Viktorka si připsala první vítězství v Evropské lize

První domácí výhra v rámci základní skupiny Evropské ligy se odehrála ve čtvrtek 28 září ve Štruncových sadech. Viktoria v něm přivítala izraelský celek Hapoel Beer-Sheva. Oba týmy měly odlišný vstup do druhé evropské fotbalové soutěže, neboť Plzeň prohrála v Bukurešti a Hapoel zvítězil doma nad Luganem.

Již ve čtvrté minutě se zrodila spolupráce Petržely s Řezníkem, po které jeho prudká umístěná střela orazítkovala pouze pravou tyč gólmana Goreshe. Na druhé straně se na gólmana Hrušku řítil osamocený Tomáš Pekhart, ale svou střelu vyslal vysoko nad branku.

O sedm minut později tečoval Řezníkův centr před brankou Krmenčík, ale míč minul tyč o několik centimetrů. Plzeň byla v dalších minutách aktivním mužstvem, ale Krmenčíkovo, Kopicovo a Kolářovo zakončení brankou neskončilo.

Ve 29. minutě se již radovali domácí, kdy Kopic skvělou přihrávkou našel na pravé straně nabíhajícího Petrželu, který střelou na zadní tyč otevřel skóre zápasu 1:0.

Ve 37. minutě skvěle vytáhl Saharovu střelu z hranice pokutového území brankář Hruška. V závěru se sice oba týmy snažily ohrozit branku, ale do kabin šli víc spokojeni viktoriáni za jednogólového vedení.

Obraz hry se po změně stran nezměnil, nejprve se ale do šance dostali hosté, když se z levé strany probil do pokutového území hostující záložník Ogu, ale jeho střelu bravurně vytáhl brankář Hruška na rohový kop.

Následně se snažil z velkého vápna skórovat Hořava, jeho táhlou střelu vyrazil gólman Goresh na roh, z kterého zlikvidoval snahu Hrošovského.

V 62. minutě plzeňští střídají, odešel střelec jediné branky Milana Petrželu, kterého nahradil Martin Zeman. V 70. minutě se po Elově přihrávce prosadil střelecky střídající Anthony Nwakaeme a vyrovnal 1:1.

Trenér Vrba na inkasovanou branku reagoval střídáním, v 73. minutě odešel ze hřiště Daniel Kolář, kterého vystřídal Andreas Ivanschitz, jeho zásluhou se opět domácí ujali vedení, kdy vyslal před bránu Jana Kopice, který křižnou střelou skóroval 2:1.

Devět minut před koncem zápasu se opět snažil skórovat Kopic jenže jeho snaha skončila mimo branku. V 84. minutě dochází v domácím mužstvu k dalšímu střídání, Krmenčíka vystřídal Marek Bakoš, který našel ve vápně volného Řezníka, jeho střelu z bezprostřední blízkosti ale hostující brankář s vypětím všech sil vyrazil nad břevno.

V 89. Minutě se viktoriáni radovali po třetí, když Zeman poslal přesný centr, který našel na levé straně Bakoše, ten přesně umístněnou hlavičkou zvýšil vedení na 3:1. Zápas se v závěrečných minutách pouze dohrával, a Viktorka si ve druhém kole základní skupiny Evropské ligy připsala důležité vítězství.

„Měli jsme velice dobrý vstup, podařilo se nám skórovat. V dalších gólových situacích jsme ale mohli být přesnější a zvýšit vedení. Na začátku druhého poločasu soupeř lépe kombinoval, my jsme zbytečně ztráceli balóny a Hapoel zaslouženě vyrovnal. Jsem rád, že jsme našli opět sílu, abychom zápas získali zpátky na svou stranu,“ řekl k zápasu trenér Pavel Vrba. „Zápas byl velice zajímavý, ale s několika chybami, protože jsme mohli některé situace vyřešit rozhodně lépe. Obě mužstva hrála ofenzivně, vypracovala si gólové příležitosti, takže se zápas musel divákům líbit,“ dodává.

Milan Petržela, Jan Kopic po zápase:

FC Viktoria Plzeň – Beer-Sheva 3:1 (1:0)

Branky: 29. Petržela, 75. Kopic, 89. Bakoš – 69. Nwakaeme, ŽK: Havel – Sahar, Taha, Rozhodčí: Vad – Albert, Berettyán (všichni Maďarsko). Diváci: 10314.

Plzeň: Hruška – Řezník, Hejda, Hájek, Havel – Hořava, Hrošovský – Petržela (62. Zeman), Kolář (C) (73. Ivanschitz), Kopic – Krmenčík (85. Bakoš).

Beer-Sheva: Goresh – Broun (80. Ohana), Taha, Elhamed – Elo, Radi, Ogu, Melikson (C) (80. Cuenca), Korhut – Sahar (62. Nwakaeme), Pekhart.