Za Lužánkami začíná mistrovství Evropy v malém fotbale. Češi chtějí zlato

Brno – Čtyřikrát vybojovali bronz, jednou stříbro. Pouze dvakrát skončili čeští reprezentanti v malém fotbale na mistrovství Evropy bez medaile. Jenže ani jednou nedosáhli na zlato. Změnit to chtějí na osmém šampionátu starého kontinentu, který od pátku hostí Brno. „Letos jsem vyhrál, co se dalo. Doufám, že se nám to povede i tady. Je načase vyhrát,“ vyhlašuje brněnský gólman národního týmu Marek Gruber.

Před rokem získala česká reprezentace v Maďarsku bronzové medaile. S výběrem loňského pořadatele v pátek od půl desáté večer za Lužánkami šampionát zahájí. „Bude to náročné, tlak vnímáme, ale až vlezeme na hřiště, ze všech to spadne a podáme co nejlepší výkon. Doufám, že vstoupíme do mistrovství vítězně, aby nás to nakoplo do celého turnaje,“ přeje si český obránce Michal Uhlíř.

V místě bývalého hokejového stadionu za Lužánkami se utká 24 zemí rozdělených do šesti skupin. Zápasy o medaile vyvrcholí klání příští sobotu večer. „Už v roce 2013 při volbě prezidenta světové federace jsem avizoval, že chci do České republiky dostat mezinárodní šampionát. Doufám, že mistrovství pozvedne postavení malého fotbalu u nás a ukážeme zahraničním hostům i hráčům, že Česká republika patří na první místa v malém fotbalu,“ říká prezident české i světové federace Filip Juda.

Mobilní tribuny za Lužánkami pojmou až tři a půl tisíce diváků, na všechna utkání mají vstup zdarma. „Bude to historicky nejlepší mistrovství Evropy, za což děkuji lidem, kteří se na přípravách podíleli,“ vzkazuje světový šéf malého fotbalu Juda, který pochází z Brna.

Čeští reprezentanti se v základní skupině A střetnou ještě v neděli s Lotyšskem a v úterý s Izraelí. Do osmifinále postupují první dva a nejlepší čtyři celky ze třetích míst. Úvodních šest ročníku Eura ovládlo Rumunsko, před rokem převzal vládu Kazachstán. „Ke špičce vedle těchto dvou zemí patří ještě Chorvatsko, Německo nebo Rusko,“ podotýká prezident federace.

Ve finální patnáctičlenné české nominaci se objevilo jedenáct fotbalistů, kteří dovezli bronz z Maďarska. Superligový šampion Brno, Praha a také Most dodaly shodně po čtyřech hráčích. Tři přidalo Blanensko. „Osu týmu máme postavenou delší dobu a k ní dolaďujeme hráče, kteří přispějí ke zvýšení kvality, což se částečně daří. Díky celostátní Superlize máme možnost pravidelně vidět nejlepší hráče v zápasech top úrovně mezi sebou, což je velký bonus. Jeden z hlavních cílů založení Superligy spočíval v tom, aby kvalita šla nahoru a těžil z toho národní tým,“ sděluje generální manažer české reprezentace Luděk Zelenka.

Domácí výběr hraje utkání netradičně až v pozdních večerních hodinách, protože je přímými přenosy vysílá kanál ČT sport. „Je nás dost a chceme zapojit všechny hráče, tím ostatní týmy utahat, takže by se nám hodilo, kdyby se hrálo třeba na přímém slunci, v počasí náročném pro soupeře. Rádi bychom byli i za delší hrací čas než dvakrát dvacet minut. Bereme to ovšem jako fakt a problém ani v pozdních časech není,“ dodává Zelenka.

Česká nominace na mistrovství Evropy v malém fotbalu 2017 v Brně:

Brankáři: 1 – Marek Gruber (Brno), 20 – Ondřej Bíro (Most)

Obránci: 5 – Michal Uhlíř, 6 – František Hakl (oba Praha), 2 – David Bednář (Blanensko), 4 – Tomáš Režný (Most)

Univerzálové: 8 – Patrik Levčík, 14 – Bohumír Doubravský (oba Brno), 10 – Jakub Polák (Most), 12 – Jan Koudelka (Blanensko), 13 – Michal Salák (Praha)

Útočníci: 3 – Tomáš Mica (Brno), 7 – David Macko (Most), 9 – Ondřej Paděra (Blanensko), 11 – Stanislav Mařík (Praha)

Náhradníci: Jaroslav Bellada, Daniel Reiter (oba Praha), Čeněk Cenek (Brno), Robin Demeter (Jihlava), Zdeněk Traxl (Blanensko)

Realizační tým

Trenér: Radek Pokorný

Asistent trenéra: Stanislav Bejda

Generální manažer: Luděk Zelenka

Vedoucí mužstva a trenér gólmanů: Jakub Štefek

Technický vedoucí: Petr Pícha

Masér: Jakub Lang

Kustodi: Jiří Novák a Karel Kristen

Data mistrovství Evropy

Pátek 9. 6., 18.30.: zahajovací ceremoniál, 21.30: Česká republika – Maďarsko

Neděle 11. 6., 21.45: Česká republika – Lotyšsko

Úterý 13. 6., 20.15: Česká republika – Izrael

Středa 14. 6., od 14.00: osmifinále

Čtvrtek 15. 6., od 17.30: čtvrtfinále

Pátek 16. 6., od 19.30: semifinále

Sobota 17. 6., 18.00: o 3. místo, 20.00: finále.

Jaroslav Kára,

Napsat komentář