Zůstalo jen u snu, Slavia hrát Ligu mistrů nebude

Optimismus slávistů, že by v odvetě play off o Ligu mistrů mohli vyřadit zkušený Apoel Nikósie vzal ve středu večer ve vyprodaném Edenu za své. Slavii, tak jako v minulých zápasech, neopustila střelecká nemohoucnost, po  remíze 0:0 se raduje z postupu kyperský mistr.

Pražané z devíti pokusů o základní skupinu Ligy mistrů zůstali za branami nejvíce ceněné evropské klubové soutěže. Naposled se mohli těšit z postupu před 10 lety na Strahově, kdy se velkou měrou o postup zasloužil současný vedoucí týmu Vlček. Na podzim  tedy budou červenobílí hrát „jen“ Evropskou ligu.

Středeční zápas měl pro Slavii smutnou předehru, neboť při rozcvičce odešel ze hřiště kapitán týmu Škoda, jehož trápila viróza. Místo něho dostal šanci van Buren, který na začátku zápasu při velké ofenzívě na kyperskou branku byl hodně viditelný. Čtvrthodinový nápor, korunovaný sérií rohů a jednou velkou šancí skončil,  a když pět minut před přestávkou ze čtyř kroků Danny ve vyložené gólovce přestřelil, naděje na dobrý výsledek ubývala.

Do druhého poločasu nenastoupil zraněný Stoch, kterého vystřídal Zmrhal a ani střídání Rotaně a Dannyho Mešanovičem a Sýkorou v poslední půlhodině  zvrat ve hře nenastal, byť v hektickém závěru bylo před brankou Watermana rušno. Co bylo Slavii platné, že měla většinu utkání převahu, když její úsilí končí  nerozhodností a značně vychýlenou mušku při střelbě.

Hosté přijeli do Prahy se zdržovací taktikou, popudili si hlediště především zdlouhavým poleháváním po faulech. Sotva byli ošetřeni, někteří vběhli na hřiště jak sprinteři po startu.  Pokud  však hráli fotbal, ukazovali své technické přednosti, uměli podržet míč, rychle  několika přesnými přihrávkami zaútočit. Kvalita jejich zahraničních hráčů je daleko vyšší, než je tomu v týmu Slavie.

Trenér J. Šilhavý neskrýval po zápase zklamání. “ Myslím, že kromě deseti dvaceti minut na Kypru jsme v obou zápasech byli lepším mužstvem. Bohužel těch prvních deset minut v úvodním zápase nás stálo postup. Dnes jsme na začátku vytvořili velký tlak, šance byly, ale produktivita nás stále zlobí. Kdybychom dali aspoň jeden gól, tak věřím, že naši skvělí fanoušci by nás dohnali k zdramatizování zápasu. Zůstalo jen při kdyby. Soupeř byl silný na míči, hrál  takticky, hráči natahovali čas častým poleháváním na trávníku.“

Trenér Jaroslav Šilhavý, Josef Hušbauer, Jan Sýkora po zápase:

Trenér Apoelu Giorgos Donis: “ Máme velkou radost, že jsme postoupili do základní skupiny Ligy mistrů. Přečkali jsme na začátku nápor soupeř a pak jsme hráli tak, abychom nepouštěli soupeře do gólových situací. Hráči dodržovali taktický plán. Slavie má silný tým, cením si, že jsme v  Praze neprohráli. V základní skupině Ligy mistrů bych nechtěl jen Barcelonu.“

SK Slavia Praha – Apoel FC 0:0

Rozhodčí: Mažič- Ristič, Djurdevič (všichni Srbsko). ŽK: Hušbauer, Souček, Mešanovič –  Vinciu, De Camargo. Diváci: 18 884.

Slavia: Laštůvka – Frydrych, Jugas, Ngadeu, Bořil  – Souček – Danny ( 71. Sýkora), Rotaň (60. Mešanovič), Hušbauer, Stoch ( 46. Zmrhal) – van Buren. Trenér: Šilhavý.

Apoel: Waterman – Milanov, Rueda, Carlao, Roberto Lago –  Aloneftis ( 73. Farlas), Vincius, Nuno Morale, Ebecilio (82. Merkis), Efrem (46. Bertogio)- De Camargo. Trenér: Donis.