Češi porazili Polsko v přípravě na Slovensko!

Čeští fotbalisté splnili svůj úkol a vyhráli v přípravném utkání v Polsku 1:0 gólem Jakuba Jankta. Češi tak potvrdili v Gdaňsku proti účastníkovi letošního mistrovství světa v Rusku velké zlepšení pod novým koučem Jaroslavem Šilhavým, který převzal mužstvo po Karlu Jarolímovi. Zároveň se po zaslouženém vítězství povzbudili na derby v závěrečném zápase Ligy národů se Slovenskem, který odehrají v pondělí v pražském Edenu.

Trenér českého týmu Jaroslav Šilhavý se rozhodl nominovat do branky Jiřího Pavlenku, na hrot útoku Patrika Schicka, který nahradil od začátku zápasu Michaela Krmenčíka

Poláci nastoupili pod novým trenérem Brzeczekem, který čeká po pěti neúspěšných zápasech na první výhru. V sestavě domácího týmu se představil výborný útočník Bayernu Mnichov Lewandowski a další hráči, kteří působí v evropských klubech.

Hned v úvodu zápasu se dostal po rychlé kombinaci z levé strany velkého vápna Jankto, jenže jeho střela skončila v náručí domácího brankáře Skorupského. Po několika minutách v 9. minutě se dostali do první šance po rychlé kombinaci polští hráči, kdy Grosicki našel přihrávkou před brankou Klicha, který přestřelil branku.

Následně se snažil po chybě polské obrany skórovat z velkého vápna Pavelka, ale jeho snahu zlikvidoval domácí gólman.

Následně na druhé straně dvakrát, během několika minut zahrozili domácí z rohových kopů, kdy z prvního moc nescházelo, aby se ujali vedení Grosickim, jeho snaha z malého vápna, ale skončila vysoko nad brankou.

Češi byli v průběhu dalších minut rovnocenným soupeřem, takže domácí obrana měla několik starostí, aby odvrátila rychlé a nebezpečné brankové příležitosti.

V 17. minutě si Češi vypracovali další střelecké pozice. Nejprve se v pokutovém území uvolnil Schick, přihrávkou našel Kadeřábka, ten přihrál míč na nabíhajícího Dočkala, jehož následná střela z hranice velkého vápna, těsně minula pravou tyč.

Následně se dostali do vyložené šance po centru z levé strany domácí, ale Lewandowského hlavička z blízka proletěla kolem tyče. Češi odpověděli dvěma protiútoky, ale scházelo přesné finální zakončení. Přesto moc nescházelo, aby se Češi dostali do vedení, kdy Tomáš Souček tečoval míč v trestném území po střele, ale neskončil v síti.

Ve 26. minutě Češi vsítili gól, kdy Brabec nacentroval míč z poloviny hřiště na Nováka, který našel na malém vápně Matěje Vydru, ten skóroval, ale gól nebyl uznán z důvodu ofsajdu.

V závěru prvního poločasu ve 44. minutě se po úniku tři na dva dostal do vyložené šance Frankovski, ale brankář Pavlenka jeho střelu, hezkým zákrokem vychytal.

Po změně stran došlo v českém týmu k dvojímu střídání, Tomáše Součka vystřídal Vladimír Darida a Jakuba Brabce, Tomáš Kalas.

V  52. minutě se po hezké kombinační akci a perfektní přihrávce Dočkala na volného Schicka, jehož střelu zblízka brankář Skuropski vyrazil a odražený míč poslal do prázdné branky Jankto 0:1.

Poláci po inkasovaném gólu přidali na důrazu, který mohli zúročit po několika minutách vyrovnáním, jenže kapitán Lewandowský po přihrávce Frankowskiho z pravé strany velkého vápna, netrefil míč, aby ho poslal do prázdné branky.

Češi se v dalším průběhu zaměřili na zajištěnou obranu, neboť je domácí přehrávali, brankář Pavlenka své spoluhráče dvakrát podržel, nejprve vyrazil pokus Zeliňského a následnou Klichovu střelu vychytal.

V 67. minutě po zisku míče na druhé straně mohli Češi navýšit vedení, střelu Schicka vyrazil gólman Skorupski a dorážku střídajícího Gebre Selassieho hlavou, z brankové čáry obránce Bednarek.

V závěru zápasu dochází oboustranně k několika střídání. Poláci se snažili aspoň o vyrovnání za bouřlivého povzbuzování domácích fanoušků, takže čeští hráči museli odvracet nebezpečné brankové šance.

V poslední minutě se střelecky neprosadil Lewandowský, střelou z přímého kopu přes zeď, která skončila v náručí výborného Pavlenky.

Nakonec český tým zaslouženě výhru uhájil, po velice výborné hře nad domácím Polskem v průběhu přípravného zápasu. Zároveň to byla velice důležitá příprava, před derby se Slovenskem v Lize národů, na které se všichni těší, aby zopakovali výhru z prvního zápasu v Trnavě.

Trenér Jaroslav Šilhavý, Pavel Kadeřábek, Jakub Jankto, Vladimír Darida, Jiří Pavlenka po utkání:

Výsledek přípravného utkání v Gdaňsku:

Polsko – ČR 0:1 (0:0)

Branka: 52. Jankto. Rozhodčí: Klossner – Heiniger, Köbeli (všichni Švýc.). ŽK: Darida (ČR). Diváci: 34.783.

Polsko: Skorupski – Bereszyňski, Bednarek, Kamiňski, Kedziora – Frankowski (63. Blaszczykowski), Zieliňski (69. Kadzior), Krychowiak, Grosicki (78. Milik) – Klich – Lewandowski. Trenér: Brzeczek.

ČR: Pavlenka – Kadeřábek, Čelůstka, Brabec (46. Kalas), Novák – Souček (46. Darida), Pavelka – Vydra (66. Gebre Selassie), Dočkal (88. Trávník), Jankto (66. Skalák) – Schick (77. Doležal). Trenér: Šilhavý.

Čtsa, zdroj: fotbal, audio čt,