Jarošík či Rajnoch? Národní tým pro Euro vsadil na osvědčené amatéry

Brno – Před dvěma lety se stal pilířem českého národního mužstva na mistrovství Evropy v malém fotbale Jaroslav Černý, dvojnásobný český reprezentant ve velkém fotbale, jenž odehrál 210 zápasů v nejvyšší české soutěži mimo jiné za Zbrojovku Brno a Slavii. S ním hrál na Euru v Chorvatsku i o rok dřív v Černé Hoře Vít Turtenwald, jenž v první lize stihl 104 utkání především za Příbram a Střížkov.

Na osmém evropském šampionátu v malém fotbale, který včera večer odstartoval v Brně za Lužánkami, domácí výběr postrádá fotbalisty tak ošlehané prvoligovými duely. „Kvůli tlaku, který se dá očekávat, jsme chtěli jednoho zkušenějšího hráče, který má za sebou zápasy ve velkém fotbale. Uvažovali jsme o Jirkovi Jarošíkovi nebo Janu Rajnochovi,“ sdělil generální manažer české reprezentace Luděk Zelenka.

Bývalý obránce pražské Sparty, Chelsea nebo Realu Zaragoza Jarošík pomohl české reprezentaci malého fotbalu před víc než rokem k triumfu na halovém turnaji v Rakousku. „Jirka nebyl stoprocentně v pořádku a nechtěl jsem ho vzít jen za odměnu, aby tady byl nějakou tváří. Chtěl jsem, aby odehrál přípravný turnaj a s klukama se sžil, což se bohužel nestalo, proto tady není,“ popsal Zelenka.

Rajnoch, který okusil nejvyšší tureckou fotbalovou soutěž v Ankaragücü nebo Sivassporu, se objevil v nominaci na přípravný kemp národního týmu v malém fotbalu, jenže se zranil. „Chtěli jsme vzít hráče, který na to opravdu má. Ne mediální hvězdu, která tady bude jako obrázek. Třeba Jarda Černý se na Euru v Chorvatsku nadchl a nálada byla skvělá,“ doplnil manažer, bývalý útočník Zbrojovky či pražské Slavie.

Čeští reprezentanti nyní mají v kádru útočníka Tomáše Micu, který nastoupil k 28 zápasům v první lize za Slovácko. A pak brankáře Ondřeje Bíra, jenž odehrál tři duely za České Budějovice – ovšem jako útočník. Malý fotbal je však ryze amatérský sport. „Takže v nominaci do národního týmu dodržujeme základní pravidlo, že hráč nesmí mít profesionální smlouvu v žádném fotbalovém klubu. Většina kluků jezdí hrát nižší soutěže do Rakouska a nejvýš máme hráče ve třetí lize,“ doplnil Zelenka.

Kdo chce reprezentovat, musí odehrát zápasy v celostátní DRFG Superlize malého fotbalu a také část v oblastních soutěžích. „Nominaci kvůli dodržení všech podmínek dáváme ke schválení správní radě asociace,“ objasnil manažer.

Také ostatní země na evropský šampionát vozí ostřílené legionáře. Rusko na minulých turnajích táhl bývalý reprezentant a hráč CSKA Moskva Jevgenij Aldonin. Do Brna přivezlo někdejšího útočníka moskevského Dynama nebo Saturnu Ramenskoje Alekseje Medvěděva. „Člověk je poznává a zhruba ví, na kterou nohu hrají, co rádi dělají, na tyto hráče se můžeme připravit,“ pravil český gólman Marek Gruber.

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí ME,

Napsat komentář