Sparta nastřílela Plzni čtyři góly!

Fotbalisté pražské Sparty porazili ve 24. kole FORTUNA:LIGY Viktorii Plzeň 4:0. V historii nejvyšší fotbalové soutěže tak nastřílela Sparta západočeskému týmu víc gólů, než v minulých ligových ročnících. Skóre zápasu otevřel v desáté minutě Adam Hložek, který se zapsal do českého ligového fotbalu jako nejmladší střelec v lize. V 29. minutě přidal pojistku z pokutového kopu Guélor Kanga. Po změně stran se trefil Michal Sáček, v nastavení Matěj Pulkrab. V nastavení byl vyloučen hostující obránce Jan Kovařík.

Letenští porazili zaslouženě Viktorii po čtyřech vyhraných ligových zápasech v jarní části, v soutěžní tabulce stáhli z třetího místa bodové manko na druhou Viktorii na osm bodů. Západočeši dál ztrácí na vedoucí Slavii tři body, jenže slávisté mají k dobru nedělní dohrávku s ostravským Baníkem.

Sparta nastoupila do zápasu na Letné proti Plzni s dvěma změnami, místo Karlssona do záložní řady Kanga, do obrany Štetina, který po disciplinárním trestu poslal na lavičku Plechatého. Na hrot útoku vedle Tetteho opět Hložek.

Rovněž plzeňský trenér Vrba provedl změny, premiérový prvoligový start v základní sestavě si připsal Pačinda a po zranění od začátku nastoupil obránce Řezník.

Sparta začala důrazně, ale první zahrozila Plzeň ve čtvrté minutě, kdy střela Kaymba z hranice velkého vápna skončila nad břevnem, domácí odpověděli po šesti minutách vedením, zásluhou šestnáctiletého Hložka, který se přesně umístněnou hlavičkou po Kangově centru z pravé strany trefil do sítě 1:0.

V dalších minutách po inkasovaném gólu do branky hostí se hra oboustranně přiostřila, přesto domácí z neustálého tlaku neustoupili a tak si vypracovali několik brankových příležitostí, které končili nepřesnou finální střelou, nebo přihrávkou. Naopak Viktorka se zaměřila na rychlé brejkové situace, které sparťané bez velkých problémů odvraceli. Přesto v 25. minutě zahrozili po uvolnění opět Kayamba, ale branku ve skluzu po Kovaříkově centru na zadní tyč netrefil.

O chvíli později se i druhý překvapivý člen hostující základní sestavy Pačinda přimotal k inkasovanému gólu. Ve vlastním vápně po rohu zastavil Sáčka, sudí Pechanec nařídil penaltu a Kanga v 29. minutě nezaváhal.

Ve 29. minutě byl ve vápně faulován Pačindou po rohu pronikající Sáček a nařízenou umístněnou penaltu k tyči, bez problémů proměnil Kanga 2:0.

V závěru prvního poločasu se ještě viktoriáni snažili aspoň snížit vedení Sparty, ale domácí si jejich pokusy důrazně pohlídali a tak Sparta odcházela do kabiny po výborném výkonu spokojeně.

Po změně stran nedošlo u obou celků k žádným změnám, hned v úvodu zahrozili domácí, když hostující obrana při rozehrávce chybovala, to se snažil po samostatném úniku potrestat třetím gólem Tetteh, jenže jeho snahu, brankář Hruška zneškodnil. Na druhé straně se blýskl hezkým zákrokem domácí gólman Nita, který včasným vyběhnutím vychytal únik střídajícího Hořavy. Následně se dostali sparťané do gólové šance po střele Costy z pravé strany bez přípravy, která těsně minula břevno.

V 68. minutě Sparta zvyšuje na 3:0 po vyšachování hostující obrany, našel Hanousek z levé strany před brankou volného Sáčka, ten přesnou střelou se nejprve trefil do tyče, od které se míč odrazil do sítě. Zároveň si připsal jubilejní padesátý ligový zápas a první gól.

V závěru přerušil hlavní rozhodčí na deset minut zápas, kvůli zásahu policie v hostujícím sektoru, hráči odešli do kabiny a po vyklizení prostoru pro plzeňské fanoušky se pokračovalo v utkání. Hlavní rozhodčí nastavil utkání na 11. minut. Ve třetí minutě nastavení obdržel po faulu druhou žlutou kartu hostující Kovařík a musel odejít předčasné pod sprchu.

O šest minut později se po střele střídajícího Karlssona z dorážky střelecky prosadil střídající Pulkrab a upravil zaslouženou výhru po výborném výkonu na 4:0.

„Zápas se z naší strany vyvíjel velice špatně, byl ovlivněn gólem, který jsme dostali v 10. minutě. Sparta toho využila, byla lepší a aktivnější. My jsme nedokázali být důraznější v útočné fázi a lépe ohrozit bránu. Zaslouženě vyhrála gólovým rozdílem,“ řekl trenér Plzně Vrba.

„Sparta má kvalitní mužstvo. Když prohráváte 0:2 a chcete hrát otevřený fotbal, tak svou kvalitu a výhodu domácího prostředí hodně využívá,“ dodal uznale Vrba.

Kapitán Plzně Roman Hubník po utkání:

„Dnes nám vyšlo úplně všechno, byl to ideální výkon. Že jsme 4:0 vyhráli, jsme měli další šance. Myslím si, že se nám podařilo Plzeň překvapit jak taktickým záměrem, Dočkal hrál zprava a vysokým důrazem. Tentokrát neměl zápas hluchou desetiminutovou pasáž. Dokázali jsme během 90 minut hrát, co jsme chtěli. Nemám klukům nic, co bych jim vytknul. Věděl jsem, že Kanga s Dočkalem mohou hrát vedle sebe. Oba jsou výborní fotbalisté. Zejména Kanga dnes výborně pracoval. Dnes to byl hlavně kolektivní výkon, s některými výbornými individuálními. Potvrdilo se opět, že jsme od přípravy zvládli všechny zápasy, bojovností a kvalitní hrou. Takže si pomalu získáváme respekt. Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet, my jsme ale ztratili hodně bodů na podzim,zhodnotil zaslouženou výhru  Zdeněk Ščasný trenér Sparty.

Michal Sáček, Martin Frýdek, Adam Hložek po utkání:

AC Sparta Praha – FC Viktoria Plzeň 4:0 (2:0)

Branky: 10. Hložek, 29. Kanga z pen., 68. Sáček, 90.+10 Pulkrab.
Rozhodčí: Pechanec – Pospíšil, Dobrovolný. ŽK: Kanga, Kadlec – Kovařík, Chorý. ČK: 90.+3 Kovařík (Pl.). Diváci: 16 110.

Sparta: Nita – Chipciu, Štetina, Costa, Hanousek – Sáček, Kanga (90. Kadlec), Frýdek, Dočkal, Hložek (81. Karlsson) – Tetteh (69. Pulkrab). Trenér: Ščasný.

Plzeň: Hruška – Řezník (13. Havel), Hubník, Pernica, Limberský – Procházka, Hrošovský – Kayamba (59. Hořava), Pačinda, Kovařík – Chorý (73. Beauguel). Trenér: Vrba.

Čtsa, kc, audio, foto: fcviktoria.cz