Česko-slovenský superpohár se 29. června hrát nebude!

FAČR byla informována Slovenským futbalovým zväzem (SFZ) o tom, že bratislavská policie zakázala z bezpečnostních důvodů konání Česko-slovenského superpoháru na stadionu Pasienky v Bratislavě v termínu 29. června 2018. Utkání mezi ŠK Slovan Bratislava a SK Slavia Praha se tak v původním termínu neuskuteční a obě asociace budou hledat náhradní řešení nastalé situace.

„Tohle se nemělo stát, extrémně mě to mrzí, i proto, že jsou v tom FAČR i oba finalisté Superpoháru zcela nevinně,“ říká k celé věci předseda FAČR Martin Malík.

Krajské ředitelství PZ SR a městské části Bratislava-Nové Mesto vyhodnotily utkání mezi vítězem slovenského a českého poháru na stadionu Pasienky za rizikové a konání akce tak zrušily. Stadion Pasienky byl otevřen v srpnu 1967 a v minulosti se z něj musela přesouvat kvůli nezpůsobilosti vybavení stadionu například i kvalifikační utkání slovenské reprezentace. Před čtyřmi lety se na tomto stadionu kvůli řádění fanoušků téměř nedohrálo utkání Evropské ligy mezi bratislavským Slovanem a pražskou Spartou. Naposledy se neodehrál zápas na Pasienkách v únoru tohoto roku, kdy byl šlágr mezi ŠK Slovan Bratislava a MŠK Žilina přesunut do Myjavy kvůli poruše na systému vytápění trávníku.

„Bohužel za tuto situaci absolutně nemůžeme, ale považuji i tak za obyčejnou lidskou slušnost se v tuto chvíli omluvit našim partnerům a hlavně fanouškům obou týmů. Zvláště pak těm slávistickým, z nichž někteří již své aktivity podřídili 29. června cestě do Bratislavy,“ dodává Malík.

STANOVISKO SFZ K ZRUŠENIU ČESKO-SLOVENSKÉHO SUPERPOHÁR

Slovenský­­ futbalový zväz rešpektuje rozhodnutie Krajského riaditeľstva PZ SR a mestskej časti Bratislava-Nové Mesto o zrušení finálového zápasu o česko-slovenský Superpohár, ktorý sa mal konať dňa 29.júna 2018 o 16.30 h na štadióne Pasienky medzi ŠK Slovan Bratislava a SK Slavia Praha. Slovenský futbalový zväz chce futbalovú verejnosť uistiť, že pre organizáciu tohto stretnutia urobil maximum a bol pripravený. V spolupráci s ŠK Slovan Bratislava však Slovenský futbalový zväz vie garantovať bezpečnosť fanúšikov iba priamo v priestoroch štadióna, keďže bol zápas označený za rizikový, ale mimo priestorov štadióna bezpečnosť garantovať nevie, je to už v kompetencii polície. Termín 29.jún si odsúhlasili kluby vzhľadom na ich termínovú listinu. Keďže SFZ chcel, aby Superpohár videlo čo najviac fanúšikov nielen na štadióne, ale aj v oboch krajinách pri televíznych obrazovkách, akceptoval rozhodnutie klubov. V piatok 29.júna je totiž voľný deň na práve sa konajúcich MS vo futbale v Rusku čím sa otvorila možnosť v priamom prenose vysielať Superpohár v oboch verejnoprávnych televíziách (RTVS, ČT). Slovenský futbalový zväz vzniknutá situácia so zrušením finálového stretnutia o česko-slovenský Superpohár mrzí, no v záujme bezpečnosti a zachovania verejného poriadku v meste, rozhodnutie mestskej časti Bratislava-Nové Mesto musí rešpektovať. Slovenský futbalový zväz v spolupráci s Futbalovou asociáciou Českej republiky sa bude snažiť nájsť náhradný termín, v ktorom by sa finále česko-slovenského Superpohára odohralo.

Michal Jurman, Ředitel Oddělení komunikace,

Fotbalová asociace České republiky