Viktorka porazila Sporting, ale na postup to nestačilo!

V odvetném zápase osmifinále Evropské ligy mezi Viktorií Plzeň a Sportingem CP došlo k velkému překvapení, kdy domácí celek porazil ve Štruncových sadech portugalského soupeře v prodloužení 2:1. Umazat dvougólové manko z prvního zápasu se ujala pozměněná základní sestava, v obraně nastoupili Jan Kovařík, Tomáš Hájek, Radim Řezník a Milan Havel. Na hrotu útoku autor dvou gólů Marek Bakoš. Přesto se museli viktoriáni s postupem do čtvrtfinále rozloučit. Za hosty snížil v prodloužení Battaglia, což znamenalo, že do dalšího boje v evropské soutěži postupuje Sporting.

Jediný cíl, který měli domácí hráči, byl vyhrát, což bude velice těžké, neboť v Lisabonu nedali gól a prohráli 2:0. Přesto vyhráli, ale radovat se mohli jen z  výhry.

Domácí začali velice aktivně a již po šesti minutách se ujali vedení, kdy Kopic s Kovaříkem nakrátko rozehráli rohový kop, míč našel ve vápně hlavu kapitána Marka Bakoše, který umístněnou hlavičkou nedal hostujícímu gólmanu žádnou šanci 1:0.

Po inkasovaném gólu hosté přidali na důrazu a několikrát zahrozili, jenže jejich snaha o vyrovnání končila nepřesnou přihrávkou nebo nebezpečí odvrátila domácí obrana. Naopak viktoriáni pokračovali v aktivní hře a portugalskému soupeři byli rovnocenným soupeřem, dokonce hráče Sportingu dostávali na několik minut pod obrovský tlak. Sporting zahrozil v 38. minutě, kdy si centr ze strany sklepl Bas Dost na Bryana Ruize, ale z prostoru značky pro pokutový kop minul branku.

Na druhé straně se pokoušel navýšit Martin Zeman přímou střelou a centry ze strany. Rovněž z druhé strany Jan Kovařík, ale jejich míč nenacházel vhodné hráče na finální zakončení. Po třiceti minutách měli hosté hru pod kontrolou, takže se převážně hrálo na polovině domácího celku, ale Viktorka se víc zaměřila po chybě soupeře na rychlé úniky po stranách. První přímou střelu na branku poslal z dvaceti metrů až ve 34. minutě Řezník, jenže byla velice slabá, takže brankáře Patricia neohrozila. V závěru prvního dějství se sice do šatny snažili hosté o vyrovnání, ale nakonec ze hřiště odcházeli, spokojeně viktoriáni.

Úvod druhého poločasu patřil hostům. Nejprve střelu z pravé strany vyrazil brankář Hruška ke kopačkám Bruna Fernandese, ten nikým neatakován před prázdnou brankou, trefil míčem tyč. Stoprocentní šanci si vypracovali svěřenci Pavla Vrby v 63. minutě, kdy Kovařík na hranici velkého vápna poslal míč na hlavu nabíhajícího Milana Havla. Ale jeho pokus skončil několik centimetrů nad břevnem.

O dvě minuty později se zaplněná Doosan Arena radovala podruhé, když Havel našel po centru ve vápně hlavu Marka Bakoše, jeho umístněná střela k tyči skončila v síti 2:0.

V 68. minutě se snažil po uvolnění skórovat Kopic ale jen do náruče gólmana Patrícia. V 83. minutě nahradil Michael Krmenčík dvougólového Marka Bakoše. V závěru utkání fauloval Radim Řezník v pokutovém území pronikajícího Dostema a rozhodčí Stieler nařídil pokutový kop. Štěstí ale měl domácí gólman Hruška, který perfektním zákrokem míč, vyrazil a dorážka Fernandese skončila nad břevnem. Zápas šel do prodloužení.

Oba týmy začaly prodloužení velice opatrně, přesto se prosadil brankář Hruška, když v 98. minutě zneškodnil Ruizovu hlavičku, která skončila mimo tři tyče. O dvě minuty později došlo v celku domácích k druhému střídání, místo Zemana přišel na trávník Milan Petržela. V nastavení první části prodloužení, došlo ze strany hostí ke snížení, kdy se Battaglia po centru trefil hlavou do sítě, Hruška už neměl šanci na míč dosáhnout a Sporting vstřelil vytoužený gól. Viktoria za stavu 2:1 by musela vsítit pro postup hned dvě branky. To se ale během druhých patnácti minut nepodařilo, přesto se snažil své pokusy na postup poslat na bránu Sportingu Daniel Kolář, Milan Petržela a Tomáš Hořava.

Viktoria tak vypadla v osmifinále Evropské ligy po velice těžkém zápase se Sportignem. Utkání sice vyhrála 2:1, jenže v součtu s týden starou porážkou 0:2 v Lisabonu, se nakonec z postupu do čtvrtfinále radovali hráči Sportingu. Rovněž plzeňští fanoušci a diváci odměnili své oblíbence za výborný výkon a výhru, velkými ovacemi ve stoje.

Trenér Pavel Vrba, Marek Bakoš, Aleš Hruška po zápase:

FC Viktoria Plzeň – Sporting Clube de Portugal 2:1 prodl. (1:0)

Branky: 6. Bakoš, 65. Bakoš – 105+2. Battaglia, ŽK: Řezník, Hájek, Petržela – Ruiz, Dost, Rozhodčí: Stieler – Pickel, Seidel (vš. Německo). Diváci: 9 370.

Plzeň: Hruška – Havel, Řezník (106. Hejda), Hájek, Kovařík – Hořava, Hrošovský – Kopic, Kolář, Zeman (100. Petržela) – Bakoš (C) (83. Krmenčík). Trenér: Vrba.

Sporting CP: Patrício (C) – Petrović (67. Piccini), Pinto, Mathieu, Coentrão – Battaglia, Fernandes – Martins, Ruiz (99. Ribeiro), Acuňa (76. Montero) – Dost. Trenér: Jesus.