Sportovcem roku 2017 se stala Gabriela Koukalová

Slavnostní vyhlášení výsledků 59. ročníku novinářské ankety Sportovec roku 2017 se uskutečnilo 21. prosince v pražském hotelu Hilton Prague, nejlepším sportovcem byla vyhlášena biatlonistka Gabriela Koukalová.

Tisková konference Sportovec roku 2017:

Deset nejlepších sportovců, tři nejúspěšnější kolektivy, trojice nejlepších juniorů a Sportovní legenda převzali svá zasloužená ocenění v přímém televizním přenosu na ČT1, který moderoval Libor Bouček. Slavnostní večer doplnil v hudebním vystoupení David Koller, Tonyi Graves a Terezie Kovalová. Sportovní anketa Sportovec roku, byla vyhlašovana Klubem sportovních novinářů ČR, ke konečnému výsledku svými hlasy přispělo celkem 217 žurnalistů. Projekt organizačně zajišťuje přes 20 let agentura BPA sport marketing.

Titul Sportovec roku 2017 získala Gabriela Koukalová, mistryně světa a vítězka dvou disciplín Světového poháru v biatlonu. Novou královnu českého sportu korunoval předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis společně s Jozefem Pribilincem, olympijským vítězem a dvojnásobným držitelem ocenění Sportovec roku.

V nejlepší desítce se objevilo pět zástupkyň něžného pohlaví, které obsadily následující příčky, druhé místo získala mistryně světa v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Třetí příčku vybojovala tenistka Karolína Plíšková. Na celkově pátém místě, všestranná snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká. A šesté místo získala rychlobruslařka Martina Sáblíková.

5. místo Ester Ledecká:

2. místo Barbora Špotáková:

Čtvrtou příčku obsadil mistr světa ve veslování Ondřej Synek, který se zároveň stal nejlepším mužem v anketě Sportovec roku 2017.  Sedmé místo sportovní lezec Adam Ondra. Osmou příčku získal kajakář Josef Dostál. Devátou pozici obsadil rychlostní kanoista Martin Fuksa. A desátou příčku získal oštěpař Jakub Vadlejch, stříbrný medailista z MS.

7. místo Ondra Adam:

Nejlepším kolektivem roku 2017 se stala reprezentace ČR v malém fotbalu. Druhé místo získali fotbalisté SK Slavia Praha. Bronzovou příčku obsadili hokejisté HC Kometa Brno.

1.místo  kolektivy malá kopaná:

V juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, se na prvním místě umístila Michaela Hrubá společně s Filipem Nepejchalem. Michaela vybojovala v atletice juniorů do 20. let titul mistryně Evropy. Filip se stal mistrem světa juniorů ve vzduchové pušce a mistr Evropy v libovolné malorážce. Třetí příčku obsadila vodní slalomářka Antonie Galušková, juniorská mistryně světa v kajaku jednotlivců.

V dosavadních 58 ročnících ankety Sportovec roku nezvítězil žádný biatlonista ani biatlonistka. Od roku 2010, kdy vyhrála anketu rychlobruslařka Martina Sáblíková, nebyl na předních místech, žádný další sportovec zimního sportu.

Ale dlouhé očekávání naplnila Gabriela Koukalová, která navíc  po ročním kralování judisty Lukáše Krpálka obnovila mnohaletou vládu žen nad českým sportem.

Koukalová byla ve finálové desítce ankety už popáté. Po dvou pátých místech, jednom šestém a loňské třetí příčce letos dosáhla na titul královna sportu.

Ve finálové volbě zařadilo nejlepší českou biatlonistku na první místo 58 hlasujících novinářů, 37 prvních míst dostala oštěpařka Barbora Špotáková. Rozdíl byl mezi dvěma nejlepšími ve finále 119 bodů.

Mezi nejlepšími byla již Špotáková podesáté, dvakrát vyhrála a potřetí je na druhém místě.

Tenistka Karolína Plíšková, byla v loňské anketě jako nováček a v desítce skončila pátá, tentokrát získala bronz.

O jediný bod skončil za Plíškovou nejlepší muž letošního hodnocení, veslař Ondřej Synek, který je mezi nejlepšími už podeváté, jednou obsadil třetí místo, na čtvrtém místě je už potřetí.

O vyrovnanosti výsledků svědčí, že každý z nominovaných figuroval alespoň na jednom hlasovacím lístku na prvním místě. Nejvíc desátých míst obdržel atlet Jakub Vadlejch (47x), hned po něm je lezec Adam Ondra, ale obsadil celkové sedmé místo. Tři desátá místa obdržela Koukalová, jediné Synek.

V soutěži kolektivů přinesl letošní rok historickou premiéru. Poprvé vyhrál český reprezentační tým malého fotbalu, který vybojoval v Tunisu titul mistrů světa, zároveň ukončil šestiletou vládu tenisových týmů.