Řádná Valná hromada FAČR o novém předsedovi a vedení nerozhodla

Nový předseda a výkonný výbor Fotbalové asociace ČR nebyl na Řádné 19. Valné hromadě zvolen. Ze tří navrhovaných kandidátů postoupili z prvního kola na předsedu dva, Martin Malík a Petr Fousek, kteří nezískali ve druhém ani ve třetím kole potřebný počet hlasů od delegátů a tak skončila velice důležitá volba patem, která bude mít možná nepříjemnou kritickou odezvu u UEFA a FIFA. 

V usnesení pověřila Valná hromada dosavadní výkonný výbor, svolat do 31. prosince letošního roku mimořádnou hromadu. Zároveň schválila úpravy stanov a tím prodloužila mandát výkonnému výboru.

To znamená, že Miroslav Pelta dál zůstává předsedou fotbalové asociace. Jenže český fotbal bude v dalších týdnech, možná měsíců bez nejdůležitější osoby, předsedy.

Ani jeden z kandidátů ve třech kolech volby nezískal potřebné množství hlasů. Velice blízko ke zvolení byl Martin Malík, ale v moravské komoře mu ve třetím kole chybělo k předsednickému postu pět hlasů.

Český fotbal tak přechodně povedou místopředsedové Roman Berbr a Zdeněk Zlámal a jednotlivé komise, které byly v závěru jednání jednomyslně schváleny.

Libor Duba kandidát na předsedu FAČR, podpořil vystoupení předsedy České unie sportu Jansty. Ve svém vystoupení hovořil o dotacích pro fotbal, dále o české reprezentaci, výkonnostním fotbalu, zamyslet se na podmínky pro fotbalové kluby. Je potřeba se zabývat komisí rozhodčích a delegátů, která nepracuje v některých rozhodováních dobře.

 

Petr Fousek kandidát na předsedu, kandidoval proto, že byl osloven ligovými a druholigovými kluby, ale ne proto, že bych chtěl být za každou cenu v čele asociace. Zabývat se důsledně finančními prostředky, neslibuji žádné zázraky, ale chci fotbalu ze všech sil pomáhat, protože je to velice populární sport v ČR.

Martin Malík kandidát na předsedu, svojí kandidaturu myslí vážně, z médií se dozvěděl, jak vnímá fotbal. Ve svém programu plně prosazoval fotbal i na mezinárodním poli. Vyzdvihl několik významných projektů, které jsou velice úspěšné, díky bývalému vedení FAČR.

Valná hromada tak nedospěla ke konečnému pozitivnímu rozhodnutí, zejména nastala patová situace v průběhu volby předsedy, následně bez volby místopředsedů. Zatím není dořešena otázka příslibu státních dotací, přestože paní ministryně Valachová přislíbila do konce června poslat jednotlivým sportovním svazům, včetně fotbalu, požadované finanční prostředky.

V usnesení Valné hromady, bylo odhlasováno zaslat vládě České republiky žádost, urychleně zaslat jednotlivým sportovním svazům, včetně fotbalu, dle požadavků státní dotace. Vytvořit ministerstvo Sportu, dle Evropské unie, v ústavě změnit postoj společenských a sportovních společností a doplnit na Ministerstvu školství a tělovýchovy úsek sportů.  

Tisková konference po Valné hromadě FAČR – místopředsedové Roman Berbr, Zdeněk Zlámal, generální sekretář Rudolf Řepka:

Čtsa, kc, foto cpa,

 

 

Napsat komentář