V Plzni o republikové tituly družstev

V neděli 10. září proběhne na plzeňském atletickém stadionu dvaašedesátý ročník mistrovství ČR družstev. Na západu Čech se představí řada našich úspěšných reprezentantů, včetně medailistů letošních mezinárodních akcí. Tituly obhajují muži Dukly Praha a ženy USK Praha.

Muži Dukly jsou historicky nejúspěšnějším týmem, když dokázali vybojovat již šestapadesát titulů. Z prvenství v týmové soutěži se mezi muži pak radovala už jen dvě družstva, a to AK Kroměříž (3x) a Olymp Praha (2x). Nejlepším ženským týmem je zatím Olymp Praha s osmadvaceti tituly, Olympu však šlape na paty USK Praha, který má na svém kontě jen o dva primáty méně a je žhavým favoritem i letos. Pětkrát se radovaly atletky z Vítkovic a po jednom titulu mají Zbrojovka Brno a Sparta Praha.

Dukla půjde do obhajoby bez některých tradičních opor, jako jsou Jakub Vadlejch, Jakub Holuša nebo Tomáš Staněk. Přesto je stále největším kandidátem na prvenství. Nebude chybět bronzový medailista ze světového šampionátu v oštěpu Petr Frydrych. Velký bodový přísun může očekávat armádní oddíl z tyčkařského sektoru, kde nastoupí Jan Kudlička i Michal Balner. Plný bodový zisk se očekává též od koulaře Ladislava Prášila a ve sprintech bude hlavní oporou Pavel Maslák.

Silný tým bude mít i Olymp Praha. Český rekordman Radek Juška se představí nejen v dálce, ale svému oddílu pomůže i v trojskokanském sektoru. Desetibojař Adam Sebastian Helcelet bude startovat na krátkých překážkách, poměří své síly s tyčkařskými specialisty a hodí si také oštěpem. V sestavě Olympu nebude chybět ani mistr Evropy do 22 let v desetiboji Jiří Sýkora. Nad krátkými ploty bude favoritem Petr Svoboda.

Mezi ženami bude jen těžko hledat přemožitele USK Praha. Sestava univerzitního týmu je přímo nabitá velkými jmény. V tyčkařském sektoru se představí kompletní trio účastnic světového šampionátu v Londýně, tedy Jiřina Ptáčníková, Romana Maláčová a Amálie Švábíková. Ve výšce by měly dominovat juniorská mistryně Evropy Michaela Hrubá a pátá z téhož závodu Lada Pejchalová. Hladkou čtvrtku poběží Denisa Rosolová. Eliška Klučinová bude sbírat cenné body v kouli a ve výšce. Další skvělou vícebojařkou v sestavě USK je Lucia Slaníčková. V běžeckých disciplínách se může pražský klub opřít o finalistky univerziády Lucii Sekanovou a Evu Krchovou. Ve sprintech jsou pro změnu kandidátkami na nejvyšší umístění Barbora Procházková a Klára Seidlová. V podstatě „povinný“ plný bodový zisk se dá očekávat od chodkyně Anežky Drahotové.

Medailové ambice má jistě i družstvo Kolína. Hlavní ikonou středočeského klubu, která bude závodit i v Plzni, je finalistka světového šampionátu v kladivu Kateřina Šafránková. Svěřenkyně Dušana Krále většinou startuje v týmových soutěžích i v disku. Širokou škálu disciplín, ve kterých může svému oddílu pomoct, má Helena Jiranová. Tradičními slovenskými sprinterskými oporami jsou Iveta Putalová a Alexandra Bezeková.

Zajímavá jména figurují i na soupiskách týmů, které nejspíš nebudou usilovat o titul. Barvy pardubického oddílu bude hájit oštěpař Jaroslav Jílek. Za Vítkovice bude házet juniorská mistryně Evropy Nikol Tabačková a hlavní oporou ostravského klubu v běžeckých disciplínách je Simona Vrzalová. Také ženské družstvo Plzně má ve svých řadách juniorskou evropskou šampionku, kterou je kladivářka Kateřina Skypalová. Ženy Olympu Praha budou mít silné hlavně běžecké disciplíny, kde budou závodit Kristiina Mäki či Eva Vrabcová. V dálce a trojskoku pak podrží tým ze Stromovky sestry Velďákovy.

Finále mistrovství ČR družstev odstartuje na plzeňském atletickém stadionu v neděli 10. září v 9:30 závodem kladivářek a vyvrcholí štafetovými závody. Nové republikové šampionáty budeme znát v 18:00 hod.

Karolina Farská ČAS,