Rosický se loučil s fotbalovou kariérou na pražské Letné!

Bývalý kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický a bývalý hráč německého Dortmundu a londýnského Arsenalu se v sobotu v podvečer definitivně v Generali areně pražské Sparty rozloučil s fotbalovou kariérou. V benefičním utkání českého výběru proti výběru světa pomohl proměněnou penaltou k výhře 5:2 nad jeho bývalými spoluhráči. Závěrečný gól vsítil za bouřlivého potlesku jeho čtyřletý syn Tomáš. 

Poslední exhibiční utkání Rosického na vyprodaném stadionu Sparty, bylo z důvodu silného deště o hodinu odloženo. Přestože byl trávník po velké průtrži mračen podmáčený, tak se hráči snažili o rychlý kombinační fotbal, který se musel fanouškům líbit, což v průběhu utkání povzbuzovali mohutným skandováním. V průběhu byly bývalí čeští reprezentanti rovnocenným soupeřem zahraničním hráčům a v některých pasážích je dokonce přehrávali.

Český výběr začal utkání velice aktivně a již v 11. minutě se dostal do vedení, kdy po centru z levé strany si naběhl na míč Jan Koller a hlavou nedal brankáři Jens Lehmannovi žádnou šanci. Úvodní gól s ním oslavil i Rosický, který hrál za výběr světa. Trojnásobný Fotbalista roku neustále v dalším průběhu hecoval fanoušky, přestože byl v prvním poločase spoluhráč hráčů Arsenalu a Dortmundu.

Ve 21. minutě po chybě české obrany v rozehrávce vyrovnal nádhernou střelou z dálky Brazilec Ewerthon. Vzápětí na druhé straně po hezké kombinační akci se podruhé střelecky prosadil Koller, když lobovaným míčem přes vyběhnuvšího gólmana poslal český výběr opět do vedení. .

Hned v úvodu druhého dějství převzal Rosický velkou památeční fotografii od předsedy Fotbalové asociace ČR Martina Malíka, a od předsedy představenstva a majitele Sparty Daniela Křetínského hodinky. A do utkání nastoupil v českém dresu.

Hráči světového výběru, ale hned po přestávce vyrovnali, kdy se trefil umístněnou střelou k tyči Robin van Persie. Následně po několika minutách unikl přes obránce Rosický, ale byl ve vápně faulován a hlavní rozhodčí Martin Atkinson nařídil penaltu. První pokus Rosický sice neproměnil, ale anglický sudí ji z důvodu porušení pravidel nechal opakovat, podruhé se Rosický již nemýlil a bývalého gólmana a spoluhráče z Dortmundu i Arsenalu překonal, gól následně oslavil, když ho všichni hráči zvedli nad hlavu.

V závěru zápasu se radovali fanoušci po třetí, kdy Rosický svou pověstnou přesnou přihrávkou poslal po pravé straně do úniku Vachouška, který překonal z malého vápna brankáře Lehmanna. Nakonec se na hřišti objevil Rosického otec Jiří, bratr Jiří a syn Tomáš, kterého oslavenec dostal před branku, kde mu přihrál míč, který ho poslal mezi nohama brankáře Lehmanna do sítě, zároveň společně se všemi hráči oslavili za bouřlivých ovací pátý gól.

Hned po utkání obdržel Rosický od spoluhráčů hobla a následně se v dešti rozloučil s fanoušky. „Chtěl bych vám všem moc poděkovat, za to, že jste tu v tomhle počasí vydrželi a zároveň vytvořili nádherný zážitek pro mě. Doufám, že jste si to užili, jako já. Bylo to velice úžasné,“ řekl Rosický ve středu hřiště při děkovačce. „Před dvaceti roky jsem ve Spartě začínal, jsem na to pyšný, že jsem mohl poslední svůj zápas odehrát na Letné. Vždy jsem se na Spartě cítil jako doma,“ dodal sedmatřicetiletý fotbalista.

