PŘEKVAPENÍ S USA SE NEKONALO!

JISKRA MEDAILOVÉ NADĚJE ZHASLA

Zázraky se občas ději. V utkání s dvojnásobnými obhájci paralympijského zlata ve sledge hokeji se ale nekonal. Češi podlehli Američanům v utkání, z něhož pro zachování medailové naděje potřebovali dva body, 0:10. A přesto byl brankář Martin Kudela, který si na této vrcholné akci odbyl náročnou premiéru, hrdinou našeho mužstva.

Naši hned po úvodním buly obratem zavezli puk do útočného pásma, ale dostali se jen k velmi nepřesné střele. To Američané ukázali lepší, a bohužel i bleskovou efektivitu. Poprvé se soupeř vřítil před naši branku, k níž se kolem Kubeše s Háblem prokličkoval Brody Roybal a nekompromisní střelou pod víko poslal obhájce zlatých medailí po 64 sekundách do vedení.

Prakticky vzápětí zásluhou šťastného odrazu v nepřehledné situaci, mohl skóre srovnat Šafránek. Puk ale těsně odklouzal mimo odkrytou klec. Na druhé straně se poprvé, dvakrát po sobě, a nikoliv naposledy blýsknul Kudela.

Ale ani jeho skvělý výkon proti USA nestačil. V čase 8:17 se před Kudelu natěsno natlačil Declan Farmer, vydoloval kotouč, a z otočky ho posunul do prázdné branky – 0:2. Do přestávky se skóre měnilo ještě jednou. V přesilovce od zadního mantinelu nahrál McKee na Farmera, ten si bleskově pod sebou přehodil puk z pravé hokejky na levou, a ve 13. minutě nekompromisním švihem napálil projektil přímo do horního růžku naší klece – 0:3!

Druhá třetina začala jako přes kopírák k té první. Češi začali aktivně, dokonce se nachomýtli ke dvěma šancím a Motyčka tečoval puk jen nad horní tyč. Obratem ale převzali otěže utkání hráči USA, na Kudelu se valil jeden útok za druhým. Na konci třetího oslabení znovu kapituloval po ráně Declana Farmera z těsné blízkosti. Američan tak v polovině 19. minuty završil čistý hattrick. Jack Wallace pak ve 23. minutě napálil puk nad Kudelovo pravé rameno – 0:5, o chvíli později to už bylo po Roybalově zakončení o šest branek.

Šanci neměl Kudela ani proti fintě Travise Dodsona v 28. minutě – 0:7. A když šel na trestnou lavici obránce Jiří Raul, trvalo to jen 13 sekund, než si pátý gól na turnaji a čtvrtý v utkání připsal Declan Farmer – 0:8. V čase 28:47 upravil Brody Roybal po přihrávce Misiewicze skóre na hrozivých 0:9. Necelých osmnáct sekund před druhou přestávkou padla i desetibranková hranice, když unavená česká obrana nestíhala Travise Dodsona.

V poslední třetině už branky nepadaly, takže ani veliká urputnost v osobních soubojích našim nepomohla odvrátit nelichotivý výsledek 10:0.

Na českých hráčích i trenérech bylo po zápase znát zklamání, přestože si uvědomovali, že skutečně rozhodující zápas byl ten úvodní proti Koreji.

„My jsme to samozřejmě trochu očekávali, ale je třeba si přiznat, že ty nejlepší týmy jako je Kanada nebo právě USA jsou v mnoha ohledech někde jinde, než my. A ten rozdíl se stále zvětšuje,“ řekl po zápase Bříza. „My tu v podstatě máme partu tatínků, kteří na ledě měří síly s mladými kluky a bývalými vojáky.“

Naopak na Japonsko, se kterým se naši utkají zítra, si Břízův výběr věří. „Ve třetí třetině jsme klíčové hráče už šetřily, aby byli připraveni na zítra. Volný čas využijeme k mobilizaci sil a to hlavně i těch psychických,“ prozradil trenér, který po zápase chválil také gólmana Martina Kudelu. Ten v bráně pro zápas s USA vystřídal reprezentační jedničku Michala Vápenku a podle trenéra obstál výbornou. „Já bych se nebál říct, že jsme viděli i zákrok týdne. S Martinem jsme byli velice spokojeni,“ nešetřil chválou Bříza.

Pozitivně hodnotil svou premiéru na velkém turnaji i sám Kudela: „S tím, že bych mohl chytat, jsem trochu počítal už od včera, ale definitivně mi to trenéři řekli zhruba půl hodiny před rozbruslením,“ řekl dvacetiletý gólman Studénky. „Hrát v takových kulisách, to je skutečně životní zážitek, i přesto, že výsledek je takový, jaký je,“ upřesnil.

Že hrát proti Američanům je samo o sobě velká zkušenost, potvrdil po zápase také kapitán Zdeněk Šafránek: „Oni prostě hrají hokej a mně se tenhle styl líbí. Zahrát si proti takovému týmu a navíc v nabité aréně, to se skutečně poštěstí jednou za čtyři roky,“ řekl Šafránek a zalitoval, že naši soupeře trochu víc nepotrápili.

„Mohli jsme aspoň gól nebo dva dát, abychom amerického gólmana trochu srazili. Ale myslím si, že jsme si ten zápas všichni užili.“

Utkání Česko – Japonsko přinese v přímém přenosu ČT sport v úterý 13. 3. od 10:50 středoevropského času.