Viktorka podlehla Sportingu!

Ve čtvrtek 8. března se Viktoria Plzeň střetla na hřišti Sportingu CP v prvním zápase osmifinále Evropské ligy. Zároveň se stal plzeňský celek, významným účastníkem evropské pohárové soutěže. Do utkání nemohl nastoupit záložník Jan Kopic, u kterého se před zápasem projevila viróza.

Před úvodním hvizdem uctili hráči a diváci minutou ticha zesnulého italského reprezentanta a kapitána Fiorentiny Davide Astori.

Do první šance se dostal již v sedmé minutě Gelson Martins, jenž si nabíhal na centr do pokutového území, ale míč nezasáhl přesně. Následně z rozehraného přímého volného kopu se snažil bez přípravy o vedení Bryan Ruis, Větší šanci, ale neproměnil Marcos Acuña, který ve 22. minutě tvrdou střelou z velkého vápna trefil břevno.

O první střelecký pokus Viktorie se v 27. minutě postaral Radim Řezník, jenže jeho hlavička nebyla dostatečně prudká a přesná. V dalších minutách portugalský klub udával tempo hry, takže drželi míč pod kontrolou a hostům dávali, jen malý prostor k rychlým protiútokům. Nebezpečnou střelu po hezké kombinaci poslal ve 40. minutě Fernandes, který si pokus zopakoval o tři minuty později.

V závěru prvního poločasu nedosáhl na centr do pokutového území na míč Acuña, těsně před závěrečným hvizdem se domácí ujali vedení, kdy po centru z levé strany, si s míčem na malém vápně poradil nehlídaný Montero, který po zpracování, poslal míč k tyči do sítě a zajistil tak svému týmu vedení 1:0.

Hned po změně stran, po ztrátě míče Vitkorie se před branku hostí protlačil mezi obránci Montero a přesnou střelou, na kterou brankář Aleš Hruška nedosáhl, navýšil náskok domácího celku na 0:2.

Na vývoj hry zareagoval trenér Pavel Vrba střídáním, když na hřiště místo Milana Petržely poslal útočníka Tomáše Chorého, ale hra Viktorky se vpodstatě nezměnila.

Nejprve po centru z pravé strany vystřelil z bezprostřední blízkosti Ruiz, ale plzeňský gólman míč reflexivně vyrazil. V 68. minutě po hrubé chybě hostující obrany unikl po pravé straně Bruno Fernandes, obešel brankáře Aleše Hrušku, jenže jeho střelu plzeňský brankář skvěle vyrazil. V 75. minutě přišel zkvalitnit ofenzivní fázi Viktorie Jan Kovařík, hřiště opustil Daniel Kolář. Hned z následného centru se dostal do šance nabíhající Tomáš Chorý, kterému chybělo před bránou Sportingu pár centimetrů, aby míč poslal do sítě. Další Kovaříkův centr našel ve vápně rozběhnutého Krmenčíka, ale od něj se míč odrazil nad branku.

Plzeň se v závěru utkání tlačila dopředu, vstřelený gól na půdě soupeře by zlepšil plzeňskou pozici do odvety. V 82. minutě našel Zeman hlavu nabíhajícího Krmenčíka, ale jeho snaha skončila ztrátou míče.

V 87. minutě uviděl po faulu žlutou kartu David Limberský, který bude scházet v domácí odvetě. V nastaveném čase se blýskl perfektním zákrojem brankář Hruška, který zlikvidoval únik stopera Mathieuho. A tak si nakonec viktoriáni odvezli z nádherného fotbalového stadionu, hlavního města Portugalska do západočeské metropole nepříjemnou porážku 0:2, kterou budou chtít v domácím bouřlivém prostředí úspěšně otočit, k postupu do čtvrtfinále.

Sporting CP – Plzeň 2:0 (1:0)

Branky: 45+1. Montero, 49. Montero, ŽK: Battaglia, Coates, Carvalho – Hořava, Limberský, Rozhodčí: Kulbakov – Žuk, Masljanko (vš. Bělorusko). Diváci: 26 000.

Sporting CP: Patrício (C) – Ristovski, Coates, Mathieu, Coentrão (85. Ribeiro) – Carvalho, Fernandes – Martins, Ruiz (78. César), Acuňa (57. Battaglia) – Montero.

Plzeň: Hruška – Řezník, Hejda, Hubník (C), Limberský – Hořava, Hrošovský – Petržela (62. Chorý), Kolář (75. Kovařík), Zeman (82. Čermák) – Krmenčík.