„Bylo to důstojné rozloučení s Tomášovou karierou. Až na to počasí. Podobných fotbalových akcí u nás moc není a velký dík patří organizátorům a také zahraničním hráčům, že přijeli a důstojně se rozloučili s jeho kariérou,“ ocenil nejlepší reprezentační střelec Jan Koller.

Jan Koller po utkání:

„Tomáš Rosický byl výjimečný hráč, který řešil výjimečným způsobem výjimečné situace,“ řekl na tiskové konferenci na svého oblíbence legendární trenér Karel Brückner, který se opět po několika letech na chvíli vrátil na lavičku české reprezentace.

Karel Brückner

„Konec zápasu byl dost smutný. Takový aktivní hráč, který proslavil český fotbal. Konec jsme prožívali trošku nostalgicky. Já obzvlášť, jsem na stará kolena dost na vše citlivý. Jinak nádhera všechno, kromě nepříjemného počasí,“ dodal trenér Výběru ČR Karel Brückner.

Trenér Karel Brückner – trenér Ivan Hašek po utkání:

„Musím říct, že jsem si to hodně užil. Byl to moc pěkný a hezký zážitek. Jenže byl začátek kvůli počasí složitý, Přesto chci o to víc poděkovat lidem, že zůstali na stadiónu. Pro mě to byl krásný zážitek, myslím si, že se to určitě líbilo hráčům z obou týmů,“ řekl Rosický.

„Byl jsem hodně dojatý, měl jsem dva tři momenty, kdy jsem měl blízko k slzám. Například, když jsem šel kolem trenéra Brücknera, tak jsem viděl, že se drží ze všech sil, aby nebrečel. Hodně si vážím toho, že kde to před dvaceti lety pro mě začalo, že jsem to mohl symbolicky zakončit,“ dodal Rosický.

„Nemohu říct, že takové myšlenky mně probíhaly hlavou, užíval jsem si to. Je to zvláštní, neboť jsem si dřív pěkné momenty, nedokázal užít. Věděl jsem, že je to naposled, tak jsem si to užil. Nakonec jsem skončil před bouřlivou a radostnou vyprodanou Letnou, je to paráda,“ zavzpomínal Rosický.

„Co se týká mého syna, do ničeho ho netlačím, ale fotbal ho začíná bavit víc. Já chci, aby si sám vybral, co ho bude nejvíce bavit. Když si ale vybere fotbal, to bude super. Když dal ten gól a celá rodina byla u toho, tak to byl krásný nezapomenutelný zážitek, takhle jsem si to přesně představoval,“ řekl na tiskové konferenci po zápase Tomáš Rosický.

Tomáš Rosický – Zdeněk Grygera po utkání:

Výběr ČR – Výběr světa 5:2 (2:1)

Branky: 11. a 23. Koller, 37. Rosický z pen., 41. Vachoušek, 59. Rosický mladší – 21. Ewerthon, 34. Van Persie. Rozhodčí: Atkinson (Angl.) – Moláček, Blažej. Diváci: 18.887 (vyprodáno).

Výběr ČR: Petr Čech, Jaromír Blažek – Zdeněk Grygera, Tomáš Hübschman, Tomáš Galásek, Marek Jankulovski, Tomáš Sivok, Libor Sionko, Jiří Novotný, Karel Poborský, Jan Polák, Štěpán Vachoušek, Jan Koller, Vratislav Lokvenc, Tomáš Rosický, Jaroslav Plašil, Milan Baroš, Miroslav Baranek, Milan Fukal, Tomáš Rosický mladší. Trenér: Karel Brückner.

Výběr světa: Jens Lehmann – Evanílson, Kieran Gibbs, Bacary Sagna, Nuri Sahin, Cesc Fábregas, Tomáš Rosický, Ewerthon, Alexandr Hleb, Josi Benajun, Mathieu Flamini, Dedé, Alex Song, Gaël Clichy, Robin van Persie. Trenér: Ivan Hašek.

Čtsa, kc, audio, foto: www.sportovnizurnal.cz