Sparta se po výhře v Jihlavě posunula na třetí místo tabulky!

Fotbalisté pražské Sparty zvítězili ve 28. kole HET ligy na hřišti Vysočiny Jihlava 1:0 a v ligové tabulce se posunuli na třetí místo před Olomouc s lepším skóre. Ale Sigma má jako pátý Jablonec zápas k dobru. Výhru zařídil v 81. minutě Kanga, jeho střelu z dvaceti metrů nedokázal brankář Matej Rakovan překvapivě vychytat. Sparta přerušila čekání na venkovní výhru po sedmi zápasech, zároveň si připsala důležité tři body. Naopak Vysočina poprvé v jarní části od března prohrála.

Pražané začali utkání o důležité body aktivně s důrazem a hned v úvodu si vytvořili tlak standardními situacemi, které nedokázali zúročit. Hru měli pod kontrolou, dobře kombinovali, ale před domácí brankou ztráceli po nepřesné přihrávce míč a jejich střely byly nepřesné. Jihlavští se víc zaměřili na brejky, které převážně končili na hranici velkého vápna.

První šanci si vypracovali sparťané v 27. minutě, kdy Plavšič po hezké individuální akci vysunul do úniku Kadlece, ale vyběhnuvší brankář Rakovan nebezpečí zlikvidoval. Na druhé straně zahrozil, po rychlém brejku domácích Mara, ale jeho nepřesná střela z dálky skončila vedle pravé tyče.

Ve 35. minutě se Jihlava dostala do další brejkové situace, kdy hostující stoper Kaya podklouzl, následující centr z pravé strany našel před brankou lotyšského útočníka Ikauniekse, který v dobré pozici nedosáhl na míč. Po několika minutách hlavička domácího Buchty po rohovém kopu skončila těsně vedle tyče.

V závěru prvního poločasu se zranil Václav Kadlec, který se po úniku střetl s Ikauniekusem a při dobíhání míče špatně došlápl, kterého nahradil David Lafata.

Po změně stran v 52. minutě se mohla Jihlava radovat z vedení, po závaru před sparťanskou brankou, Ikaunieks trefil břevno, od kterého se míč odrazil na brankovou čáru, následně do tyče a zpět do hřiště.

Další šanci měl Ikauniek, ale jeho střelu z hranice velkého vápna, obrana Sparty odvrátila do bezpečí. Na druhé straně se snažil hlavou po centru skórovat Šural, mířil těsně vedle.

V 81. minutě se rozhodlo o výhře sparťanů, když se odražený míč dostal na kopačku Kanga, jehož střela z dvaceti metrů překvapila brankáře Rakovana a míč proletěl těsně kolem pravé tyče do branky 0:1.

V samotném závěru mohli domácí ještě vyrovnat a získat aspoň bod, jenže střela Dvořáka skončila na boku brankové konstrukce. Následný pokus Keresteše v nastavení skončil na tyči.

Jihlavští v průběhu zápasu bojovali důležité o body, k záchraně v ligové soutěži, ale jejich snaha se nakonec neuskutečnila, přestože měli ve druhém poločase více ze hry.

Trenér Jihlavy Martin Svědík – tr. Sparty Pavel Hapal:

Josef Šural Sparta – Matej Rakovan Jihlava:

FC Vysočina Jihlava – AC Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 81. Kanga. Rozhodčí: Berka – Kotík, Blažej. ŽK: Levin – Kanga. Diváci: 4 500 (vyprodáno).

Jihlava: Rakovan – Vaculík (78. Popovič), Štěpánek, Buchta, Schumacher – Mara, Urblík (59. Ljovin) – Fulnek, Dvořák, Zoubele (73. Keresteš) – Ikaunieks. Trenér: Svědík.

Sparta: Nita – Zahustel, Kaya, Štetina, Costa – Kulhánek – Stanciu (90. Sáček), Kanga, Plavšič (87. Vatajelu) – V. Kadlec (43. Lafata), Šural. Trenér: Hapal.