Slavia porazila Baník hladce 4:0 a navýšila vedení na čele tabulky

Fotbalisté Slavie vyhráli ve 24. FORTUNA:LIGY nad ostravským Baníkem 4:0 a zároveň zvýšili náskok v čele ligové tabulky na šest bodů před druhou Plzní.

Do vedení se dostali červenobílí v 18. minutě zásluhou Milana Škody, po změně stran neproměnil domácí Miroslav Stoch penaltu, v 70. minutě zařídil pojistku střídající Lukáš Masopust, v nastavení se trefili Michal Frydrych a střídající Mick van Buren. Ostrava tak utrpěla třetí porážku za sebou, z pátého místa v tabulce ztrácí dva body na čtvrtý Jablonec.

Slávistický trenér Trpišovský se rozhodl po čtvrteční remíze 2:2 v úvodním osmifinále Evropské ligy v Seville, udělat sedm změn v základní sestavě. Od začátku zápasu nastoupili obránci Frydrych, Ngadeu, Zelený, záložníci Baluta, Hušbauer, Olayinka a útočník Škoda.

Hned v úvodu druhého poločasu zahrozil Baník, když v páté minutě se Diop srazil po úniku v pokutovém území s domácím brankářem Kolářem, ale hlavní sudí po zhlédnutí videozáznamu penaltu neodpískal, naopak obdržel hostující útočník žlutou kartu za zbytečné simulování.

V následujících minutách se obraz hry změnil, domácí se začali víc prosazovat, zejména aktivní hrou a důrazem a tak dostávala pod tlak ostravský celek, který se snažil brankové příležitosti odvracet, což se dařilo.

Přesto v sedmé minutě se snažil hlavičkou z rohového kopu Frydrych skórovat, ale míč skončil nad brankou. Z následné kombinace po deseti minutách se slavisté ujali vedení, když se po rohu z hranice velkého vápna opřel do míče Olayinka, jehož střelu, kterou tečoval Frydrych, vyrazil gólman Laštůvka na nabíhajícího Škodu, ten se trefil do sítě 1:0.

Ve 23. minutě se ocitl po přesné přihrávce do šance domácí Zelený, ale následná střela minula zadní tyč. Pak Stochovu střelu vyrazil na rohový kop brankář Laštůvka. Baník se sice snažil v závěru prvního poločasu o vyrovnání, jenže jejich snaha končila nepřesnou střelou, nebo zbytečnou ztrátou míče v rozhodující situaci.

V šesté minutě druhého poločasu se uvolnil před brankou hostů Olayinka, který se snažil skórovat, ale došlo ke střetu a následnému faulu gólmana Laštůvky a hlavní sudí bez zaváhání nařídil penaltu, ale Stochovu střelu brankář Laštůvka vyrazil na roh.

V 70. minutě si domácí pojistili vedení, když střídající Masopust po centru Stocha, našel ve vápně volného Frydrycha, ten poslal tečovaný míč za záda ostravského brankáře. Baníkovci reklamovali ofsajd, po konzultaci s videorozhodčím, hlavní rozhodčí gól uznal 2:0.

V závěru zápasu se dostali do šancí, střídající Van Buren, Hušbauer a Souček, které neproměnili, přesto po důrazu se v nastavení, prosadil hlavičkou z rohového kopu bývalý hráč Baníku Frydrych 3:0. Čtvrtý gól zařídil po hezké kombinační akci Van Buren 4:0.

Zasloužená výhra Slavie, která se střetne ve čtvrteční odvetě Evropské ligy v pražském Edenu se španělskou Sevillou.

„Jsem spokojený, že jsme získali tři body, dali čtyři góly a měli další vyložené gólové šance. V některých fázích to byl velice dobrý výkon. Baník jsme nepustili do nějaké gólové šance. V sestavě byli noví hráči, kteří dlouho nehráli, nejsou sehraní a hráči, kteří měli za sebou náročný program. Baník byl před tímto z horní top čtyřky. Na podzim jsme tam prohráli, takže jsme měli velký respekt ze zápasu. O to víc jsem rád, jak to celkově dopadlo. Náskok šesti bodů nás neuklidňuje, protože se hraje ještě nadstavba. Kdyby se hrálo 30 kol, tak je to něco jiného.“ spokojeně zhodnotil Jindřich Trpišovský trenér Slavie.

„Slavia byla jednoznačně lepším týmem, měla víc brankových šancí, aby vstřelila více gólů. Mohli jsme snížit na 2:1, kdybychom se probili před branku středem. Mrzí mě přístup některých hráčů u posledních dvou gólů. Mužstvo se musí neustále prosazovat o každý gól, jenže jsme obdrželi dva góly v nastavení. Přístup některých hráčů v závěru zápasu nebyl dobrý. Jednoznačně kvalita na straně Slavie,“ řekl Bohumil Páník trenér Ostravy.

SK Slavia Praha – FC Baník Ostrava 4:0 (1:0)

Branky: 18. Škoda, 70. Masopust, 90.+ 3 Frydrych, 90.+7 Van Buren. Rozhodčí: Nenadál – Pelikán, Dresler. ŽK: Souček, Frydrych – Mešaninov, Diop, Jánoš. Diváci: 14.126.

Slavia: Kolář – Frydrych, Kúdela, Ngadeu, Zelený – Souček – Baluta (69. Masopust), Stoch (90. Král), Hušbauer, Olayinka – Škoda (77. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Ostrava: Laštůvka – Pazdera (17. Mešaninov), Procházka, Stronati, Fleišman – Fillo, Jánoš, Šindelář, Granečný (77. Holzer) – Baroš (78. Kuzmanovič), Diop. Trenér: Páník.