Spartu povede Stramaccioni

Vedení prvního týmu AC Sparta Praha přebírá Andrea Stramaccioni. Realizační tým vedený koučem Petrem Radou skončil po posledním utkání probíhající sezony v sobotu v Uherském Hradišti.

Smlouvu platnou pro následující dva ročníky podepsal Stramaccioni se zástupci vedení letenského klubu smlouvu v sobotu. Trenéra doplní v nově se tvořícím realizačním týmu spolupracovníci z Itálie, zároveň bude mít možnost navázat spolupráci i s členy toho současného.

Jednačtyřicetiletý Stramaccioni v minulosti trénoval mládežnické výběry AS Řím a Interu Milán. S dorosteneckým týmem Internazionale dokonce v roce 2012 vyhrál NextGen Series, předchůdce mládežnické Ligy mistrů. V seniorské kategorii trénoval Stramaccioni Inter Milan, Udine a naposledy Panathinaikos Atény.

V průběhu několika předcházejících dní si trenér, který bude s A-týmem přímo na hřišti spolupracovat od začátku letní přípravy, prohlédl zázemí GENERALI Areny na Letné i mládežnické akademie na Strahově a seznámil se s některými zaměstnanci klubu. V následujících týdnech bude ve spolupráci s vedením věnovat hlavní pozornost skladbě mužstva pro příští sezonu.

Více než dvacet let na sparťanské střídačce neseděl jiný, než český, nebo slovenský trenér. Od sezony 2017/2018 však letenský tým přebírá italský kouč Andrea Stramaccioni. Pro oficiální web klubu hovořil o plánech pro přípravu, cílech pro nacházející sezonu i českém jazyce.

Podepsal jste smlouvu na Letné a prohlédl si zázemí týmu na Strahově a na Letné. Jaký je váš první dojem?

Jsem moc šťastný. Byla to dlouhá jednání, ale od samého začátku jsem pochopil ambice a ideu pana Křetínského, směřující k tomu, aby byla Sparta znovu úspěšná. Proto jsme si padli do oka. Sparta je pro mě velká výzva a jsem rád, že jsem tady.

Přebíráte tým, kterému se v poslední době v domácích soutěžích příliš nedařilo. Jak velká výzva to v souvislosti s tím je?

Kluby procházejí různými obdobími a ta jsou jednou dobrá, jednou horší. Je třeba se zaměřit na chyby a zároveň plánovat budoucnost. Musí se začít u toho, co nefungovalo, a o tom mají pánové Křetínský s Kotalíkem jasnou představu, na které jsme se shodli. Každý ví, že Sparta musí být úspěšná. Jak v domácích soutěžích, tak v zahraničí.

Jistě jste měl možnost vidět poslední ze zápasu Sparty, včetně toho sobotního na Slovácku. Co přesně se ve hře musí zlepšit?

Nerad bych o tom dopředu mluvil, nejdřív si chci udělat přesný obrázek o situaci. Hráče Sparty ale znám z působení na evropské a mezinárodní scéně, nebo z utkání Evropské ligy s Interem. Utkání jsem viděl dostatek. Se sportovním ředitelem potřebuji pořádně probrat soupisku a plán, proto bych nechtěl dopředu hovořit o tom, co nás čeká.

Italská media spekulují o hráčích, kteří by mohli Spartu posílit. Už máte nějaké transfery v plánu? Můžeme čekat rušné léto?To je něco, o čem se teď musíme rozhodnout. Sparta má svou vizi i plány týkající se mladých hráčů. Navíc by se měla pokusit o to, získat nejlepší hráče v zemi, ale můžeme si pomoci i cizími hráči. Ale ještě je na to brzo, musíme to probrat s vedením.

Týká se to samé i trenérského týmu? Říká se, že vás doplní kolegové z Itálie, je však možné, že někteří členové realizačního týmu zůstanou?

Pochopitelně, to znám ze své zkušenosti v cizině. Klub jsem požádal o asistenta, vedoucího týmu a další pozice. Společně jsme se rozhodli pro mix. Samozřejmě, mám svůj tým, který potřebuji pro to, abychom mohli pracovat na naší filozofii. Vím ale moc dobře, jak důležité je mít českého člena v realizačním týmu, na tom jsme se shodli a zvolíme tu pravou kombinaci.

Zmínil jste mladé hráče. Sparta má skvělou mládežnickou akademii, produkující talentované hráče. Jaké máte zkušenosti s prací s mládeží a posouváním mladíků do seniorského fotbalu?

Jak určitě víte, pocházím z mládežnických akademií AS Řím a Interu Milan. Vím tak, jak důležitá pro klub může akademie být. S mladými hráči je ale třeba pracovat chytře a mít cit na to jim dát šanci v ten pravý čas. Protože jak rychle se mohou do prvního týmu dostat, tak rychle z něj mohou vypadnout.

Ve své kariéře jste už v zahraničí trénoval. Jak velkým problémem může být jazyk v případě, že někteří hráči nerozumějí tak dobře anglicky?

Předně, sám se pomalu začínám učit česky. Třeba v Aténách to pro mě bylo velmi složité. Zaprvé jsem tam neměl tolik času na přípravu, zadruhé je řečtina velmi složitá i vzhledem k písmu. Nemohu slíbit, že budu mluvit česky, ale jistě budeme mít překladatele. Já sám se budu pomalu ale jistě učit. Nejen kvůli hráčům, vnímám to jako vyjádření respektu k zemi.

O týmových cílech pro příští sezonu netřeba debatovat. Co vaše osobní?

Dávat sliby není můj styl. Každý z nás ví, že musíme být úspěšní. Každý fanoušek. Teď sice slaví jiný tým, ale náš cíl je samozřejmě dostat Spartu na takovou pozici, kterou si zaslouží.

Čtsa, zdroj: www.sparta.cz

Napsat komentář