Plzeň inkasovala od Bohemky pět gólů a její náskok se ztenčil na sedm bodů

Fotbalisté Plzně ve 23. kole HET ligy utrpěli brankový debakl 2:5 ve vršovickém Ďolíčku od domácího týmu Bohemians Praha 1905 a ligovou vedou tabulku jen o sedm bodů před pražskou Slavií. Nejlepším hráčem utkání byl Dominik Mašek, který dal dva góly a na další dva nahrál. Za domácí se ještě trefili Michal Šmíd, Rudolf Reiter a Benjamin Tetteh. Vlastní gól si dal domácí Milan Kocič a Viktorku Jan Kopic.

Viktorka přijela do vršovického Ďolíčku po ztrátě dvou bodů z minulého kola s domácí Ostravou, s cílem vybojovat plný počet bodů a tím odskočit v tabulce dalším ligovým celkům, Slavii, Liberci a Jablonci. Úko, ale po průměrném herním   výkonu, zejména v obranné činnosti nesplnila, naopak inkasovala pět branek podruhé za posledních dvanáct let. Klokani doma neprohráli od září a počtvrté vyhráli.

V úvodu utkání ukázali představitelé pražské Bohemky domácím fanouškům, podepsanou smlouvu na deset let s pražským magistrátem, kdy Klokani mohou provozovat v pronájmu fotbalový stadion, včetně zařízení.

Utkání začali oba týmy aktivně, ale po čtvrt hodině hry, se začala víc prosazovat kombinačně Viktorka, jenže její snaha o vedení, převážně končila nepřesnou přihrávkou, nebo ji odvrátila domácí obrana. Domácí se zaměřili na rychlé brejky, v 11. minutě se dostali po rychlém přenesení hry do vedení, kdy si do velkého vápna naběhl po centru Haška, stoper Michal Šmíd a míč poslal z blízka do sítě 1:0.

Viktorka po inkasovaném gólu přidala na důrazu, jenže její snaha o vyrovnání, přestože dostala domácí pod tlak, byla neúspěšná. V 21. minutě poslal Hašek do šance přesným centrovaným míčem Tetteha, který minul branku. Po dvou minutách po chybě hostující obrany, našel vršovický Mašek do velkého vápna nabíhajícího Reitera, který pod tlakem protihráče, navýšil vedení na 2:0.

V 35. minutě po nedorozumění plzeňské obrany zvyšuje na 3:0 zcela volný Mašek z malého vápna, po přihrávce Tetteha. Hlavní sudí Hrubeš situaci ještě konzultoval s videem a následně gól uznal.

Hned po inkasovaném gólu viktoriáni tvrdě zaútočili a domácí Kocič si pod tlakem před brankou, vstřelil vlastní gól, když se nedomluvil s brankářem Fryštákem 3:1. Ale Viktoria neudržela herní důraz, zároveň neodvrátila šanci domácího Bartka, jehož střelu gólman ruška vyrazil na břevno a dobíhající Mašek z dorážky, upravil skóre na 4:1.

V závěru prvního poločasu Viktoria ještě snížila, kdy Hrošovský našel na zadní tyči volného Kopice, a ten se trefil pod břevno 4:2. Trenér hostí Pavel Vrba střídá, aby posílil ofenzivu o druhého útočníka Bakoše.

První poločas byl ve znamení fotbalových chyb, zejména ze strany plzeňské Viktorky, která se v posledních ligových zápasech nemůže herně zvednout. Naopak Klokani jsou v současné době velice nadupaný, zejména doma, jejich hra je velice důrazná a důsledná, což produkují, zatím v každém zápase.

Po změně stran v 57. minutě zvyšují domácí na přání fanoušků na 5:1, kdy brankář hostí Hruška udělal obrovskou chybu, když střela Tetteha z úhlu od postranní čáry, proletěla podél tyče do sítě, bez jeho reakce, aby ji případně vyrazil.

Výhru si Bohemka zasloužila, neboť byla v průběhu zápasu lepším týmem, který svého soupeře převážně přehrával. Plzeň naopak zklamala, když nedokázala atraktivní duel zdramatizovat. Bohemka si za skandovaného potlesku fanoušků, výhru pohlídala a zároveň si připsala další domácí výhru a důležité tři body.

„Do utkání jsme šli se zdravým sebevědomím, že doma jsme na jaře podali vždy dobrý výkon. Takže jsme věřili, že soupeře můžeme potrápit. Trochu jsme v týdnu přitvrdili trénink, tím jsme formu načasovali dobře. Zápas byl takový blázinec, těžko ho hodnotit. Hlasatel hlásil gól a hned padl další. Ani jsem nestíhal to sledovat, kdo dává góly. Jsme spokojený, je to náš první velký úspěch, že jsme porazili tým, který vede ligu. Navíc jsme dali pět gólů. Zažil jsem zisk titulu Spartou, to byl velmi dobrý pocit, tam byl můj vliv na tým nižší než teď, takže se to těžko porovnává. Je to nejkrásnější pocit, který zažívám s realizačním týmem. Při přípravě na zápas jsme hráčům říkali, že Plzeň na jaře získala jen šest bodů, není to náhoda. Má v současné době problémy. Přesto je po tomto utkání, hlavní adept na titul. Nikdo nás doma nezatlačil tak, jako soupeř. My jsme ale každou jejich chybu trestali gólem. Tetteh je špičkový útočník. Podle mě má největší herní potenciál ze všech hráčů v české lize. Trénoval jsem Wilfrieda Bonyho, ale Tetteh má větší potenciál. Je na něm, jak ho využije. Bony to měl v hlavě srovnané a využil to naplno, proto hrál za Manchester City,“ zhodnotil spokojeně Martin Hašek trenér Bohemians.

Dominik Mašek po utkání s Plzní:

„Náš výkon byl velice špatný. První poločas si nedovedu vůbec vysvětlit, byl to propadák. Bohemka hrála na ligové úrovni, ale naše defenziva byla na úrovni krajského přeboru. Bohemka byla důrazná, byla herně lepší, naopak my jsme byli v kombinaci velmi nepřesní, to domácí plně využili. Dostat pět branek je hrozně nepříjemné. Zvláště když se před utkáním o utkání bavíme, pak jeden útočník zápas rozhodne. Byl jsme hodně překvapený, že někteří naši hráči silově utkání nezvládli. Herní kvalita byla na straně domácích. Každá bodová ztráta je komplikace, přesto uvidíme, co bude po třicátém kole,“ řekl Pavel Vrba trenér V. Plzeň.

Bohemians Praha 1905 – Viktoria Plzeň 5:2 (4:2)

Branky: 35. a 38. Mašek, 11. Šmíd, 23. Reiter, 57. Tetteh – 37. vlastní Kocič, 41. Kopic. Rozhodčí: Hrubeš – Blažej, Vlasjuk. ŽK: Tetteh – Hořava, Kovařík, Hrošovský, Hájek. Diváci: 5 034.

Bohemians: Fryšták – Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič – Jindřišek, Hašek ml. – Reiter (87. Zaviška), Mašek, Bartek (90. Nečas) – Tetteh (79. Kabajev). Trenér: Hašek st.

Plzeň: Hruška – Limberský, Hubník, Hájek, Kovařík – Hořava (65. Ivanschitz), Hrošovský – Zeman (77. Petržela), Čermák (41. Bakoš), Kopic – Chorý. Trenér: Vrba.