Sparta utrpěla porážku v Bělehradu

Sparta v prvním zápase 3. předkola Evropské ligy podlehla na hřišti Crvené Zvezdy Bělehrad 0:2, takže bude mít za týden v odvetě na pražské Letné velice náročný úkol, postoupit do závěrečných bojů o účast ve skupině.

Trenér Sparty Stramaccioni poslal do velice důležitého zápasu prémiovou šestici hráčů, včetně Georgese Mandjecka, který se v rudém dresu představil poprvé. Na postu „desítky“ se představil Martin Frýdek. Do branky se postavil Martin Dúbravka a na lavičku náhradníků se posadil Tomáš Koubek. Z důvodu zranění chyběl Josef Šural.

Domácí tým začal utkání velice aktivně a důrazně a během několika minut si vypracoval několik gólových šancí, které dokázali sparťané odvrátit, zejména centrované míče. Přesto se domácí ujali vedení ve 13. minutě z rychle úspěšné standardky, kterou zúročil přízemní střelou podél vyběhnuvšího brankáře Dúbravky domácí Boakye 1:0.

V následujících minutách si domácí tým neustále udržoval herní převahu, naopak sparťané se nemohli prosadit, scházela přesná přihrávka, zbytečná ztráta míče v rozhodujícím okamžiku, takže domácí branku neohrozili, naopak soupeř odpovídal rychlými brejky. V závěru prvního poločasu se obraz hry nepatrně změnil, Sparta se začala víc prosazovat a moc nescházelo, aby vyrovnala po rohovém kopu Frýdkem, jehož střela bez přípravy skončila vysoko nad brankou.

Po změně stran se sparťané zvedli, zpřesnili kombinaci a přihrávku, současně si udržovali územní převahu. Několikrát nebezpečně zahrozili, ale scházelo finální zakončení. Gólovou příležitost k vyrovnání měl po Frýdkově standarce Janko, jenže z úhlu nedokázal přesně zakončit.

V 65. minutě se skóre na druhé straně měnilo, kdy Kanga přesně umístněnou střelou z velkého vápna nedal gólmanu Dúbravkovi žádnou šanci 2:0.

Sparta se sice v dalších minutách snažila o snížení nepříjemného výsledku pro odvetu, jenže její snaha převážně končila na velkém vápně.

V závěru druhého dějství si ještě domácí po rychlém přenesení hry vypracovali vyloženou šanci, když se střídající Radonjić uvolnil z levé strany podél brankové čáry a střelou z velkého úhlu trefil tyč Dúbravkovy branky.

Na inkasovaný druhý gól již sparťané nedokázali odpovědět a tak v pražské čtvrteční odvetě budou muset zlepšenou hrou dotahovat dvougólovou ztrátu.

FK Crvena Zvezda – AC Sparta Praha 2:0 (1:0)

Branky: 13. Boakye, 65. Kanga. Rozhodčí: Lapochkin – Lebedev, Glot (vš.Rusko). ŽK: Le Tallec – Vatajelu. Diváci: 32 000.

Sparta: Dúbravka – Karavaev, Kaya, Štetina, Vatajelu (46. Čivić) – Mandjeck, Mareček – Plavšić (77. Ben Chaim), M. Frýdek, Juliš (46. Lafata) – Janko.

Crvena Zvezda: Borjan – Rodić, Le Tallec, Savić, Stojković – Donald, Jovičić – Milić (74. Gobeljić), Kanga, Ricardinho (61. Radonjić) – Boakye (87. Pešić).