Malý fotbal: třikrát víc zábavy než velký, šancí jako v hokeji

Brno – Už téměř padesátiletou historii má malý fotbal v České republice. V roce 1971 vznikla pravidelná soutěž V Olomouci, o rok později se zrodila legendární pražská Hanspaulka, kterou nyní hraje přes tisíc týmů. Přesto se najdou lidé, kteří si jej pletou s futsalem, případně sálovým fotbalem. I když jde o odlišné sporty. „Když futsal v devadesátých letech přicházel do České republiky, některé z lig malého fotbalu se změnily na futsal,“ podotýká prezident české i Světové federace malého fotbalu Filip Juda.

Špička starého kontinentu divákům přibližuje malý fotbal od pátku až do nadcházející soboty v brněnské aréně za Lužánkami, kde se hraje mistrovství Evropy. „Malý fotbal se podobá hokeji. Když na jedné straně nepadne gól, přijde velká šance z protiútoku na druhé. Hraje se nahoru dolů, balon máte pořád ve hře. Je to trojnásobná zábava oproti velkému fotbalu, kde bývá strašně moc odpočinkových pasáží. V malém fotbale se pořád něco děje, a když zápas skončí 1:0, divák má pocit, že ho bavil,“ říká generální manažer české reprezentace Luděk Zelenka, který hrál nejvyšší českou fotbalovou soutěž v Brně, Teplicích nebo Slavii.

Malý fotbal má mnohem blíž ke klasické variantě nejrozšířenějšího kolektivního sportu na světě, jen místo jedenácti nastupuje šest hráčů na menší obdélníkové ploše.

Shodně oba sporty používají míč velikosti pět a auty se vhazují. To je hlavní rozdíl proti futsalu, který se hraje s balonem číslo čtyři s menším odskokem a auty hráči kopou. „Nevnímám rivalitu mezi malým fotbalem a futsalem, s jehož představiteli máme velice korektní vztahy. Podporuji, aby lidé a děti sportovali, jestli hrají malý fotbal, futsal či florbal, je mi opravdu jedno,“ sděluje Juda.

V České republice před dvěma lety vznikla celostátní DRFG Superliga malého fotbalu, bez ní toto odvětví v konkurenci trochu pokulhávalo. Nyní míří malý fotbal strmě vzhůru. „Pro mě znamená hodně. Dostal se z nízké amatérské úrovně skoro na profesionální. Když vidím, jak se dělají tiskové konference, kde jsme ubytovaní, na jakém hřišti se hraje a kolik lidí na zápasy chodí, je to satisfakce za velký fotbal. Každý si váží, že jsme se dostali až sem, a těší se na každý duel,“ hlásí brněnský gólman národního týmu Marek Gruber.

Hráči přitom občas musejí upřednostnit buď malý, nebo velký fotbal. „Obecně úplně oblíbení u šéfů klubů velkého fotbalu nejsme, ale je to individuální. Záleží, jestli má trenér strach o hráče, že se zraní. Většinou však nemají problém s uvolňováním ani na malý fotbal, trenéři berou, že hráči aspoň něco dělají. Samozřejmě za malý fotbal nedostávají peníze, takže hráče nemůžeme nutit, aby nejeli na velký fotbal, za který nějaké peníze mají,“ doplňuje Zelenka.

Malý fotbal

Hřiště má tvar obdélníka o rozměrech 46 – 50 metrů a 26 – 30 metrů.

Branky jsou vysoké 2 metry a široké 4 metry.

Hrací doba je podle mezinárodních pravidel 2×20 minut, české soutěže se hrají 2×30 minut.

Používá se míč velikosti 5.

Jaroslav Kára,

Napsat komentář