CENU OLDŘICHA MACHAČE ZÍSKAL DAVID SKUHROVEC (HC LITVÍNOV), ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ DANIEL ŠŤASTNÝ (HC DUKLA JIHLAVA)

Držitelem Ceny Oldřicha Machače za rok 2017 se stal útočník David Skuhrovec (HC Litvínov, ročník 2003), zvláštní ocenění získal v rámci projektu Hraj fair – Cena Oldřicha Machače brankář Daniel Šťastný (HC Dukla Jihlava, ročník 1999). Ceny obdrží oba laureáti při utkání Česká republika – Finsko, které se bude hrát 13. 12. 2017 v O2 areně.

Útočník David Skuhrovec dosáhl v utkání žákovské ligy kategorie osmých tříd HC Energie Karlovy Vary 2:1 HC Litvínov (11. 12. 2016) na začátku druhé třetiny branky, kterou rozhodčí uznal. Vzhledem k tomu, že kotouč nepřešel brankovou čátu, ale zasáhl břevno, hráč rozhodčímu oznámil, že branka platit neměla a rozhodčí verdikt zrušil. Po utkání poděkoval hráči nejen rozhodčí, ale i vedení týmu a soupeř. Jako odměnu za výjimečné gesto fair play obdrží David Skuhrovec od ČSLH a Českého výboru fair play Cenu Oldřicha Machače, kterou tvoří pamětní plaketa, dres s podpisy hráčů národního mužstva a zájezd jeho týmu na utkání české reprezentace.

Zvláštní ocenění obdrží v rámci projektu Hraj fair – Cena Oldřicha Machače brankář Daniel Šťastný, který v rozhodujícím utkání play off extraligy staršího dorostu HC Dukla Jihlava 2:3 HC Energie Karlovy Vary (27. 1. 2017) upozornil rozhodčího, že branka hostů, kterou předtím pro domnělý faul na brankáře neuznal, byla regulérní. Rozhodčí verdikt zrušil, domácí tým přišel o přesilovou hru 5 na 3 a místo ní byla hostům uznána branka, která navýšila průběžný stav na 0:3.

Projekt Hraj fair – Cena Oldřicha Machače vyhlašují od roku 2015 Český svaz ledního hokeje ve spolupráci s Českým výborem fair play. Jeho cílem je ocenit čestné chování mladých hráčů a hráček vůči soupeřům, rozhodčím, spoluhráčům, divákům nebo jiným účastníkům utkání. Cena je určena pro hráče a hráčky do dvaceti let nezávisle na soutěži, v níž nastupují, nominaci může prostřednictvím elektronického formuláře, umístěného na www.cslh.cz, zaslat klub, hráč, trenér, funkcionář, rozhodčí nebo kterýkoli z fanoušků. Se souhlasem rodiny připomíná cena památku legendárního obránce, trojnásobného mistra světa, známého tvrdou, ale v mezích fair play vedenou hrou Oldřicha Machače (1946-2011).

Praha, 3. 10. 2017.

PhDr. Zdeněk Zikmund, tiskový mluvčí ČSLH