Sparta si poradila s Olomoucí a vybojovala tři body!

V důležitém zápase 29. kola HET ligy v boji o třetí místo v tabulce porazila Sparta, Sigmu Olomouc 1:0. Domácí hráči měli v průběhu utkání víc ze hry, o vítězství rozhodl v úvodu druhého poločasu Josef Šural. Sparta si opět po dobrém výkonu připsala další tři vítězné utkání v řadě.

V základní sestavě chyběl zraněný Václav Kadlec, kterého nahradil Tal Ben Chaim. Navíc nemohl nastoupit na post obránce Semih Kaya, který si při rozcvičce zranil kotník, takže ho nahradil Martin Frýdek.

Ještě před zápasem proběhlo slavnostní poděkování kapitánu Davidu Lafatovi, který se rozhodl na konci ligové soutěže ukončit fotbalovou kariéru. Ve sparťanském dresu nastřílel 112 branek.

Naopak Sigma přijela na Letnou s cílem, vybojovat výhru a zároveň potvrdit osm předcházejících vítězných zápasů.

Sparta si hned ve 3. minutě vypracovala vyloženou šanci, kdy Stanciu vybojoval míč, unikl do velkého vápna, kde našel volného Šurala, jenže ten nedokázal z blízka prostřelit brankáře Buchtu.

Na druhé straně v 7. minutě zahrozili hosté z pravé strany po centru Řezníčka, který našel ve vápně nabíhajícího Zahradníčka, ale jeho střelu perfektním zákrokem vychytal brankář Nita.

Sparta v následujících minutách z neustálého tlaku na soupeře nepovolila a před hostující brankou se snažila z rohových kopů o vedení, jenže hosté její pokusy úspěšně odvraceli. Ani technická střela Stancia z hranice velkého vápna neskončila v síti, ale těsně vedle.

V 23. minutě kopal Stanciu z levé strany a úhlu po faulu na Chaima přímý kop, který našel ve vápně hlavu Šurala, jenže jeho následná snaha hlavičkou skončila v náručí brankáře Buchty.

32. minuta šance sparťanů po centru Šurala z levé strany, míč vyrazil hostující gólman na Plavšiče, jeho střela skončila, ale skončila v rukavicích gólmana.

V 38. minutě fauloval hostující Michal Vepřek na polovině hřiště pronikajícího Šurala a po dvou žlutých kartách musel předčasně pod sprchu a hosté hráli o deseti hráčích.

V závěru prvního poločasu se dostal do další šance Šural po hezké kombinaci s Plavšicem a Frýdkem, ale jeho snaha zblízka skončila vedle branky. V tří minutovém nastavení mohl opět skórovat Šural po centru Plavšiče, ale míč proletěl nad břevnem.

Sparta měla v průběhu prvního dějství obrovskou herní převahu, kterou ale nedokázala zúročit, přestože si vypracovala vyložené gólové šance. Naopak Sigma se soustředila na rychlé protiútoky převážně po stranách, ale jakýkoliv pokus domácí obrana zlikvidovala.

Hosté do druhého poločasu střídali, ze hry odstoupil Řezníček, kterého nahradil Texl. Hned z prvního rychlého útoku se sparťané ujímají vedení, kdy se Ben Chaim uvolnil po levé straně, míč poslal na malé vápno a Šural tečí nedal brankáři Buchtovi žádnou šanci 1:0.

Následnou chybu hostujícího gólmana, mohl potrestat do prázdné branky Kango, ale jeho střela z dvaceti metrů skončila vedle.

Následně se obraz hry nepatrně změnil, Sparta trochu zpomalila a Sigma si začala vytvářet šance, jenže scházela přesná přihrávka a střelecká gólová úspěšnost.

Po hodině hry za bouřlivého potlesku fanoušků Sparta střídá, do hry přišel a do posledního domácího zápasu v kariéře kapitán David Lafata. A hned si mohl připsat 113 sparťanský gól, když Kanga z dvaceti metrů trefil tyč, míč se odrazil k Davidovi, ten pohotově vystřelil, ale branku netrefil.

Další střídání domácího celku, odstupuje Chaim, do hry přišel Vatäjelu, který kopal rohový kop a následnou hlavičku Costy do břevna vyrazil gólman Buchta na další roh.

V 78. minutě poslal Radakovič z rozehrávky míč zpět na brankáře Buchtu, který udělal velkou chybu a domácí Šural se snažil z malého vápna z přímého kopu navýšit vedení, ale neprostřelil bránící zeď hostů.

V nastavení se dostal po uniku přes hostující obranu do šance Šural, který poslal míč podél vyběhnuvšího brankáře Buchty, těsně vedle branky.

Sparta nakonec proti Olomouci oslavila zasloužené cenné vítězství 1:0.

AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branky: 47. Šural. ŽK: Plavšić, Štetina – Vepřek, Jemelka. ČK: 38. Vepřek. Rozhodčí: Radek Příhoda – Jan Paták, Jaroslav Kubr. Diváci: 14297

Sparta: Nita – Zahustel, Costa, Štetina, Frýdek- Stanciu (60. Lafata), Kulhánek, Kanga, Plavšić (86. Sáček) – Ben Chaim (64. Vatajelu), Šural. Trenér: Hapal.

Olomouc: Buchta – Hála, Radakovič, Jemelka, Vepřek – Zahradníček (62. Manzia), Houska, Plšek (74. Moulis), Kalvach, Falta – Řezníček (45. Texl). Trenér: Jílek.