Herní krize Sparty trvá – porážka od Olomouce!

Hokejová Tipsport extraliga, se opět po olympijské přestávce rozjela. Velice špatně se uvedla pražská Sparta, která opět hledá svou formu v boji o účast v play off.

V pondělní dohrávce 48. kola se střetla s Olomoucí, která si připsala za výhru dva důležité body. Utkání měli sparťané dobře rozehrané a po druhé třetině vedli 2:1. Ale nakonec s Hanáky poprvé v sezoně ztratili v prodloužení dva body a připsali si jen bod. V dohrávce 11. kola si poradil Liberec s Jihlavou a vyhrál 4:1. Zároveň udělal důležitý krok v postupu do vyřazovací části. V úterý se opět střetnou v Liberci v 49. kole.

Olomouc se poprvé v sezoně radovala z vítězství proti Spartě a poskočila na sedmé místo extraligové tabulky. Naopak sparťané po páté porážce v řadě zůstávají na desátém místě a účast v play off se pomalu ztrácí. V utkání Sparta dvakrát vedla, již ve čtvrté minutě překonal dorážkou Jan Buchtele brankáře Branislava Konráda, který se stihl přesunout z OH v Jižní Koreji, na gólu se podílel i další olympionik Michal Řepík, který ještě v sobotu bojoval v barvách národního týmu o bronz na olympijských hrách proti Kanadě, ale neúspěšně.

Olomouc po inkasovaném gólu přidala na důrazu, zároveň si během několika minut šanci, kterou dokázala proměnit, kdy střílenou přihrávku Lukáše Galvase poslal za záda domácího brankáře Aittokallia, Marek Laš. Radost z vyrovnání ale Hanákům vydržela pouhých 22 vteřin, kdy vedení přesnou střelou pod tyčku vrátil sparťanům kapitán Richard Jarůšek.

Druhá třetina byla vyrovnaná a tak se příznivci obou týmů gólu nedočkali, přestože si vypracovali nebezpečně akce. Hned v úvodu třetí třetiny hosté vyrovnali, když odražený kotouč po střele, poslal Bruno Mráz nad Aittokalliovo rameno do branky. Sparta mohla získat vedení Miroslavem Formanem, který po ideální přihrávce unikl hostující obraně, jenže brankáře Konráda nedokázal překonat.

V závěru základní hrací doby gól nepadl, proto nastalo prodloužení, které se hrálo ve vzájemných střetnutích už po třetí. Nakonec se po několika minutách radovali z výhry hosté, když v 62. minutě obránce Jiří Ondrušek, který po přesné kombinační akci nedal sparťanskému brankáři žádnou šanci a zařídil do tabulky dva body. Hanáci tak porazili Spartu poprvé v sezoně, jenže série porážek Pražanů pokračuje i po olympijské přestávce, přestože měli tří týdny na přípravu.

„Jsme v ještě horší situaci než Olomouc. Zápas jsme chtěli urvat za tři body, nebo za dva. Ale bohužel, byly tam dvě taktické chyby, na 1:1 a na 2:2, kdy puk hráči za rovnovážného stavu špatně rozehráli a my jsme inkasovali. Prodloužení je trochu vabank, o jedné šanci, kterou soupeř proměnil. Udělali jsme velkou chybu, nedohráli jsme hráče a Ondrušek přesně zakončil. Nedá se nic dělat, bohužel musíme jít dál,“ zhodnotil zklamaně František Výborný trenér Sparty Praha.

+ „V první třetině jsme nezačali dobře. Dostali jsme opět rychlý gól, po vyrovnání jsme dostali druhou branku. Hra se pak srovnala, povedlo se vyrovnat na 2:2. Byl to v průběhu vyrovnaný zápas. Ve třetí třetině měla Sparta velkou šanci, ale brankář Braňo Konrád to vychytal. V prodloužení jsme nakonec urvali dva body, které jsou pro nás hodně cenné, “ řekl Jan Tomajko asistent trenéra Olomouce.

„Ke konci olympiády, už jsem věděl, že vedení Sparty chce, abych, proti Olomouci nastoupil. Hned jak jsme v Koreji dohráli poslední zápas proti Kanadě, tak jsem sbalil věci a odjížděl na letiště do Soulu. Do Prahy jsem přiletěl v neděli, kolem čtvrté hodiny odpoledne. Mám toho dost, ovšem nechci se na nic vymlouvat. Špatně jsem se necítil, ale stoprocentní to nebylo, “ řekl Michal Řepík.

„Bylo to dost těžké. Nejen pro mě, ale i pro další kluky, kteří rovněž přiletěli z Koreje. Časový posun činí devět hodin, takže v letadle to bylo dlouhé. Pro tělo docela náročné,“ doplnil Řepík, který neváhal, že by požádal o volno. Michal totiž ví, že Spartě jde v lize o všechno. Takže chtěl pomoci, přestože se únava hlásila.

Výsledek dohrávky 48. kola Tipsport extraligy:

HC SPARTA PRAHA – HC OLOMOUC 2:3 po prodl. (2:1, 0:0, 0:1 – 0:1)

Branky – nahrávky: 4. Buchtele (Mikuš, Řepík), 14. Jarůšek (P. Vrána, Klimek) – 13. Laš (L. Galvas, J. Knotek), 43. Mráz (Holec), 62. Ondrušek (Strapáč, Irgl). Rozhodčí: Hradil, Hejduk – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 1:3. Diváci: 6 683. Nejlepší hráči: Richard Jarůšek – Marek Laš.

Sparta Praha: Aittokallio – Z. Michálek, A. Kulda, Kalina, Mikuš, T. Pavelka, T. Voráček, Piskáček – Řepík, Pech, Buchtele – Jarůšek, P. Vrána, Klimek – Forman, Černoch, Kudrna – Uher, Pšenička, Reichenberg. Trenéři: Výborný, Rulík, J. Nedvěd, Janeček.

Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Jaroměřský, L. Galvas, J. Galvas – Laš, J. Knotek, Eberle – Burian, Strapáč, Irgl – J. Káňa, Ostřížek, Skladaný – Holec, Mráz, Jergl. Trenéři: Venera, Moták, Tomajko.

Výsledek dohrávky 11. kola Tipsport extraligy:

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC – HC DUKLA JIHLAVA 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. L. Krenželok (Jašek, Šmíd), 15. Šmíd (Lakatoš), 35. M. Kvapil, 60. Ordoš (Derner, Jánošík) – 24. Jiránek (D. Váňa, Zeman).Rozhodčí:  Lacina, Kika – Hynek, Kis. Vyloučení: 3:4. Diváci: 5 067. Nejlepší hráči: Ladislav Šmíd – Tomáš Jiránek.¨

Liberec: Will – Pyrochta, Ševc, Kolmann, Šmíd, Jánošík, Derner – Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok – Bulíř, Redenbach, M. Kvapil – Bakoš, Filippi, J. Vlach – Lakatoš, Bližňák, Ordoš. Trenéři: Pešán, Mlejnek.

Jihlava: Kořenář – Šidlík, Kajínek, de la Rose, J. Zdráhal, Bryhnisveen, Suchánek, D. Váňa – Čachotský, Zeman, Jiránek – Rys, Skořepa, F. Seman – Žálčík, Hamill, Anděl – Rabbit, R. Hubáček, Diviš. Trenéři: Vlk, Zeman.