Češi vybojovali druhé místo v Lize národů!

Česká fotbalová reprezentace po výborném týmovém výkonu porazila v závěrečném zápase Ligy národů v Praze ve skupině B1 Slovensko 1:0 po bezbrankovém poločase. Současně vybojovali druhé místo v tabulce za Ukrajinou, které bude při prosincovém losování kvalifikace mistrovství Evropy 2020 výhodné. Autorem vítězného gólu byl Patrik Schick.

Hráči Slovenska začali utkání důrazně a hned v úvodu zahrozili první střelou Rusnáka z velkého vápna, kterou brankář Tomáš Vaclík bez problémů vychytal.

V následujících dvaceti minutách kopali hosté dva rohové kopy a moc nescházelo, aby se z prvního dostali do vedení. Další jejich pokusy, končily nepřesnou přihrávkou, nebo střelou z velkého vápna.

Češi hru v následujících minutách vyrovnali a několikrát postranními centry ohrozili hostující defenzivu, ale bez finálního zakončení. Přesto mohla šance kapitána Bořka Dočkala skončit gólem, kdy jeho teč hlavou skončila těsně vedle pravé tyče. Na druhé straně brankář Vaclík zlikvidoval dvě střely Hamčíka z dvaceti metrů.

Ve 32. minutě unikl přes obránce ze středu hřiště po přihrávce Jakuba Jankta útočník Patrik Schick, který lobovaným míčem přes vyběhnuvšího brankáře Dúbravku skóroval 1:0.

V závěrečných minutách prvního poločasu se Češi snažili o navýšení vedení, naopak Slováci o vyrovnání, ale oboustranná gólová snaha, převážně končila nepřesnou přihrávkou, nebo zbytečnou ztrátou míče.

Po změně stran se obraz hry změnil, Češi se začali víc prosazovat a tak dostávali soupeře pod tlak, který chtěli gólově zúročit. Slováci se naopak soustředili po získání míče na ofenzivní ohrožení, které bylo v rozhodujícím okamžiku velice nepřesné.

V 72. minutě se dostal Jankto do vyložené šance z malého vápna, jenže jeho střela bez přípravy skončila vysoko nad brankou.

Slovensko potřebovalo vyhrát a tak se důrazně snažilo v závěru zápasu otočit nepříjemné skóre, takže mohli vyrovnat 4. minuty před koncem, kdy střídající Duda přestřelil z blízka branku.

Češi nakonec zaslouženou výhru uhlídali a za bouřivého potlesku českých fanoušků se radovali, neboť společně s trenérem Šilhavým splnili velice těžký úkol.

Trenér Jaroslav Šilhavý, trenér Pavel Hapal tisková konference po utkání:

Bořek Dočkal, Patrik Schick po utkání:

Výsledek utkání základní skupiny B1 fotbalové Ligy národů:

Česká republika – Slovensko 1:0 (1:0)

Branka: 32. Schick. Rozhodčí: Hernandez – Sobrino, Cabanero – De Burgos, Munuera Montero (vš. Španělso). ŽK: Pavelka, Dočkal – Škrtel, Škriniar. Diváci: 16.623.

ČR: Vaclík – Kadeřábek, Čelůstka, Kalas, Novák – Souček, Pavelka – Vydra (64. Gebre Selassie), Dočkal, Jankto (76. Krejčí) – Schick (81. Doležal). Trenér: Šilhavý.

Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hancko – Greguš (58. Duda) – Rusnák (58. Mak), Bero, Hamšík, Stoch – Zrelák (79. Nemec). Trenér: Hapal.