Vácha – za jeden provaz

Náročné tréninky v Praze, náročné soustředění ve Františkových Lázních a zvykání si na nový realizační tým a nové spoluhráče. Lukáš Vácha věří, že se podaří vytvořit tu správnou skládačku a Sparta bude pod vedením nového realizačního týmu úspěšná.

Během soustředění jsi už zmínil, že příprava je velká změna. V čem konkrétně?

Trenér hned na začátku přišel s tím, že má své metody a svou mentalitu, kterou se na nás bude snažit přenést na nás. Tréninky jsou hodně pestré, přidali jsme do něj cross-fit, posilování s vlastním tělem, intervalové běhy a vše je hodně intenzivní. Jiné je nabírání kondice, jak co se týče běhání, tak té herní kondice. Trenér nám už dopoledne říkal, že je spokojený s tím, jak jsme soustředění odpracovali.

A co se týče herních prvků? Dalo se tam něco konkrétního vypozorovat?

Hlavně po nás chce, abychom komunikovali, což je hodně důležité a všichni si to uvědomujeme. Snaží se nás nutit do intenzivní komunikace, hráči ze zadních řad to mají hodně na povel.

Jak probíhá komunikace v rámci týmu po všech změnách?

Komunikace probíhá hodně v angličtině, ale kluci ze Srbska nebo Bosny mají podobný jazyk a zároveň umí částečně nebo hodně obstojně česky. Věci v angličtině ale nejsou tak náročné, aby to nikdo nedokázal přeložit. Myslím, že to všichni zvládáme bez problémů. Trenér říkal, že se chce učit česky a je na něm vidět, že se vždy naučí nějaká slovíčka, používá je a přidává si je k tomu, co už používal dřív.

Takže klasické pokyny „záda“, „sám“ a podobně ze hřiště nezmizí?

Myslím, že budeme používat pořád české výrazy pro tyhle základní pokyny, ale samozřejmě si můžeme pomoct jinými výrazy. Myslím, že v tom žádný problém nebude, protože kluci z ciziny sami chodí a ptají se, jak se co řekne česky, aby měli přehled. Všichni chtějí a snaží se, aby základní pokyny byly v češtině.

Ovlivnily dosavadní změny v klubu nějak atmosféru v kabině?

Myslím, že se pořád ještě vytváří nějakou struktura nového týmu. Tím, že jsme měli hodně náročné první dva týdny přípravy včetně soustředění, tak mám pocit, že nás to stmeluje. Každý z nás cítí, že je tu konkurence, každý z nás chce hrát, ale udržuje nás to na špičkách. Jsme jeden tým a táhneme za jeden provaz. To je základ a hodně motivující.

Věříš, že je možné vytvořit tu správnou partu v kabině i s ohledem na velké množství národností?

Je to na každém z nás. Je o to o charakteru každého z nás hráčů. Myslím, že noví hráči byli vybráni i na základě charakterových vlastností, takže věřím, že to bude dobrá skládačka, která do sebe zapadne. Věřím, že každý z nás do ní přinese to správné, aby tým fungoval. Nevidím v tom problém, když to funguje v zahraničí, kde jsou týmy poskládané z hráčů z celého světa.

Pepa Šural mluvil o tom, že pro hráče, kteří mají ambici působit v zahraničí, je to dobrá příprava působit v týmu, který je veden mezinárodním týmem. Souhlasíš s tím?

Pro nás to může být jen plus, ale vše se bude odvíjet jen od toho, jak se nám bude dařit. Od výsledků i herního projevu. Podle toho se bude vše hodnotit. Pro nás je to ale určitě velmi dobrá zkušenost.

Myslíš, že české lize pomůže příval zahraničních hráčů, kteří přichází například i do Slavie?

Já si hlavně myslím, že česká liga je pořád hodně podceňovaná. Do ligy přichází velká jména. Hvězdy z národních týmů se zkušenostmi a věřím, že to bude mít kvalitu a považuji to za dobrou vizitku ligy.

Čtsa, zdroj: www.sparta.cz

Napsat komentář