Češi si výhrou nad San Marinem zajistili účast v druhé skupině Ligy národů

Čeští fotbaloví reprezentanti porazili v Plzni, San Marino 5:0 a zároveň se rozloučili s neúspěšnou kvalifikací o účast na MS 2018. V závěrečném zápase skupiny C se v prvním poločase trefili hráči domácí Viktorie, dvěma góly Michael Krmenčík a jedním Jan Kopic. Po přestávce přidali další branky Filip Novák a Václav Kadlec.

Češi v posledním utkání, v průběhu dominovali, když svého soupeře přehrávali, přestože už neměli žádnou šanci, postoupit do Ruska na světový šampionát, přesto se s kvalifikací rozloučili důstojně. Po zasloužené výhře nad San Marinem, obsadil český národní tým v šestičlenné kvalifikační skupině třetí místo za Německem, které postupuje přímo a Severním Irskem.

Česká reprezentace vstoupila do posledního kvalifikačního zápasu se San Marinem, oproti čtvrtečnímu zápasu v Azerbejdžánu, ve kterém zvítězila 2:1 v pozměněné základní skupině. Trenér Karel Jarolím se rozhodl nominovat další hráče, kteří nedostali šanci v předcházejících zápasech, v záloze Bořek Dočkal, premiéru v obraně Michael Lüftner a brankář Tomáš Koubek.

Český tým začal utkání velice aktivně a tak první gólová šance se zrodila v osmé minutě, kdy se uvolnil na levé straně velkého vápna Jankto a jeho centr poslal hlavou pod břevno plzeňský útočník Michael Krmenčík 1:0.

Češi po vedoucím gólu s aktivitou a neustálým důrazem pokračovali a tak se utkání odehrávalo převážně na polovině San Marina,

Ve 23. minutě se Češi radovali podruhé, když z přímého kopu Dočkala, opět hlavou překonal hostujícího brankáře nikým neatakován Krmenčík, zároveň si připsal šestý gól v národním týmu v deseti zápasech, 2:0.

Po čtyřech minutách se po chybě brankáře Simonciniho radoval český výběr po třetí, kdy se z velkého vápna z dorážky trefil plzeňský Kopic 3:0.

V dalším průběhu se obraz hry nezměnil, soupeř se nedostal na polovinu českého celku, byl neustále pod tlakem, který se snažili odvrátit, ale neúspěšně, neboť jim přesná kombinační hra Čechů dělala velké problémy.

Hosté zahrozili poprvé ve 40. minutě, když se dostali z rychlého protiútoku do brankové šance, na centr před domácí branku si naběhl Palazzi, ale jeho snahu skórovat, zlikvidoval brankář Koubek perfektním zákrokem. Z následné rychlé akce na druhé straně mohli Češi navýšit vedení, ale Kopic z pravé strany vápna netrefil branku, velkou šanci neproměnil zblízka ani Kalas.

Po změně stran pokračoval český výběr opět aktivně, ale vypracované šance nedokázal proměnit, nejprve Novák z malého vápna překopl branku, další šanci Krmenčíka, ale radovat se z hattricku pokazil ofsajd.

V 56. minutě po hezké akci zahodil vyloženou gólovou možnost Jankto, který trefil brankáře Simonciniho. Po šesti minutách se snažil Krmenčík opět o hattrick, jenže jeho snaha skončila vysoko nad brankou.

V 72. minutě po nedorozumění hostujících hráčů se připsal první reprezentační branku ze samostatného úniku Novák, jeho střelu z vápna si srazil do vlastní sítě brankář hostí 4:0.

Skóre zápasu uzavřel pátým gólem po Dočkalové centru tečovaným míčem střídající Kadlec. Češi se v závěru zápasu ještě snažili navýšit vedení, ale jejich snahu hosté i za cenu faulu odvraceli, nakonec se spokojili s předvedeným výborným výkonem, ziskem tří bodů, které uzavřely konečnou kvalifikační bilanci na třetí místo ve skupině, ale bohužel bez postupu.

Český tým si zároveň dnešní výhrou zajistil účast v druhé skupině Ligy národů. Nový fotbalový projekt od příštího podzimu nahradí přípravné zápasy, současně nabízí šanci postoupit na evropský šampionát. Účast v Lize národů v příštím roce se bude odvíjet k nasazení pro klasickou kvalifikaci.

„Nešlo nám to, jak by mělo. Bylo dost neproměněných šancí, nakládali jsme s tím dost laxně. V kombinaci jsme byli dost netrpěliví, byly tam finální přihrávky, kdy nebyly důkladně připravené. Přesto jsme měli dost gólových šancí, aby byla vyšší výhra. Kadlecovi gól přeju, není to lehké se takhle vracet, když byl skoro na odchodu ze Sparty, šanci proměnil dobře,“ zhodnotil po zápase na tiskové konferenci trenér české reprezentace Karel Jarolím.

„Jsem spokojený, že jsem dal svůj první reprezentační gól, ale mohl jsem dát tři. Hlavní je, že jsme vyhráli. Věděli jsme, že potřebujeme vyhrát kvůli Lize národů, jenže chceme vyhrát každé utkání. Mohl jsem si dnes hodně zaútočit, to mám rád, takže jsem nemusel tolik myslet na hru dozadu,“ řekl Filip Novák.

„Hrát za národní tým, tím jsem si splnil sen. Užil jsem si to maximálně, moc chci poděkovat trenérovi, že mě dal do základní sestavy. San Marino je soupeř průměrný. Příprava na zápas byla specifická, protože se dostanou k pár brejkům, které si ale musíte pohlídat. Akorát jednou se dostali do šance po našem nedorozumění při standardce,“ řekl Michael Lüftner.

Výsledek kvalifikace mistrovství světa 2018, skupina C:

ČR – San Marino 5:0 (3:0)

Branky: 8. a 23. Krmenčík, 27. Kopic, 71. Novák, 83. V. Kadlec. Rozhodčí: Troleis – Christiansen, Höjgaard (vši. Faer. ostr.). ŽK:Battistini (San Marino).

ČR: Koubek – Kadeřábek, Kalas, Lüftner, Novák – Dočkal, Darida – Kopic (63. Sýkora), Barák (70. V. Kadlec), Jankto – Krmenčík (63. Kliment). Trenér: Jarolím.

San Marino: A. Simoncini – Brolli, Vitaioli (82. M. Berardi), Della Valle, Palazzi, Grandoni – Tosi – Battistini, F. Berardi (76. Berretti), Rinaldi – Bernardi (63. Bonini). Trenér: Manzaroli.

Další výsledky skupiny C:

Norsko – Severní Irsko 1:0 (0:0)

Branka: 71. vlastní Brunt. Rozhodčí: Bojko – Volodin, Plužnyk (vš., Ukrajina).

Německo – Ázerbájdžán 5:1 (1:1)

Branky: 9. a 67. Goretzka, 55. Wagner, 64. Rüdiger, 82. Can – 34. Šejdajev. Rozhodčí: Treimanis – Gudermanis, Spasjonnikovs (vš. Litva).