjížděk s jedním škrtem. Přes mnohé trable se podařilo vybojovat stříbrnou medaili.

„Letos začalo platit nové pravidlo pro značení na plachtě. Národnost, vlajku a číslo lodě museli všichni účastníci díky administrativní chybě v předpisu při přihlašovací proceduře přelepit o metr výše. Bylo to pro všechny stresující,“ začíná s výpočtem komplikací Zdeněk Pavliš. „Při startu druhé jízdy jsme měli kolizi s francouzským týmem. Donutil nás podat protest, který byl uznán za oprávněný a francouzský tým byl diskvalifikován.

Druhý den jsme při jízdě s genakrem v balíku lodí ve vysoké rychlosti neviděli se zpožděním o půl kola stoupající další francouzskou loď, došlo ke srážce, které nešlo zabránit. Francouzská loď musela s dírou v přídi na břeh, naše loď s poškozeným bokem mohla sice v závodě pokračovat, ale rozjížďka byla ztracená.

Třetí den jsme při jednom startu byli přikryti předčasně startující australskou lodí, snažící se vrátit na start. Poslední rozjížďka byla v našem podání nejlepší. Po startu jsme drželi druhou pozici, rychlost jsme měli dobrou. Při manévru u návětrné bójky jsme se museli vyhnout spadlému surfaři, propadli se na třetí místo, které jsme udrželi do cíle. Výsledkem bylo konečné desáté místo a zisk stříbrné medaile v kategorii mix. Na sedmé místo celkově a zlato v mixech chyběly tři body,“ zhodnotil závod Zdeněk Pavliš. „Složité situace vznikaly, když se mnozí neukáznění rekreanti dostávali do závodního pole velmi rychlých katamaranů. Njhorší to bylo při víkendovém závodě mistrovství Švýcarska, který předcházel evropskému šampionátu. Závodu jsme se také zúčastnili. Odjelo se šest rozjížděk v silném větru, sešlo se deset lodí. Vítr byl natolik silný, že došlo k mnoha defektům a lodě se převracely. Ani my jsme se cvaknutí neubránili. Ve třetí jízdě jsme zlomili kormidelní pínu, museli jsme na břeh. V poslední rozjížďce jsme se vyhýbali surfaři, převrátili se a poškodili genakr. Nakonec po sečtení dojezdů jsme obsadili čtvrté místo. Tak těžkou přípravu na ME jsme nečekali,“ dodal.

Výsledky Mistrovství Evropy ve třídě Tornado:

  1. Nikolaos Mavros/Alexandros Tagaropoulos GRE
  2. Marcel Steiner/Joerg Steiner SUI
  3. Martin Rusterholz/Michael Gloor SUI

….

  1. Zdeněk Pavliš/Michaela Pavlišová CZE
  2. Miroslav Falta/Tomáš Vastl CZE

Více na: www.tornado-class.org a na www.sailing.cz

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FrWhBFpDbFg

Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu

 

 

 

Napsat komentář