Přichází Rio Mavuba!

Desátou letní posilou Sparty je zkušený francouzský záložník Rio Mavuba, který na Letnou přestoupil z francouzského Lille a podepsal tříletou smlouvu.

Třiatřicetiletý středový záložník má bohaté zkušenosti z francouzské nejvyšší soutěže, kde v dresu Bordeaux a Lille odehrál více než čtyři stovky ligových zápasů. V sezoně 2007-2008 si za Villarreal vyzkoušel také španělskou La Ligu.

S Bordeaux vyhrál francouzský ligový pohár, s Lille pak francouzský titul, pohár, i superpohár.

Rio je taktéž francouzským reprezentantem, v dresu prvního týmu debutoval v roce 2004 a od té doby nasbíral dvacet startů za národní mužstvo. V dresu Francie si zahrál na posledním mistrovství světa v roce 2014, kde v základní skupině nastoupil proti Hondurasu.

Rio Mavuba, celým jménem Rio Antonio Zoba Mavuba, má za sebou pozoruhodný příběh. Jeho další kapitolu bývalý francouzský reprezentant napíše na Letné.

V kolonce místa narození najdete neobvyklý údaj „narozen na moři“. Rio se totiž během občanské války v Angole narodil na lodi v mezinárodních vodách a ve svém rodném listě tak neměl zanesenou národnost. Francouzské občanství získal až v roce 2004, kdy začal zemi galského kohouta také reprezentovat.

Celkem si za francouzský národní tým připsal dvacet startů a zahrál si i na posledním mistrovství světa v Brazílii.

Ve velkého hráče vyrostl v Bordeaux, kde nejprve působil v mládežnické akademii Girondins a za první mužstvo debutoval v lednu roku 2003.

V Bordeaux se stal jedním z klíčových hráčů a přispěl k výhře v ligovém poháru v roce 2007. Poté marně zkoušel štěstí ve Španělsku, kde se mu nedařilo probojovat se do základní sestavy Villarrealu, a tak vzal za vděk hostováním v Lille, kam také později přestoupil – a byl to výtečný krok. V dresu OSC odehrál téměř tři stovky utkání, stal se mistrem ligy a vítězem poháru i superpoháru.

Nyní Mavubova cesta pokračuje v Praze, zkušený záložník totiž těsně před startem sezony podepsal tříletou smlouvu na Letné.

„Mám velkou radost, jsem nadšený, že můžu hrát za Spartu. Vnímám, že je to v Čechách velký klub, a že chce vyhrát trofej,“ uvedl Rio bezprostředně po podpisu smlouvy.

Mavuba věří, že napodruhé jeho zahraniční angažmá vyjde a ve Spartě se mu bude dařit o poznání úspěšněji, než ve Villarrealu.

„Je to skvělá příležitost, protože přicházím do země, kde mají všichni rádi fotbal. Stěhuji se sem s rodinou a těšíme se na život ve velkém městě,“ dodal Rio, který se stal už desátou letní posilou Sparty. V záplavě nových hráčů by už – zřejmě – měl být tím posledním.

„Jsem nadšený, že se mohu stát součástí tohoto projektu. Jsem rád, že o mě klub i trenér projevili zájem, je pro mě důležité vědět, že tu se mnou počítají. Jsem poctěný, že Sparta ukázala právě na mě,“ dodal Rio Mavuba.

Čtsa, zdroj: www.sparta.cz